Дефолт, що народився разом із “республікою”: аналіз бюджету “ДНР” (Інфографіка)

грошей нема- напис російською денег нетБойовики, проголошуючи “ДНР”, навіть прийняли так званий бюджет, що вже на перший квартал 2015 ркоу був дефіцитним на 20 млрд грн, тобто на 90%. А ще бойовики заявили, що на зарплати бюджетникам і пенсії з цього “бюджету” витратять 68%, тобто 16 млрд грн. А це в 5 разів більше за доходи “бюджету республіки”.

“Зустріч вугільників, яку веде особисто глава “ДНР” Олександр Захарченко, проходить у напруженій атмосфері.
— А де у нас директор-передовик шахти «Трудовська»? — запитує Захарченко.
— Сергія Миколайовича вчора забрали в «підвал», пред’явивши звинувачення в незаконному зберіганні зброї і підробці документів, — пояснює заступник міністра вугілля “ДНР” Олександр Потапенко.
— Можливо, сталася накладка. Топазу [позивний Гната Кромского, одного з польових командирів “ДНР”] зателефонувати, сказати, щоб відпустив, — вершить суд Захарченко».

Так починається «розслідування» РБК. ru — на які гроші живуть дві невизнані території на сході України. Закінчується «аналіз» російського видання прогнозовано – переліком «націоналізованих підприємств, з яких планується мати дохід, і слоганом: «При будь-якому розкладі Москва не кине Новоросію і не допустить там голоду, обіцяє співрозмовник, близький до керівництва російського уряду».

А ось альтернативний аналіз від редакції видання «Петро і Мазепа» - з цифрами і без слоганів, повідомляє "Свободный Донбасс":

"Бюджет "ДНР" через нестабільну військову ситуацію в регіоні був затверджений лише на перше півріччя 2015 року з доходами 3 млрд грн, витратами 23,3 млрд грн і дефіцитом бюджету 20,3 млрд грн (майже 90% від усіх запланованих витрат). Як «народна республіка» сподівається покрити дефіцит, всім зрозуміло, тільки чи потрібне Росії таке додадткове навантаження на федеральний бюджет, особливо в світлі фактичних дефолтів ряду російських регіонів?

У перерахунку на душу населення видатки бюджету "ДНР" становлять 10 тис. грн на людину, в той час як у бюджеті України на одного громадянина припадає 14 тис. грн.

У республіки надзвичайно розбалансований бюджет у бік нібито соціального забезпечення населення. Парадоксально, але фінансовим планом "ДНР" передбачено більше 6 млрд грн (25% всіх витрат) на зарплати бюджетникам і більше 10 млрд грн (43%) на пенсії, що разом в 5 разів більше за доходи бюджету республіки.

Але навіть при цьому зберегти хоч якийсь пристойний рівень пенсій в "ДНР" не вдається. Проведемо простий аналіз. У Донецькій області до початку конфлікту було майже 1,4 млн пенсіонерів, і, незважаючи на те, що населення на непідконтрольної території вдвічі менше від кількості населення області до початку бойових дій, зрозуміло, що пенсіонери через меншу свою мобільність практично всі залишилися на непідконтрольних територіях. За експертними оцінками, там 1,1-1,2 млн пенсіонерів. Виходить, що середня пенсія в "ДНР" становить 833 грн, що на третину менше від мінімальної пенсії в Україні і більш ніж в три з половиною раза менше, ніж на українських територіях отримують пенсіонери-шахтарі.

У бюджеті "ДНР" зовсім відсутні витрати на екологію, що для Донбасу є кричущим «кидаловом» громадян та майбутніх поколінь регіону з боку поточного керівництва терористів. Зазвичай на проведення екологічних заходів на Донецьку область виділялося понад півмільярда гривень, і це без врахування окремих проектів, що фінансуються з центрального бюджету.

б2-структура вибдатків

 

Також немає у планах фінансування шахт, які регулярно дотувалися з українського бюджету, оскільки останнім часом Донецьк на ці цілі отримував більше 3 млрд грн щорічно. Не виділяються гроші на закриття шахт. А це дуже серйозна небезпека для екології всього регіону. Без коштів на закриття кинуті і непрацюючі шахти швидко обводнюються, вода витісняє метан, і він починає вибухати в підвалах житлових будинків. Крім того, підняття рівня засолених шахтних вод призводить до утворення солончаків. В результаті замість родючого верхнього шару ґрунту і полів Донбас ризикує отримати солончакову пустелю або засолене болото - на вибір.

