Євромайдан треба оцінювати реально і аналізувати системно, тоді не буде зневіри, – психолог

PC290105-nБлизько 200 людей прийшли на віче у Тернополі 5 січня. Молоді на Майдані майже не було. Традиційно зі сходів драмтеатру виступали активісти протестного руху. Причому з їхніх уст звучали вже звичні заклики до боротьби та прохання не опускати руки.

Читайте також. Євромайдан вітає Україну святковим вертепом (Відео)

Адже навіть їм уже зрозуміло, що люди знову розчаровані – і діями влади, і вчинками опозиції. Просто народ, піднявшись на боротьбу у 2013-му, знову переоцінив свій вплив, вважає психолог Наталія Гаєвська. Але вона наголошує, що українці все ж багато здобули під час останньої революції – Євромайдану.

Нагадаємо, на Театральному майдані продовжує функціонувати наметове містечко. Там є намет оргкомітету та пункт обігріву. Дехто з активістів планує в ньому святкувати Різдво і навіть Водохрещі. На мітинги тернополяни мають намір приходити щонеділі.

- Що робити з розчаруванням, що прийшло на зміну піднесенню? – перепитує психолог. - Складне запитання, але абсолютно закономірне і дуже добре, що його піднімають. Для того, щоб не розчаровуватися, не треба зачаровуватися. Йдеться про те, наскільки ми як спільнота і кожен окремо вміємо оцінювати і приймати РЕАЛЬНИЙ стан речей і робити з цього правильні, доцільні до ситуації висновки, не ідеалізувати, не недооцінювати чи переоцінювати власні сили та сили інших? Саме у відповіді на це питання і криється відповідь, як уникнути таких не приємних переживань, як розчарування і зневіра.

Читайте також. Діаспора продовжує збирати гроші для Євромайдану

Розчарування, на думку Наталії Гаєвської, виникає в результаті нереалістичних очікувань: «Нас повинні були почути (мається на увазі влада - президент, уряд, опозиція)», «Із нами мали рахуватися, адже, нас так багато і ми маємо свої вимоги» і таке інше.

- Наскільки реальним було те, що дійсно вимоги протестувальників будуть почуті і задоволені владними структурами? – запитує психолог. – Річ у тім, що теперішня влада не розуміє мови компромісів і круглого столу. Це не є політична влада, адже політична влада і політика – це досягнення можливого в рамках переговорів. Ця влада ставить на силу. Не прийняття цього факту до розрахунку і побудови стратегії дій на його основі призведе лише до розчарувань.

Мирні, цивілізовані протести - це дуже добре, наголошує психолог. Це - чудова альтернатива безладам і погромам, але… Чи цього достатньо для того, щоб змінити ситуацію в країні?

Читайте також. ВО “Майдан” вже затвердився у 8 областях

- Для самоусвідомлення та самоідентифікації, для підняття відчуття власної і національної гідності насамперед у молодого покоління - безумовно так, це має величезне значення, і в цьому, на мою думку, найбільше надбання революції 2013 року, - вважає фахівець. - Але давайте будемо реально оцінювати події і системно, а не вибірково бачити ситуацію в країні.  Це позбавить від подальших розчарувань і хибних кроків.

Психолог запропонувала таку ілюстрацію: «Коли в темному провулку на вас нападають хулігани, що ви будете робити? Або втікати, або оборонятися, але точно не намагатися розказувати їм про рівноправ'я і законність їхніх дій».

- На мою думку, найбільша наша проблема - нереальні очікування від влади, яка в принципі не може цих очікувань задовольнити, звідси - і розчарування, і зневіра, - підсумовує Наталія Гаєвська. - Потрібно зробити висновки і рухатися далі, не очікуючи швидких результатів. Починати хоча б з бойкоту товарів регіоналів, створювати альтернативні групи активістів, що з часом переростуть у політичні сили, які будуть виражати дійсно демократичні цінності. Але на все це потрібен час...

Читайте також. У Тернополі депутату-свободівцю спалили “Мерседес”