Депортація: на Тернопіллі оселилися 180 тисяч українців із Польщі (Фото)

осн«Мій шлях додому заснував спориш» – під такою назвою у Державному архіві Тернопільської області відкрили документальну виставку сьогодні, 26 вересня.

Присвятили експозицію 70-й річниці депортації українців з Польщі. Про це ІА «7 Днів-Україна» повідомила головний спеціаліст Державного архіву області Оксана Ковальчук.

Читайте також. У Тернополі небо плакало, згадуючи депортованих українців (Відео)

Виставку відкрив директор архіву кандидат історичних наук Юрій Гумен. Побачити в експозиції можна документи, матеріали, книги, що висвітлюють події депортації українців у 1944-1948 роках. Це – списки переселенців, що приїхали з Польщі на постійне проживання у райони Тернопільської області.

– Ці списки мають такі графи: прізвище, ім’я, по батькові голови двору, кількість членів сім’ї,  село з якого відбулося примусове переселення, опис майна і кількість землі, що отримали, оцінка майна, дата переселення, населений пункт куди переселена родина. І ці списки не мають відомостей про усіх членів родини, – розповідає Оксана Ковальчук.

Нагадаємо, 23 вересня 1944 року розпочалася акція з переселення етнічних українців з Польщі в Українську РСР. Початок цієї операції поклали 9 вересня 1944 року, коли уклали так звану «Люблінську угоду». Договір передбачав переселення на територію України всіх українців, які жили в Люблінському, Ряшівському, Краківському воєводствах, та в Холмському, Ярославському, Перемишлянському, Лісківському, Любачівському та інших повітах. Всього українців вивозили з 22 повітів і трьох воєводств.

Читайте також. Копія Чудотворної ікони повернулася в рідне село художника через… 300 років (Фото)

– Загалом під час виселення українського населення з Польської республіки до УРСР переселили понад 482 тис. осіб. А в Польщу на кінець жовтня 1946 року з СРСР переїхали близько 1,1 млн осіб (з них понад 810 тис. осіб – з української території), – каже Оксана Ковальчук. – Уже 6 травня 1947 року польський та радянський уряди дали спільну заяву про закінчення українського переселення з території Польщі в УРСР і переселення поляків з території  Української РСР у Польщу.

При цьому у квітні-серпні 1947 року польська влада провела операцію «Вісла», коли українське населення з південно-східних регіонів Польщі переселили у північно-західні території.

Читайте також. Фільм тернополянки про лемків відзначили в Одесі і відправили в Оксфорд (Відео)

– Українців розселили у 17-ти областях, найбільшу кількість прийняли Львівська, Тернопільська, Запорізька. Зокрема на Тернопіллі оселилося 180 тисяч людей. Депортацію можна віднести до однієї з найбільших трагедій українського народу, – додає фахівець.

Софія Левицька         

Довідково. Депортацію проводили в чотири етапи:

–          I етап тривав від 15 жовтня до 31 грудня 1944 року. За цей період з Польщі виїхало 19 899 українців (5035 родин) з Холмського, Грубешівського та Томашівського повіту;

–          II етап депортації  тривав з 1 січня до кінця серпня 1945 року;

–          III етап депортації ( 1 вересня – 31 грудня 1945 р.) по праву можна вважати повністю примусовим. На даному етапі польська влада виселила 81 806 чоловік (22 854 сімей).

–          IV етап ( з 1 січня по 15 червня 1946 року) виселення набрало класичної форми етнічної чистки, що включало в себе пацифікацію і палення сіл, терор проти мирних мешканців. Доведені знущанням польських військових до відчаю селяни кидали роками нажите майно і без оформлення жодних документів нелегально переходили  радянсько-польський кордон. Всього протягом  IV етапу було депортовано 154 329 чол.

Фото – Ігоря Крочака