Читайте також: Бойовики оголосили про закриття найперспективнішої шахти Донбасу — відновити її буде неможливо

Передбачається, що Кремль не залишить свої «проекти» без підтримки в цьому питанні. Не вистачало, щоб ще потім «республіканських діячів» та їх російських господарів згадували незлим тихим словом кілька поколінь жителів Донбасу. Для запобігання прямої екологічної катастрофи Москва виділяє 1,2 млн доларів США на закриття шахт Донбасу. Однак це крапля в морі. Без виділення коштів на капітальні роботи із закриття шахт і на створення робочих місць для 180 тисяч шахтарів вирішити проблему соціального вибуху на територіях республік не вдасться. Хіба що «республіканці» «працевлаштують» всіх шахтарів у «збройних силах новоросії» або в інших бандформуваннях. І розуму багато не треба, і гроші хороші — накручені кремлівською пропагандою, вони з радістю побіжать «забирати своє у хохлів».

Крім цього, слід зазначити, що в поточних умовах війни на сході України доволі дивними виглядають досить обмежені бюджети оборони, МДБ і МВС республіки. Таке можливо, якщо оборонні структури знаходяться на режимі «самоокупності» — отримуючи фінанси від незаконного бізнесу і від «віджатих» підприємств безпосередньо, минаючи «республіканську податкову», або їм просто привозять гроші з Росії в валізах.

Якщо врахувати, що угруповання бойовиків, що діє на контрольованих територіях Донбасу, становить трохи більше 41 тис. осіб, то із запланованих у першому півріччі 2015 року 1,2 млрд грн на оборону «ДНР» на кожного бойовика в місяць має витрачатися 4,9 тис. грн. Це при тому, що вони отримують в 2,5-3 рази більшу місячну зарплату в розмірі 400-600 доларів. Крім цього, терористам необхідно утримувати, заправляти, ремонтувати наявні у них танки, БМП, БТР, артилерію, літаки, поповнювати запаси тільки наявних на озброєнні в РФ зброї і боєприпасів. Звідки вони це беруть? Вони не беруть. Їм дають брати-росіяни за кремлівський «рускій мір» і проти «українських фашистів».

Проведений нами аналіз порівняння бюджетів України і «ДНР» показав наявність схожих тенденцій в напрямях виділення коштів, але різних підходів при формуванні безпосередньої структури витрат.

Так, соціальне забезпечення, дотації та субвенції місцевим бюджетам, освіта і охорона здоров'я і в Україні, і в «ДНР» є вельми пріоритетними — але в той час, як для України найбільшим пріоритетом є обслуговування зовнішнього боргу (нехай хоч і на догоду МВФ), в бюджеті «ДНР» є неймовірний зсув у бік популізму під виглядом соціального забезпечення населення.

Топ-5 видатків українського бюджету сформовано більш-менш рівномірними частинами з поетапним зменшенням в 1-3%, або в грошовому еквіваленті — 4-18 млрд грн, від більшої статті витрат до меншої.

В бюджеті «Донецької Народної Республіки» витрати на соціальне забезпечення (10 млрд грн) на 5% більші, ніж загальні витрати на 2-6 позиції (9,5 млрд грн), тобто більші, ніж дотації та субвенції місцевим бюджетам, витрати на паливно-енергетичний комплекс, освіту, охорону здоров'я та оборону (!) разом узяті. Це не соціальна відповідальність, це популізм.

Порівняльний аналіз двох бюджетів за основними статтями витрат показано нижче на малюнку.

б3

Але більш промовисто неспроможність «ДНР» як держави показує аналіз структури доходів і динаміки виконання дохідної частини бюджету.

Так, 80% доходів (2,4 млрд грн) повинен забезпечити Центральний Республіканський Банк (ЦРЛ). Яким чином ЦРЛ збере такі великі гроші в умовах, коли в «ДНР» ринок в стагнації, бюджетоутворюючі податки ПДВ і податок на доходи фізосіб, відповідно, ніякі, а бізнес не працює на повну потужність? ЦРЛ може тільки отримати фінансову допомогу у Росії, або через цей «ЦРЛ» (до речі, на всій решті території «ЦРЛ» — це центральна районна лікарня, симптоматично, чи не правда?) легалізуються гроші, «віджаті» в українських банках. У цьому зв'язку можна згадати недавню експропріацію більш ніж 250 млн грн з «Всеукраїнського банку розвитку» Олександра Януковича.

