Газ для нас: як розраховували абонплату за його транспортування

1У січні, як і обіцяв уряд, українці почали отримувати дві платіжки за використаний газ — були змінені правила оплати. Тож відтепер маємо платіжку власне за газ як товар, плюс ми повинні заплатити за його транспортування. При цьому навіть ті, хто цього року не користувався послугами постачальників газу.

Є родини, що живуть головно в містах і мають індивідуальне опалення, для яких щомісячна абонплата не виявилася критичною, бо становить у межах 20 гривень, а є такі, які вимушені платити щомісяця по 300—400 гривень і більше. Причому виходить, що це в основному жителі сіл чи селищ, які мешкають у приватних будинках і торік використовували багато газу, отримували пільги чи субсидії. Як розраховували, кому й скільки?

На ці запитання мені відповіли на гарячій лінії ПрАТ «Тернопільгаз». Отже, вартість послуг доставки (розподілу) газу розраховується індивідуально для кожного споживача. За основу беруть обсяг споживання газу впродовж «газового року». Цьогоріч — із першого жовтня 2018-го по 30 вересня включно 2019-го. Отриману суму кубів газу ділять на 12 і множать на тариф за доставку. Для Тернопільської області тариф на послугу розподілу газу встановлено: з першого січня — 1,068 грн, з першого липня — 1,356 грн за кубометр. До прикладу, після того як вам сумували весь спожитий газ із жовтня по жовтень і поділили на 12 місяців, виявилося, що в середньому ваша родина спалила 500 кубів газу за місяць. Множимо цю цифру на 1,068 і отримуємо — 534 грн. Це та сума, яку ви повинні платити щомісяця цього року аж до липня за те, що вам поставлятимуть паливо. А в липні вже платитимете 678 грн аж до грудня включно. Як мені пояснили, субсидії чи пільги, які надавали торік, до уваги не беруть. А якщо вийде відповідний документ, то їх враховуватимуть уже із січня цього року. Хитро: виходить, що розраховувати, скільки платити за цьогорічне транспортування газу до оселі, можна «заднім» числом, а повернути гроші, якщо влада вирішить, що потрібно враховувати пільги й субсидії, які отримували торік, — тільки з 2020-го.

Ось як пояснили ситуацію 28 січня у Міністерстві енергетики та захисту довкілля на офіційному сайті. «Споживачі у січні заплатять за газ 5580 грн за тисячу кубометрів з ПДВ без транспортування, це на 25 відсотків менше, ніж за відповідний період у минулому році (7482,6 грн за тисячу кубометрів з ПДВ). Зниження ціни на газ стало можливим завдяки здешевленню вартості газу на ринку в Європі, що є наслідком підписання договору про транспортування газу. У зв’язку із цим урядом було прийняте рішення відмовитися від гарантованої ціни на газ (6600 грн за тисячу кубометрів з ПДВ без транспортування) та внести зміни до положення про покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу… У січні ціна впала до рівня 2016 року: вона нижча, ніж встановив попередній уряд у квітні 2016-го… Нова, знижена ціна газу застосовуватиметься автоматично. Населенню не потрібно нікуди звертатися і оформляти будь-які документи незалежно від того, яку ціну вони раніше обрали на січень 2020 року: гарантовану (квартальну) чи щомісячну. Клієнти, які раніше придбали газ на умовах пропозиції від НАК «Нафтогаз України» за програмою «Газовий запас», можуть розраховуватися за поточне споживання газу за зниженою ціною, а залишок коштів повернеться на рахунок споживача.

Механізм щомісячного ціноутворення на газ… діятиме до першого травня 2020 року — від цієї дати. НАК «Нафтогаз України» більше не відвантажуватиме газ регіональним постачальникам безкоштовно. Ринок поставок газу побутовим споживачам стане конкурентним.

Так, у січні 2019 року ціна на газ для населення… була 6263 грн за тисячу кубометрів без ПДВ, а для промисловості — 9019 грн за тисячу кубометрів без ПДВ. Цього року ціна на газ для населення — 4650 грн за тисячу кубометрів без ПДВ (5580 з ПДВ), а для промисловості — 5500 грн за тисячу кубометрів без ПДВ (6600 з ПДВ).  Відтак, українці порівняно з аналогічним періодом минулого року зекономлять за січень 25%».

То де той газ за 5580 грн за тисячу кубометрів, як обіцяли? Заглянула на сайт ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз» — там ціна на природний газ для побутових споживачів з першого січня 2020 року по 31 січня 2020 року (включно) — 6913,99, на сайті ПрАТ «Тернопільоблгаз» — 6913,99 грн за тисячу кубів. Хіба влітку газ буде дешевший і в середньому вийде згадана урядовцями цифра. А тепер, якщо порахувати, в скільки обійдеться газ для пересічного споживача, про якого говорили вище, то ось що виходить. За транспортування родина тепер має заплатити 534 грн на місяць плюс за використане паливо, наприклад, 300 кубів у лютому по 6,9 грн = 2070 грн. Усе разом — 2604 грн.

Рішення про запровадження абонплати й одразу після його ухвалення не викликало в населення великого ентузіазму, а коли почали приходити платіжки, й поготів. Свій протест українці висловили підписанням петиції на сайті електронних петицій до президента з вимогою відмінити абонплату за транспортування природного газу. Підписи вдалося зібрати із вражаючою швидкістю: петиція з’явилася 20 січня і вже за дев’ять днів набрала 30734 підписи при необхідному мінімумі 25 тисяч. Автор однієї з них називає це нововведення «грабіжницьким і здирницьким». Як пише, «ми самі за свій рахунок прокладали собі газ в будинку і вже заплатили десятки тисяч гривень за з’єднання! Згадане рішення — це нахабний і цинічний грабунок народу!» Й справді, жителі сіл, селищ дуже часто за свої кошти підводили до осель газ. А тепер їм, напевно, особливо прикро, що за транспортування палива мережею нараховують платню.

Тіна Влад.