Де ділося майже 4 000 бійців розбитої 30-ї бригади – розповідь солдата-очевидця

1Журналіст Роман Бочкала на своїй сторінці у Фейсбук опублікував історію бійця 30-ї бригади.

«Про м’ясорубку у Степанівці. Дуже правдива історія, розказана бійцем 30ї бригади після повернення в рідний Бердичів.» – прокоментував Бочкала.

«Я не зрадник і не панікер. Але те, що сталося з традцатой бригадою з Новоград-Волинського, заслуговує самого уважного погляду громадськості. Про це мовчати – зрадити країну і хлопців, що залишилися лежати в донецькій землі. Зрадити їх сім’ї і народ, що віддає кращих своїх синів під командування …… з великими зірками на погонах. Я не хочу тут нікого критикувати, просто сподіваюся, що розповідь шуплого бердичівського пацана, якому вдалося залишитися в живих до тих подіях, допоможе українцям усвідомити, що некомпетентний офіцер гірше Януковича…

Ігор (ім'я змінено) був покликаний в армію в Бердичеві в березні місяці. «На десять днів, на перепідготовку», - пояснив бердичівський воєнком. З Бердичева відправили в Новоград, в 30-ю бригаду. Там займалися вогневою підготовкою - 12 патронів на день, і так два тижні. Потім було навчання спільно з 26 бригадою, далі на війну. Завданням підрозділу, в якому служив Ігор, було супровід військових колон бойового постачання. Потрапляли під обстріл, але Бог милував, і лише згорілі вантажівки відзначали бойовий шлях солдатів. В кінці липня всю бригаду зібрали і відправили в село Сонячне Донецької області. Там поремонтировались, заправилися, поповнили боєприпаси і вирушили в село Степанівка Донецької області. Степанівка вже була звільнена, але терри обстрілювали його з мінометів. У перший день від мінометного вогню бригада втратила трьох осіб. Розквартирувалися в підвалах і погребах, почалася служба. У завдання солдатів входило патрулювання территоирии, охорона блокпостів, зачистка узятих під контроль населених пунктів.

Події 12 серпня Ігор запам'ятає на все життя. Йому запам'яталася розмова двох артилеристів з батареї САУ вранці за кілька годин до катастрофи: «Коля, це х... якась. Ми стріляємо і позицій не змінюємо, нас накриють». «Іди командиру скажи, він уже поумнічав і пендюлей від командування отримав. Сказали стояти тут», - відповів співрозмовник. На війні всі правила виписані кров'ю загиблих бійців. І якщо команди йдуть в розріз з правилами, солдатська чуйка починати працювати і чекати погане. Ігореві «пощастило», якщо так можна сказати його і ще двох бійців відправили ввечері в розвідку, щоб визначити наявність і розміщення вогневих засобів і скупчення живої сили противника.

Пацани відійшли від своїх на три-чотири кілометри і виявили стоїть танкову колону в кількості 18 танків Т-90! Спроба зв'язатися з командуванням їм ледь не коштувала життя - мимо що лежать в траві розвідників проїхало три танки бойової охорони. Найближчий танк ледь не розчавив бійців - «його рукою доторкнутися можна було». Після того, як танки під'їхали до колони і зупинилися, розвідники зв'язалися з командуванням, і, вказавши квадрат скупчення танків, попросили артилерійський обстріл. Танки стояли близько години, але обстрілу не було. Більше того, до танків під'їхала піхота на «Камаз», і війська стали розосереджуватися. Танки і піхота почали оточувати село - розвідники ще раз зв'язалися з командуванням і доповіли про ситуацію - 30 «Камазів» з людьми і 21 танк Т-90. На цей раз командування зреагувало (це вже потім дізнався Ігор від залишилися в живих солдатів) - виїхала з ще не оточеній Степанівки, залишивши одного офіцера штабу у званні підполковника.

Близько 10 вечора почалася катастрофа. Село і розташування військ накрив ракетний смерч. Більше двох годин «Гради» перекопували позиції 30-ї бригади, а потім на зачистку села пішли танки і піхота. Ігор вважає, що це були російські війська - у терористів не було танків Т-90. Почалося відступ українських підрозділів, точніше того, що від них залишилося... Наші відступали в бік Савур-Могили.

Таким чином, троє розвідників опинилися в тилу сепаратистів. Розвідники до ранку пролежали в полі, спостерігаючи за відповідними колонами постачання ворогів. Всю ніч хлопці намагалися зв'язатися з командуванням, щоб дізнатися, що їм робити в цій ситуації. Але рація мовчала. Вранці зв'язалися і отримали команду висуватися в селище Сонячне. Рухалися вздовж польової дороги. Таким чином натрапили на УАЗик сепаратистів з трьома бійцями. В ході нападу на автомобіль «стріляємо тільки по склу та дверей» захопили транспортний засіб і добралися майже до місця призначення - сепары їх побачили і стали бити з міномета. Машину кинули і пішли зеленкою...

У селищі їх чекав шок. В ході атаки сепаратистів та російських військ було повністю знищено 18 танків бригади, повністю знищена батарея САУ та інша бронетехніка. І всієї техніки бригади в Сонячному виявилися два танки, підбиті, але дивом їздили, і БРМ. Людей загинуло дуже багато, але скільки точно, тоді ще не знали. Але командування не забуло про солдатів, і їм дали команду залишками військ висунутися на Савур-Могилу. Там розігралася друга частина трагедії... Згадувати про неї у Ігоря немає сил. Потім залишилися в живих, дали команду висуватися в Новоград, розташування бригади «щоб порахувати і скласти списки живих». Підрахували. З 4500 солдатів і офіцерів в Новоград-Волинському виявилися 83, ще близько 500 у різних місцях України, в основному - ремонтники, медики, снайпери... Де решта, будуть з'ясовувати батьки командири.

Сьогодні Ігор в Бердичеві. Без грошей, але живий. Що буде далі - не знає. Їх відпустили по домівках, і сказали, що вирішать найближчим часом, що з ними робити далі... Про долю «загубилися» майже чотирьох тисяч солдатів і офіцерів 30-ї бригади поки нічого не відомо».