Екстремали зі Львова спустилися у міський колектор і показали легендарну річку Полтву, яку сховали у підземелля у ХІХ столітті (Фото)

фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова

“Ми перші за дуже багато років пройшлися старим польським колектором в сторону центру. Також ми дізналися що найбрудніша частина Полтви є на Погулянці, коло її витоків!”, – так описав свою мандрівку з колегами львівський дослідник Андрій Риштун  на сайті “Фотографії старого Львова”.

Довідка з Вікіпедії: Полтва – загадкова річка, яка колись протікала у тому місці, де зараз центр Львова.

Сьогодні  русло річки та її приток сховано в каналізаційний колектор.

Полтва бере початок з багатьох природних джерел в районі парку «Погулянка», де занурюється у спеціально для неї побудовані катакомби, що тягнуться через усе місто, просто через центр. Туристи, гуляючи проспектом Свободи і милуючись красою Оперного театру, навіть не здогадуються (якщо їм не сказати), що просто під їхніми ногами тече повноводна невидима річка, місцевий «Стікс».

Зі свідчень пізньосередньовічних краєзнавців випливає, що за їхніх часів Полтва була судноплавною, в кожному разі якісь там рибальські барки доходили нею до Львова аж від Балтійського моря і тогочасні гравюри на це натякають.

Наприкінці XIX століття міські урядники вирішили, що нічого, крім шкоди, ця річка Львову не приносить. Серед аргументів називали забагнюченість місцевості, гниття води, міріади мух, комарів, малярійну загрозу, сморід.

Останнє, вочевидь, і підказало їм єдино прийнятне рішення — заховати річку під землю, замурувати її, перетворивши у міську каналізаційну систему. Довжина каналізації: 1870 рік — 15 км, 1903 рік — 54 км, 1910 рік — 82 км, 1939 рік — понад 150 км.

Існує міська легенда ніби з оркестрової ями у Львівській Опері до сьогодні можна вслухатися у підземний шум сканалізованої Полтви.

Колись посеред Полтви був острів. Тепер на тому місці розташована площа Міцкевича.

У середньовіччі річка Полтва перед сучасною площею Міцкевича розділялась на два розтоки і на острові, який вони утворювали, з давніх часів була поставлена каплиця Божої Матері.

У 1904 році скульптуру у зв’язку зі спорудженням пам’ятника Міцкевичу перенесли на інше місце (неподалік).

Як виглядала  мандрівка львівських дослідників – дивіться на фото:

фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова

 

фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова
фото: Фотографії старого Львова

 

2 thoughts on “Екстремали зі Львова спустилися у міський колектор і показали легендарну річку Полтву, яку сховали у підземелля у ХІХ столітті (Фото)”

  1. ЕкстрЕмали. Погано вчились у школі?

    1. Чому одразу “погано вчились”? Вкралася помилка, з ким не буває…

Comments are closed.