Експерт: Рінат Ахметов має можливість шантажувати країну щодо забезпечення стабільного виробництва електроенергії

куЦіна на вугілля повинна бути прив’язана саме до ціни на зовнішніх ринках з урахуванням витрат на його постачання в Україну.

Економіст, експерт Борис Кушнірук пояснив ІА «7Днів-Україна», за яким принципом повинна формуватися ціна на вугілля в Україні.

За словами Бориса Кушнірука, державні та приватні шахти мають продавати його на рівних умовах. Якщо вони не спроможні це забезпечити, то повинні продаватися більш ефективному власнику або ліквідовуватися.

Але у ситуації з внутрішнім ринком видобування енергетичного вугілля є ще дві надзвичайно важливі складові, які і мали би бути предметом для податкового та антимонопольного регулювання.

— По-перше, свого часу Ахметов та інші олігархи купили або взяли у довгострокову оренду найкращі вугільні шахти, з найнижчою собівартістю вугілля. Вони у такий спосіб приватизували природну ренту, пов’язану з видобуванням природних ресурсів, — пояснює експерт. — По-друге, ДТЕК (власник Ахметов. — Ред.) займає монопольне становище на ринку регулюючих потужностей виробництва електроенергії. Саме цими ТЕЦ та ТЕС використовується вугілля за ціною на умовах “Роттердам+”. Тому, по суті, пан Ахметов має можливість шантажувати країну щодо забезпечення стабільного виробництва електроенергії. Що, до речі, якщо хтось забув, і відбувалось взимку 2014-2015 років.