Де, як і в які терміни – Марчук надав подробиці підписаної в Мінську рамкової угоди про розведення сторін конфлікту

Євген МарчукДо підписаної 21 вересня в Мінську представниками України, ОБСЄ і Росії рамкової угоди є додаток. У ньому, повідомив представник України з питань безпеки Євген Марчук, чітко вказано, де саме і як має відбуватись погоджене розведення сторін конфлікту.

Подробиці Марчук озвучив в короткому інтерв’ю виданню”Апостроф“.

За твердженням екс-секретаря РНБО України, графік передбачає поетапність процесу і чіткі часові рамки.

“До угоди додається графік відведення, на виконання якого надається 13 днів. Я думаю, що на цьому тижні розведення сторін точно має розпочатися”, – заявив Марчук.

Результатом має стати повне відведення від лінії фронту вісх підрозділів у спершу у трьох визначених місцях. Це в разі успіху дозволить припинити там будь-які бойові дії.

“Мова йде про розведення від лінії зіткнення військових підрозділів з бронетехнікою і стрілецьким озброєнням. Все це буде відведено по обидві сторони лінії фронту. Для реалізації цих планів обрані три ділянки, розташовані на лінії зіткнення”, – сказав Марчук.

Читайте також: Сторони конфлікту на Донбасі підписали у Мінську новий документ, що має сприяти миру

“Це Станиця Луганська, а також Золоте і Петровське в Донецькій області. Вони будуть являти собою територію площею чотири квадратних кілометри. При цьому кожна із сторін відведе свої підрозділи на один кілометр від лінії зіткнення. Щодо Станиці Луганської ми спочатку хотіли поширити цю зону до державного кордону. Переговори проходили в два раунди, але, на жаль, нічого не вийшло, і ми зупинилися саме на такій схемі. Три ділянки – це тільки початок. Є ще чотири, які будуть узгоджені під час наступного раунду переговорів. Якщо перший досвід виявиться вдалим, будуть ще десятка півтора або два для того, щоб поступово завершити процес відведення підрозділів по всій лінії фронту, протяжність якої становить 426 км”, – уточнив представник України у безпековій підгрупі переговорів у Мінську.

Він пояснив, за яким принципом були обрані саме ці місця:

“Всі вони важливі не з військової, а з гуманітарної точки зору. Наприклад, у Станиці Луганській є підірваний міст і КПВВ. Це непроста проблема для місцевого населення, велика частина якого складається з людей похилого віку. Їм дуже складно ходити по цьому мосту, тому що завжди є ризик зірватися вниз. Або, наприклад, Золоте. Там теж є контрольний пункт в’їзду-виїзду, але він не працює через обстріли. А якщо обстріли припиняться, це зніме навантаження з інших КПВВ. І так далі. Зараз важке озброєння, в основному, відведено на 15 км в обидві сторони, але працюють снайпери, БМП і великокаліберні кулемети стріляють… Якщо нам вдасться відвести і це добро, тоді у людей з’явиться атмосфера реального спокою”.

Читайте також: Розведення військ на Донбасі: опубліковано повний текст рішення Тристоронньої групи

Щодо механізму виконання  рамкової угоди і додатку про терміни і принципи розведення сторін, то Євген Марчук повідомив наступне:

“Процес досить складний. Він передбачає підготовчий етап. Сторони повинні чітко показати представникам ОБСЄ, де знаходяться їхні підрозділи зараз і куди вони будуть відведені потім. Представники ОБСЄ повинні, в свою чергу, все точно зафіксувати і верифікувати. Відвід повинен здійснюватися симетрично і дзеркально, тобто одночасно на одну і ту ж відстань і обов’язково під контролем ОБСЄ. Передбачається також блокування порушень. В основному, порушення, звичайно, бувають військового характеру, наприклад, хтось почав стрілянину, але в результаті тримісячної роботи і численних узгоджень ми виписали абсолютно всі види порушень, в тому числі і невійськового характеру. Мова йде, скажімо, про знаходження в зоні відведення сторонніх осіб і перешкоджання роботі представників ОБСЄ, якщо їм не дають пройти на той об’єкт, куди вони хочуть і коли вони хочуть. Чітко визначена відповідальність сторін і що необхідно зробити у разі фіксації порушень. Уперше, і це дуже важливо, ОБСЄ взяла на себе зобов’язання цілодобово проводити моніторинг ситуації – тобто, ми абсолютно точно будемо знати, хто саме і коли порушив угоду.”

Євген Марчук повідомив, що від України документ підписав Леонід Кучма, від ОБСЄ – Мартін Сайдик, від Росії – Борис Гризлов. Захарченко і Плотницький (ватажки “ДНР” і “ЛНР”, – ред.) через своїх представників Пушиліна і Дейнего підтвердили, що також поставлять свої підписи під цим документом.

Що ж до перспектив реального виконання нової угоди і настання миру хоча б у трьох місцях лінії фронту на Донбасі, то Марчук сказав так:

“Якщо нам вдасться виконати рішення, то це стане прецедентом і прикладом того, що протиборчі сторони на Донбасі можуть бути розведені. Але ми розуміємо, що ідеальних ситуацій не буває, стан війни зберігається і недовіра все ще дуже висока”.