Чи піде бабуся Галя у фітнес-клуб?

Про тисячу гривень, обіцяну владою за вакцинацію, не говорив хіба лінивий. Українці, які пройшли повний курс вакцинації, тобто мають два щеплення вакцинами проти коронавірусу, отримають ці гроші, повідомив президент Володимир Зеленський у спеціальному зверненні до народу.

За словами Зеленського, за ці кошти можна буде придбати абонемент у фітнес-клуб чи спортзал, відвідати театр чи кінотеатр, купити квитки на внутрішні авіарейси та залізничні перевезення. А ще їх можна використати у креативній індустрії чи, відвідуючи в музеї, пізніше додали до цього списку можливість придбати книги. Програма стартує 19 грудня і гроші отримають усі, хто був щеплений з самого початку кампанії вакцинації, обіцяє уряд. До кінця року на це виділять близько 3 млрд грн. Стільки ж — на початку 2022-го, додав президент, тобто, напочатках обіцяли всього 6 млрд грн.

Читайте також: Пообіцяли не піднімати вартість газу, а не ціну його доставки (можливі ціни)

Як інформував громадськість прем’єр-міністр Денис Шмигаль, програма має дві цілі: насамперед підтримка малого й середнього бізнесу, а також мотивація людей до вакцинування від COVID-19. «Програмою зможуть скористатися через застосунок або портал «Дія» ті, хто мають відповідні COVID-сертифікати. Дія сформує віртуальну платіжну картку, якою можна буде скористатися для оплати послуг у визначених напрямках», — пояснив очільник уряду.

Читайте також:  Безробітним із малозабезпечених сімей пропонуватимуть бізнес

І президент, і прем’єр наголосили, що отримати компенсацію зможуть усі вакциновані, навіть ті, які не мають додатку «Дія». Не повідомили тільки, як може отримати їх бабуся Галя, яка живе в селі. 73-річна Галина Іванівна обурювалася: «Вони, напевно, живуть не в Україні. Чи всі вродилися на асфальті й з мобільними телефонами за десять тисяч гривень! Де в нашому селі фітнес-клуб, спортзал чи кінотеатр? А навіть якби й були, то чи я можу там займатися… Я на городі щороку займаюся фітнесом доки картоплю не викопаю… То чи дочекаюся тієї Вовиної тисячі?».

Читайте також: Чи по кишені нам буде газ і світло?

Куди зможуть використати цю віртуальну тисячу сільські пенсіонери? Театрів у селах немає, музеїв теж, вони часто нікуди не виїжджають із своїх домівок і не знають, що це таке — креативні індустрії, віртуальна платіжна картка чи додаток «Дія».  

Тим часом урядовці вже розгорнули бурхливу діяльність щодо «освоєння» тисячі. Міністерство інфраструктури, наприклад, веде перемовини з українськими авіакомпаніями про участь у програмі виплат для вакцинованих проти COVID-19. Про це сказав міністр інфраструктури Олександр Кубраков в одному з інтерв’ю. «Ми, звісно ж, підтримуємо цю ідею і розуміємо, що, найімовірніше, отримувачем цих коштів у результаті буде саме Укрзалізниця. Водночас ми ведемо діалог з українськими авіакомпаніями, які заздалегідь висловили готовність адаптувати ціну та конкурувати за пасажирів. Наразі вже чотири українські авіаперевізники попередньо готові до реалізації цієї ініціативи», — сказав міністр.

Читайте також: Чому витрачаємо на їжу найбільше в Європі

Додав до цього прессекретар президента Сергій Никифоров. За його словами, ключове в ідеї — не тисяча за вакцинацію. «Це — масштабна програма з підтримки бізнесу, просто вона є опосередкованою. Влада не напряму дає гроші бізнесу, влада видає гроші людям, таким чином підтримуючи їхнє рішення вакцинуватися. Тобто вбиваємо одним пострілом двох зайців… Поки не скажу за технічне рішення, але це буде в тому чи іншому вигляді якийсь сертифікат, цифровий ваучер чи депозит, чи щось, що можна буде витратити на певний перелік послуг і товарів», — сказав Сергій Никифоров. Він також пояснив, що людина за цим сертифікатом чи депозитом у рамках тисячі гривень зможе обрати кілька послуг, наприклад, поїхати в інше місто, де відвідати музей, виставу, чи інший культурний захід. А щодо людей на селі, то очевидно, що про них згадують нині в останню чергу. Урядовці й досі не придумали, на які заходи дозволити витратити кошти імунізованим селянам.

Судячи з раніше озвучених урядом цифр, мали отримати ці кошти, а це — гроші з держбюджету, податки, які сплачують усі українці, 6 млн тих, хто вакцинується. Виплачуватимуть їх до кінця 2022 року. Від початку вакцинальної кампанії на 25 листопада за даними МОЗ щеплено принаймні однією дозою вакцини понад 13 млн людей, повністю імунізовані й отримали дві дози — більше ніж 10,6 млн. Тобто, майже п’яти мільйонам уже не вистачає обіцяної тисячі. Тож, якщо уряд запланував на повністю імунізованих 6 млрд грн. Щоб роздати по тисячі 6 млрд грн не вистачає для всіх. Згодом повідомили про 8 млрд грн. на ці цілі. Не впевнена, що Галина Іванівна ту тисячу дочекається.

Валентина Девлиш-Баца.