“Галичина може всю Україну взяти за руку і повести в Європу”, – каже Микола Яковина (Відео, Фото)

P9170013-nГаличина вже була на початку 90-х ХХ століття двигуном, який спонукав Україну до змін. Однак її представники програли «війну у коридорах влади» у столиці. Тому наша країна і йшла «не туди» останні 20 років.

Тепер є шанс ситуацію кардинально змінити: Галичина нині може всю Україну «взяти за руку і повести в Європу», бо наші землі там були до 1939 року, поки їх силоміць від розвинутого світу не відірвали.

Саме такої думки – представники ГО «Європейська галицька асамблея». При цьому активісти переконують, що в їхніх ідеях немає й натяку на сепаратизм чи якесь від’єднання. Йдеться лише про історичну справедливість і готовність галичан жити дійсно по-європейськи.

Читайте також. “Учасники батальйонів набудуть статус військовослужбовців”, – пояснив Володимир Катинський (Відео)

Для цього, мовляв, лише варто повернути авторитет і владу місцевим громадам, допомогти їм у реалізації цікавих проектів тощо. Ось цим «Європейська галицька асамблея» і планує надалі займатися.

Нагадаємо, регіональний офіс ГО «Європейська галицька асамблея» (ЄГА) у Тернополі відкрили 17 вересня. На прес-ланчі в «Бункермуз» його представили голова ГО ЄГА Володимир Павлів, голова Наглядової ради ГО ЄГА Микола Яковина та член наглядової ради ГО ЄГА, письменник Тарас Прохасько.

- У самій назві нашої організації звучить ідея того, що нам потрібно об’єднуватися, принаймні, трьом областям — Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській, - каже Володимир Павлів. - Завдання нашої організації полягає в тому, щоби нарешті повернути Галичину до Європи, адже це та територія, що найбільш готова до євроінтеграції.

Одним із головних гасел діяльності асамблеї є «Європа в Україні починається з Галичини».

- Ми працюватимемо над реалізацією програм, спрямованих на розвиток та зміцнення територіальних громад Галичини, адже традиції самоврядування нашого регіону можуть стати прикладом для подальшого втілення на теренах держави, — наголосив Микола Яковина. - Галичина у буквальному розумінні може всю Україну взяти за руку і повести в Європу.

Натомість Тарас Прохасько, який радо підтримав ідею ЄГА, нагадав, що у всі часи життя Галичини регулювали місцеві громади і цей досвід є нашою великою перевагою. Нехтувати цим – бездарно.

До речі, ГО вже шукає активні громад Тернопілля та готова підтримати їхні ініціативи. Представники асамблеї вже налагодили контакти із громадами Бережан, Підгайців і Бучача та відкриті для співпраці з іншими. Що можуть зробити активісти, які самі значними грошима не оперують? Авторитетні люди мають інше багатство – популярність, знайомства, вплив. Ось у такий спосіб і шукатимуть грошовитих партнерів для втілення місцевих проектів.

- «Європейська галицька асамблея» у серпні вже реалізувала кілька заходів. Наприклад, йдеться про відзначення річниці одного з найзапекліших боїв Першої світової війни на горі Лисоня на Бережанщині, де зійшлися Українські січові стрільці та російська армія, - розповів Володимир Павлів. - Це дійство приурочили до 100-річчя від часу створення легіону УСС.

Крім того, «Європейська галицька асамблея» організувала кілька резонансних «круглих столів» - «Війна і Галичина» та «Галичина і біженці». Проблеми, які там обговорювали фахівці, її доволі гострими для нашого краю.

Читайте також. Тернопілля: на заходи з енергозбереження – 190 тис. грн, на презентацію – 50 (Відео)

Прозвучали під час презентації й думки, які декому нині можуть видатися крамольними. Так, активісти бачать проведення адміністративної реформи на Галичині за польським принципом – на гміни, а вже пізніше у більші структури. Причому обласна рада могла б бути одна на три нинішніх області, а районних адміністрацій взагалі не треба було б у багатьох регіонах. Тоді і економія коштів була б суттєвою, принаймні на чиновничий апарат, і місцеві ради отримали б більше влади.

- Як архітектор, я ілюструю собі ситуацію в Україні такою картинкою, - пояснює Микола Яковина. – Якось я подарував проект храму одному селу. На якомусь етапі, так сталося, що я не стежив за добудовою об’єкту. Громада дещо зробила по-своєму, відступивши від моїх ідей. Тепер у мене відчуття, що я маю виправити все. Поки це не зроблю, не буду по чуватися задоволеним. Ось так, як на мне, сьогодні почувається Галичина, яка підняла Україну ще у 1989 році, показала рекордний результат на референдумі за незалежність, але… Потім ми цей вплив втратили. І все пішло не так.

Так, часу минуло багато, але шанс ще не втрачений, вважають активісти. Для того, аби Галичина зайняла власне – належне їй місце і в Європі, і в Україні, вони й будуть працювати. Тож подібні презентації незабаром ЄГА проведе і в Івано-Франківську, і в Львові.

Довідково. Контакти: Тарас Базюк - електронна пошта: [email protected]. Тернопільський офіс: Анна Золотнюк - електронна пошта: [email protected] gmail.com.

Софія Левицька

Микола Яковина
Тарас Прохасько

 

Володимир Павлів