Фермерське господарство з Тернопільщини виготовляє пелети з відходів

яФермерське господарство «Зарваниця АГРО» на Тернопіллі розпочало виготовлення паливних гранул рослинного походження з відходів після збору зернових культур.

Спалювання соломи після збору врожаю завдає великої шкоди навколишньому середовищу, порушує екологічний баланс природи.  У верхньому родючому шарі ґрунту згорає гумус, погіршується хімічний та біологічний склад ґрунту, його водно-фізичні властивості, часто гинуть птахи і тварини, які живуть в полях, займаються сусідні насадження та ліси.

У повітря вивільнюються шкідливі для людини та довкілля сполуки. Є дані про те, що зі згоранням 40-50 ц соломи й стерні з кожного гектара втрачається безповоротно 20-25 кг азоту та 1500-1700 кг вуглецю. При спалюванні 1000 га стерні в атмосферу виділяється до 500 кг оксидів азоту, 370 кг вуглеводнів, 3 т золи і 20 т вуглекислого і чадного газів. Це призводить до екологічних катастроф.

— Наша Церква активно займається проблемами навколишнього середовища, тому було створено бюро УГКЦ з питань екології. Робота цієї структури направлена на формування відповідального ставлення християн до природи, як до Божого створіння, та підвищення екологічної свідомості суспільства через інформацію та діяльність, — розповідає голова Золотниківської ОТГ, куди входить Зарваниця, Данило Бугай. — Для цього створено чимало ініціатив. Один з проектів започаткувало фермерське господарство «Зарваниця АГРО», яке розпочало виготовлення паливних гранул рослинного походження з відходів після збору зернових культур. Так у с. Котузів відкрито цех з виробництва солом’яних пелетів. Перевага їх у тому, що вони не потребують спеціальних приміщень для зберігання, бо стійкі до вологи. У них висока щільність і тому горять довго. Для виготовлення паливних гранул використовуються поживні рештки, а тому вирощування зернових культур стає безвідходним виробництвом.

Дуже важливою є економічна складова процесу виготовлення пелетів, наголошують у Тернопільському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіонбуду України. Скорочується споживання природнього газу, а для України це одне з найважливіших питань.

Нині Марійський духовний центр у Зарваниці частково перейшов на опалення солом’яними гранулами. Також створені нові робочі місця, задіяні люди, які роками не були працевлаштовані.

Екологічно чиста продукція користується великим попитом закордоном, що дає можливість експортувати готовий товар за межі України. Розширення виробництва зробить можливим використання пелетів українським споживачем, що покращить екологічну та економічну ситуацію в нашій державі.

Тіна Влад.