День святого Валентина: історія та традиції свята

69b91193e286a8cea5a5a0877a012e5b
День святого Валентина відзначають 14 лютого / Shutterstock.com

Навіть складно уявити, що ще років двадцять тому ми не святкували День святого Валентина.

 

Зараз же в нашій країні кожну хвилину цього дня продається кілька сотень червоних троянд, а по всьому світу в хвилину – кілька тисяч. До речі, класичною емблемою Дня Валентина червоні троянди стали згідно з античною легендою: Афродіта, грецька богиня любові і краси, поспішаючи до свого коханого – Адоніса, наступила на кущ білих троянд, і її божественна кров забарвила їх у червоний колір.

Історія свята

Свята любові мають ще більш давню історію, ніж День святого Валентина, вони існували ще за часів стародавніх язичницьких культур. Так, римляни в середині лютого святкували фестиваль еротизму, званий Lupercalia, на честь своєї богині любові. Що ж стосується Валентина, то його історія датується приблизно 269 роком. В той час Римською імперією правив імператор Клавдій II. Воююча римська армія відчувала гостру нестачу солдатів для військових походів, і Клавдій вирішив, що головний ворог його воїнів - шлюби, бо одружений легіонер думає більше про свою сім'ю, а не про славу імперії. Щоб зберегти в своїх солдатах військовий дух, імператор видав указ, що забороняє легіонерам одружуватися. Тільки закохуватися солдати не стали менше. На щастя, знайшовся священик на ім'я Валентин з римського міста Терни, він не боявся імператорського гніву і таємно поєднував люблячі серця перед вівтарем. Коли Клавдій дізнався про це, Валентина засудили до страти. Сам же Валентин теж був закоханий. Його обраницею виявилася дочка тюремника, якій напередодні страти священик написав лист, підписавши його: «Твій Валентин».

Читайте також. Сніданок у ліжко на День Валентина: ТОП – 7 романтичних ідей

Згодом, як християнський мученик Валентин був канонізований католицькою церквою. А в 496 році Папа Римський Геласіус оголосив 14 лютого Днем святого Валентина. Правда, з 1969 року в результаті реформи богослужіння святий Валентин був вилучений з літургійного календаря католицької церкви (разом з іншими римськими святими, відомості про життя яких суперечливі та недостовірні). Але це не заважає йому бути одним з найпопулярніших святих, якому поклоняються всі закохані.

Традиції різних країн

Як святкувати і відзначати взагалі День Валентина - кожен вирішує сам. У будь-якому випадку це прекрасний привід сказати про свої почуття. Ось як це відбувається в різних країнах.

Почнемо з Європи. Там масове святкування Дня святого Валентина почалося з XIII століття. За цей час майже кожна європейська країна знайшла свої особливості проведення цього свята.

В Італії День Валентина називають «солодким днем», так як найпоширеніший подарунок до цього свята - солодощі.

В Польщі прийнято відвідувати Познанську метрополію, де, нібито, покояться мощі святого Валентина, а також висить його ікона вважається чудотворною. Поляки вірять, що паломництво до неї допомагає в любовних справах.

Французи в цей день дарують коштовності і пишуть чотиривірші на листівках, посилаючи їх один одному.

Англійці в День святого Валентина посилають любовні послання не тільки коханим, друзям і знайомим, але й своїм домашнім тваринам. А ще за старовинною традицією незаміжні дівчата 14 лютого встають до сходу сонця, стають біля вікна і дивляться на що проходять чоловіків. Згідно з повір'ям, перший чоловік, якого вони побачать, і є суджений.

У дореволюційній Росії, незважаючи на несхвалення православної церкви, свято було популярне в дворянських колах. Незаміжні дівчата виготовляли валентинки - шовкові, мереживні, які пахли парфумами, з засушеними або живими квітами - і підкладали їх своєму коханому. У багатьох заможних родинах у цей день влаштовувались прийоми, на яких танцювали, проводили різні конкурси та розіграші. Наприклад, в капелюсі перемішувалися імена всіх дам, присутніх на вечорі. Витягаючи записку з ім'ям, кавалер весь вечір галантно доглядав і танцював з =дамою, яка йому дісталася, будь то мила дівчина, старенька похилого віку або маленька дівчинка. Після революції традиція свята надовго забувся, але в 1990-х роках відновилася. Першими шанувальниками стали підлітки і молоді люди, для яких романтика у стосунках - насамперед. Але з кожним роком в Росії прихильників Дня святого Валентина стає все більше і більше.

У США, за даними Асоціації вітальних листівок, валентинки - найпопулярніші святкові листівки після різдвяних. Крім листівок на початку минулого століття у американців було прийнято посилати своїм нареченим досить дорогі по тим часам марципани. Коли цукор подешевшав, американці стали виготовляти карамель, присвячену Дню святого Валентина. Карамель робили двокольоровий - червоно-білий: червоний колір означав пристрасть, а білий - чистоту. На цукерках вицарапувалися слова і побажання, що відповідають духу свята. З 1850-х років цукерки почали продавати в картонних коробках у формі серця.

Читайте також. Історія кохання Плющенко і Рудковської: Лід і полум’я пристрасті

Японці в День святого Валентина проводять випробування на найгучніше і пристрасне послання. Юнаки та дівчата вилазять на міст і кричать звідти по черзі свої любовні зізнання. Але свято у японців злегка нагадує наше 23 Лютого, так як подарунки отримують в основному чоловіки. Жінки, втім, беруть реванш за місяць: 14 березня японці дарують своїм коханим білий шоколад, і цей день називається «білим».

На Ямайці вже кілька років проходять, мабуть, самі бурхливі святкування. Там навіть проводяться голі весілля, тобто перед вівтарем пари стоять в чому мати народила.

Не заохочується День Валентина в мусульманських країнах. Так, в Саудівській Аравії це свято і зовсім строго заборонено, причому під страхом великих штрафів. Саудівська комісія з впровадження чесноти і запобігання гріху ухвалила, що День святого Валентина слід заборонити, оскільки згубні західні традиції бентежать розум підростаючого покоління і культивують гріх. Навіть магазинам в цей день не можна торгувати ведмедиками, сердечками та червоними трояндами.

У всіх інших народів звичаї чимось відрізняються, але в цілому вони схожі: цей день наповнений солодощами, квітами і листівками у формі серця. Крім того, у багатьох країнах у День святого Валентина було дуже популярно влаштовувати весілля і вінчатися.

Джерело: greenmama.ua.