Чи по кишені нам буде газ і світло?

Здавалося б, пересічного українця, якому обіцяють незмінний річний тариф на голубе паливо, не повинні були турбувати зростаючі ціни на газ для підприємств чи установ. Але таке враження — оманливе, бо всі ми — споживачі послуг або ж покупці. Отже, платитимемо за той газ, який безпосередньо використали, і за той, який закладуть у вартість товарів і послуг.

Наприклад, постачальники газу повідомляють, що роздрібна ціна на природний газ для юридичних осіб з першого жовтня 2021 року за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу становитиме майже 35 грн за кубометр. Тобто, майже 35 тис. грн за тисячу кубометрів. Космічні ціни для багатьох невеликих підприємств. Чи витримають вони такі тарифи — питання. Якщо не витримають, то це — новий потік безробітних, зростання цін, закриття бізнесу головно фізичних осіб — підприємців. Додайте до цього збільшення вартості електроенергії і для підприємств, і для громадян.

Днями Національний банк України у своєму звіті повідомив, що вже через кілька місяців неминуче зростання тарифів на електроенергію. Названо й початок цього процесу — із квітня наступного року. Прогнозується, що за чотири наступних роки тарифи зростуть щонайменше вдвічі, якщо порівнювати із сьогоднішнім днем. Щороку вартість електроенергії збільшуватиметься на 20 — 25 відсотків. Причину називають просту — потреба привести тарифи до економічно обґрунтованого рівня. Хто обґрунтував цей рівень?

Відомо, що в Україні щодо електроенергії існує ринок без ринку. І досі головною проблемою, що не дає конкурувати, а отже, знижувати ціни на цьому ринку, вважають надвисоку концентрацію виробництва електроенергії в руках двох власників. Зокрема, близько 76 відсотків електроенергії виробляють лише дві компанії: державне підприємство «НАЕК «Енергоатом» — 55 відсотків і приватна «ДТЕК Енерго» Рината Ахметова — 21 відсоток. Більше того, торік Енергоатом «зіграв» на боці олігарха Коломойського, продавши йому електроенергію за смішною ціною. «Український бізнесмен Ігор Коломойський скуповує за безцінь вироблену в Україні електроенергію і тим самим нищить державні підприємства», — повідомляла тоді народна депутатка VIII скликання, активістка Тетяна Чорновол в етері однієї із програм. «…як виявилося, Коломойський на аукціоні викупив величезний об’єм видобутку електроенергії «Енергоатому» на наступний рік (на 2021-ий. — Авт.). Фактично він викупив більше, ніж третину тієї генерації, яку в наступному році Енергоатом зможе виробити і продати. Він викупив її за 1,15 гривні за кіловат», — зазначила Чорновол. За її словами, для Коломойського підлаштовували аукціони, де енергію Енергоатома продавали за безцінь. «У той же час Коломойський… продає її дорожче. Тобто, витрати в нас шалені, а доходи мінімальні», — стверджувала вона. У своєму пості на фейсбук Чорновол зазначала, що історія з Енергоатомом — частина системного знищення української атомної енергетики, в якому бере участь Росія. Це — точка зору, дослідження Чорновол. Але одне очевидно: нині ми купуємо електроенергію з Білорусі — з АЕС, що введена в експлуатацію московським РосАтомом з першого кварталу 2021 року. Купуємо за значно більшою ціною, аніж 1,15 гривні за кіловат. Замість того, щоб розвивати власну атомну енергетику, фінансуємо чужу. Відтак платимо власними кровними і за ту електроенергію, яку продала держава олігархові за гривню, і за ту, яку купуватимемо значно дорожче.

А нині маємо таку ситуацію. До 30 квітня 2022 року Кабінет міністрів зафіксував ціну на електроенергію для побутових споживачів. Платитимемо 1,44 грн за кВт/год, якщо будемо використовувати менше 250 кВт/год), якщо ж споживатимемо понад 250 кВт/год, доведеться викласти 1,68 грн. Далі — витрати за світло зростатимуть. На кінець 2022 року тарифи на електроенергію можуть зрости до 1,73 — 1,80 грн, тобто на 20 — 25 відсотків для тих, хто споживає менше 250 кВт/год на місяць, а для тих, хто споживає більше, електроенергія вартуватиме 2,02 — 2,10 грн за кВт/год.

На кінець 2023-го зростання тарифів також прогнозується на 20 — 25 відсотків. Ті, хто споживає до 250 кВт/год, платитимуть 2,08 — 2,25 грн, а ті, хто понад — 2,42 — 2,62 грн.

На кінець 2024 року передбачається зростання тарифів на електроенергію до 2,50 — 2,81 грн (споживання менше 250 кВт/год) та до 2,90 — 3,27 грн (споживання понад 250 кВт/год).

Наприкінці 2025 року прогнозовані тарифи на електрику зростуть до 3 — 3,51 грн та 3,48-4,09 грн залежно від того, скільки споживати електроенергії.

Експерти твердять, що об’єктивна ціна на сьогодні за електроенергію — 3,5 грн за кВт/год. Тож, уже через кілька років «доберемося» й до такої ціни.

Валентина Девлиш-Баца.