І навіть незважаючи на це у першому кварталі поточного року "ДНР" вдалося зібрати у свій бюджет тільки 1,137 млрд грн, що становить лише 36% від запланованого на перше півріччя.

Зауважте – за перший квартал зібрано трохи більше одного мільярда, і це при загальних витратах за півріччя в більш ніж 23 млрд. Тобто зібрано близько 10% від необхідних сум, і це — не враховуючи тіньових витрат на функціонування НВФ. На наш погляд, це просто провал. Про яку самостійність цих територій може йти мова?

Читайте також: Україна вже порахувала розмір «контрибуції» для Росії за війну на Донбасі (Відео)

Тепер — аналіз структури дохідної частини. Тут ми отримуємо додаткові докази «фейковості» «республік». Головними статтями доходів стали зовнішня фінансова допомога – 534 млн грн, доходи місцевих бюджетів – 211 млн грн, податок на прибуток юросіб – 154 млн грн, акцизні збори – 77 млн грн, частина чистого прибутку республіканських підприємств – 64 млн грн, надходження від реалізації конфіскату на митниці – 54 млн грн, збори ЦРЛ – 5 млн грн та інші податки і збори – 38 млн грн.

Ми знову спостерігаємо перекіс бюджету в бік одного з напрямів формування бюджету. Практично 50% доходів бюджету "республіки" у першому кварталі 2015 року забезпечила зовнішня фінансова допомога, яка всього на 10% менше, ніж всі інші статті доходів бюджету "республіки" разом узяті. Це чітко показує, що промисловість на території "ДНР" не працює або працює, не сплачуючи «молодій республіці» податки, а митні збори і акцизи не збираються. Загалом економічний механізм "держави" не запущений. І це дуже позитивна новина.

б4структура доходів
Для порівняння формування дохідної частини бюджету зазначимо, що в українському бюджеті зовсім інша структура наповнення бюджету. Головними бюджетоутворюючими статтями є ПДВ з ввезених на територію України товарів та на вироблені в країні товари (34,2%), частина чистого прибутку державних підприємств (13,2%), акцизні збори (12%), рентна плата за використання надр і природних ресурсів (8,9%) і податки на доходи фізосіб (8,4%) і на прибуток підприємств (7,2%). У той же час зовнішня фінансова допомога становить лише 1% всіх доходів. Тобто ми бачимо, що в Україні бюджет формують статті функціонуючого ринку і працюючої економіки.

Крім цього, за підсумками першого кварталу 2015 року Україна перевиконала бюджет і замість очікуваного дефіциту отримала профіцит у розмірі 13,97 млрд грн. Загальна сума доходів зведеного бюджету України за січень-березень склала 140,25 млрд грн, що на 25% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Найбільше зросли доходи бюджету від акцизу на імпортні підакцизні товари (у 6,8 рази — до 4,87 млрд грн), ввізного мита (у 3 рази більше — до 6,25 млрд грн), акцизу на вітчизняну підакцизну продукцію (на 60,7% більше — до 7,65 млрд грн), від ПДВ на імпортні товари (на 71,9% більше — до 29,89 млрд грн) і ПДВ на продукцію, вироблену в Україні (на 32,1% до 25,14 млрд. грн).

Можемо зробити деякі висновки.

Як ми вже вказали у нашій попередній статті, зараз головне для України у протистоянні з «Д/ЛНР» — не допустити формування на цих територіях державних інститутів. Бюджетна система – один з основних інститутів держави і дзеркало економіки. З задоволенням можна констатувати, що аналіз бюджету «ДНР» показує, що ні державних інститутів, ні економіки на цій території немає, і їх поява не передбачається. Той фінансовий план, який бойовики пафосно називають «бюджетом ДНР» — фільчина грамота, з величезними витратами та доходами, які ледве покривають 10% від номінальної потреби. І це при тому, що реальна потреба (видаткова частина бюджету) сильно зменшена. Адже розбалансованість бюджету за статтями – величезна частка популістських соціальних витрат і мінімальний рівень військових (що неможливо для активно воюючої території, яка годує більше 40 тис. бандитів з ВСН) — показує, що в бюджет не закладена і половина необхідних витрат. Крім того, в бюджеті немає багатьох необхідних для існування населення на цій території статей витрат (екологія, дотація шахтарям і кошти на закриття шахт та ін).

