Документи УПА, які знайшли у лісі на Львівщині, стали доступні онлайн

фото: avr.org.ua
Передрук листа жінки, ймовірно, учасниці визвольної боротьби, яка потрапила на східну Україну

Мова про Лапаївський архів, який є унікальною знахідкою для науковців та громадськості, — пояснює історик та член Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий. 320 документів підпільників, закопаних у лісі на Львівщині, через 70 років стали доступними для українців.

Колекцію документів опублікував Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Ці документи свідчать про життя повстанців у шести західних областях, каже історик Руслан Забілий.

Архів зайшли у 2009 році у лісі поблизу села Лапаївка Львівської області. Він був схований у металевому молочному бідоні. За даними дослідників, його закопали там восени 1950 року. Так повстанці сподівалися врятувати свідчення про їхню боротьбу, інформує Суспільне.

Лапаївський архів є унікальною знахідкою для науковців та громадськості, — пояснює історик та член Центру Руслан Забілий.

"Вони розкривають особливості діяльності українського визвольного руху. У цьому комплексі документів є некрологи повстанців, це дає родичам з'ясувати обставини загибелі своїх рідних, їхньої діяльності. Плюс до того, серед документів є звіти. Це дає можливість на локальному рівні розкрити особливості діяльності визвольного руху", — каже Руслан Забілий.

Серед документів є уривки із листів селян, яких депортували у Сибір.

"Це є і серед іншого — списки депортованих у Сибір за період із 1945 по 1949 рік — це дає можливість з'ясувати долі рідних. І це є цілий спектр для дослідників історії", — додає Руслан Забілий.