Експерти назвали втрати України від анексії Росією Криму (Графіка, Відео)

Економічні втрати від тимчасової окупації Росією Криму становили щонайменше 135 мільярдів доларів, або близько 75% ВВП України у 2013 році. Така оцінка втрат важлива зокрема для стягнення з Росії компенсації.

Про це йдеться у дослідженні Центру економічної стратегії, пише “Економічна правда“.

“Оцінка втрат необхідна, щоб компенсувати ці втрати через міжнародні суди, зобов’язавши Російську Федерацію виплатити відповідні суми або заарештувавши активи суб’єктів, причетних до окупації, в Україні або навіть за кордоном”, – наголошують у Центрі економічної стратегії.

У Центрі наголосили, що 135 млрд доларів - це прямі втрати активів, в які входить вартість землі на Кримському півострові (3 млрд дол) та доведених покладів корисних копалин (52,3 млрд дол), зокрема, природного газу та сирої нафти.

Також втрати житлової нерухомості населенням (42,7 млрд дол), втрати приватних компаній (18,4 млрд дол) та банків (2,7 млрд дол), втрати держави (14 млрд дол) та місцевих громад (1,7 млрд дол).

В оцінку не включені макроекономічні наслідки від тимчасової окупації Кримського півострову, адже їх неможливо відділити від впливу загального комплексу агресивних дій Російської Федерації щодо України. Отже, це тільки мінімальна доведена оцінка економічних втрат України. Через окупацію Криму Україна втратила близько 4,5% від своєї загальної площі, що відповідає 27 тис. км, або 2,7 млн га. Але не всю цю площу можна оцінити в грошових метриках. Зокрема, 20% площі займають гори, ще 8% - водойми. Загальну вартість 755 тис. га посівних площ оцінили у близько 3 млрд дол.

Українці могли втратити майже 935 тисяч квартир, що дорівнює 49 млн квадратних метрів.Загальна ринкова вартість кримського житла на той момент сягала майже $43 млрд. 

Приватні власники, яких налічувалося 20 тис. підприємств, втратили активи на суму 18,488 млрд дол. Серед втрачених галузей - генерація та розподілення електроенергії, розподілення газу, переробна промисловість, а також будівництво.

Активи держкомпаній, які були зареєстровані безпосередньо в Криму до тимчасової окупації, станом на початок 2014 року становили 2,7 млрд дол. Серед найбільших - енергетичні компанії Чорноморнафтогаз та Феодосійське підприємство із забезпечення нафтопродуктами.

Більше – у виступі експертів на пресконференції в "Інтерфакс-Україна".