Незважаючи на роботу підприємств на неконтрольованій території та стягнення з них податків з доходів у користь «ДНР», бюджет "республіки2 все одно не виконується. Так не вийде побудувати функціонуючі державні інститути, а вільний ринок і міжнародна торгівля не запрацюють.

«Бюджет Донецької Народної Республіки» є фінансовим планом якогось придатка, несамостійного утворення, яке не може себе само забезпечити і сидить на російській фінансовій голці. І тільки від волі Кремля залежить, скільки протримається проект «ДНР». Загалом «ДНР» – європейська Палестина, терористична територія, яка перебуває на повному забезпеченні з боку Кремля, і її ліквідація – це питання часу. І цей час працює на Україну. І в майбутньому Україна переможе у цій війні, так що не треба пороти гарячку.

б1І ще в додаток. У попередній статті (санкції) ми говорили про неможливість силового вирішення конфлікту з боку України. Проведений вище аналіз бюджету «ДНР» переконливо доводить, що військового вирішення цього конфлікту немає і з боку «псевдореспубліки». Чому? Та дуже просто. Війна – це тільки тимчасовий стан між станами миру. І головне у війні – отримати економічні преференції до забезпечення майбутнього мирного існування. Саме тому цілі військової кампанії повинні забезпечувати або політичні дивіденди, або економічні преференції. Незважаючи на постійні заяви керівництва бойовиків про те, що «якщо ми отримаємо контроль над усією територією Донбасу, то станемо самодостатніми в економічному плані», редакція як не аналізувала, не змогла знайти такі цілі майбутнього наступу бойовиків, досягнувши які вони змогли б хоч якось поліпшити свою економічну ситуацію. Скоріше навпаки — з кожним кілометром просування всередину української території їх економічна ситуація буде тільки погіршуватися. Чому, запитаєте ви – так ось чому. Ви помітили структуру «бюджету ДНР»? Там дуже мало економіки і багато утриманців. Що отримає «ДНР» від нової території?

Зруйновану в результаті бойових дій інфраструктуру, підприємства і житлове господарство. Все це треба відновлювати, а це величезні кошти, яких у сепаратистів немає. Значить, видаткова частина бюджету буде зростати.

Мобільне працездатне населення покине зону бойових дій, залишаться зовсім немобільні пенсіонери та інші утриманці. Це означає, що видаткову частину бюджету потрібно буде ще більше збільшити для забезпечення їх виживання. Зрозуміло, що підприємства в захоплених містах сепаратистами теж зупиняться, а це означає, що їх працівники також поповнять ряди цих самих утриманців, ще більше завантаживши соціальні статті бюджету. Хоча куди вже більше.

Читайте також: До чого за один рік довели економіку Донбасу терористичні «ДНР» та «ЛНР» (Інфографіка)

І найголовніше. Зрозуміло, що поки що основним джерелом завантаження підприємств на окупованій частині Донбасу є їх участь в єдиних технологічних ланцюжках українських ФПГ — простіше кажучи, працює транснаціональний бізнес Ахметова. Але працює ця система тільки тому, що виробники кінцевої продукції знаходяться на підконтрольній Україні території, і їх продукцію можна офіційно відправляти на експорт. Так, донецькі шахти відправляють коксівне вугілля на Авдіївський і Маріупольський коксохіми, а кокс звідти йде на Маріупольські меткомбінати (Азовсталь та Ілліча). А звідти продукція вже офіційно експортується. Саме за рахунок цього експорту і живе весь виробничий ланцюжок як на українській території, так і на території, підконтрольній «ДНР». А тепер уявіть собі, що Маріуполь захоплений бойовиками «ДНР». Заводи зупинились, експорту немає і не буде, а значить, що зупиняться не лише ці заводи, зупиниться весь технологічний ланцюжок – десятки шахт і заводів, які ще поки працюють в «ДНР». Ось так.

Все це означає, що кожен відвойований ними кілометр української території наближає їх до повного економічного краху.

P. S. спеціально для пастви пророків Ватного Апокаліпсису. Ви так довго раділи дефолту України і готувалися до нього, обмінюючи гривні на рублі за грабіжницьким курсом один до двох. Так відривайте очі – аналіз «держбюджету ДНР» показує, що «ДНР» – банкрут, який буквально на 1-2% може покривати свої витрати за рахунок одержуваних на території «республіки» доходів. Та скоро цей банкрут потягне за собою і Кремль з його рублем.

Держборг США бачили? Ну, ото ж".