Чи може стати вік — вироком?

Кількість хворих на коронавірус в Україні чи не щотижня зростає. Так, 3 листопада стало відомо, що за попередню добу захворіло 8899 осіб, на 9 листопада вже 10 179 тих, хто захворів на Сovid-19, на 10 листопада кількість людей, які захворіли коронавірусом Covid-19, від початку пандемії в Україні – 479 197:  Хмельницька область – 20 328 (+489), Тернопільська область – 22 389 (+173), Вінницька область – 12 765 (+199).

Поки оптимізму щодо затухання пандемії мало. Тож міністр охорони здоров’я Максим Степанов на брифінгу повідомив про те, що в МОЗ розробили чотирирівневий план дій залежно від кількості хворих на Сovid-19.

Так, за умови значного зростання кількості хворих в Україні можливий фактичний локдаун, тобто введення повного переліку обмежень, які передбачає «червона» зона карантину, мобілізація лікарів, розгортання медичних госпіталів і медичне сортування. «Логіка підв’язана до єдиного критерію — здатності системи охорони здоров’я надавати допомогу. Є чотири рівні, які ми для себе розрахували. Перший — до восьми тисяч хворих у день. Це — той рівень, де ми перебуваємо тепер. На ньому ми продовжуємо збільшувати кількість ліжкомісць для хворих, готуватися до зростання їх кількості, нарощуємо тестування. Наступний рівень, коли в нас зросте до десяти тисяч хворих у день. Тоді ми повинні ввести в дію всі 52 тисячі ліжок. У деяких регіонах почнемо розгортати мобільні, польові госпіталі. Ситуація така, що ми можемо перейти до цієї дії», — зазначив він.

За словами міністра, наступний рівень — до 15 тисяч хворих за добу. «У такому випадку ми змушені будемо ввести повний перелік обмежень, які передбачає «червона» карантинна зона. У нас буде повна мобілізація наших лікарів, лікарів-інтернів, розгортання польових госпіталів», — сказав міністр.

«Четвертий рівень — до 20 тисяч хворих за добу. При такому сценарії заповненість ліжкового фонду може становити 100 відсотків. Тоді ми змушені будемо запроваджувати протоколи вибору», — додав Степанов. Це означає, що не всі ті, хто потребуватиме допомоги у лікарні, її отримають. Ось слова міністра: «Тут ми будемо змушені вводити активацію протоколу медичного сортування із пріоритетом надання медичної допомоги».

Лікарі будуть обирати, кому надавати медичну допомогу саме у стаціонарних умовах. «Я не хочу нікого лякати, але МОЗ проводить максимально відкриту політику. Ви маєте знати весь спектр дій, які ми будемо робити далі. Вважаю, що ми не маємо опинитися на четвертому рівні», — сказав міністр.

Відомо, що при важких формах захворювання на коронавірус необхідне підключення до апарату штучної вентиляції легень. А це можливо лише у лікарні. Тож кого туди відправлятимуть у першу чергу? Звичайно, що молодших — тих, хто щодо одужання перспективний. Приклад — весняні події в Італії. Після того, як по всій країні був уведений жорсткий карантин, уряд розробив офіційні рекомендації з медичного сортування в умовах пандемії коронавірусу. Простіше кажучи, лікарям надали основні правила із приводу того, кого із заражених слід лікувати, а кому залишається боротися самому із хворобою, або… Це було зроблено тому, що медицина в країні виявилася не готова до такого швидкого поширення вірусу — не всім вистачало лікарень, ліжок, лікарів і устаткування. І це у значно багатшій країні, як наша! Там медикам фактично довелося вибирати, яким хворим допомагати. «Може виникнути необхідність встановити вікові обмеження для доступу до інтенсивної терапії. Це не оціночні судження, а спосіб надати ресурси тим, хто має найвищу ймовірність виживання…», — йшлося у порадах лікарям. Тож допомогу зрештою розподіляли не за принципом хто перший прийшов, того і лікують, а одним із критеріїв відбору став вік хворого. Перевагу в основному рекомендували віддавати молодим, бо ймовірність їх одужання більша.

У квітні цього року (відтоді такі дані не публікують) Центр громадського здоров’я МОЗ України інформував про розподіл смертей від нової недуги за віком. Тож, на той час «85% людей, що померли від Сovid-19 в Україні, мали вік старше 50 років. Майже всі померлі мали важкі серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутворення, хвороби нирок і легень». Мінфін 27 жовтня оновив дані, де є така статистика: інфікованих на коронавірус віком 30 — 49 років — 35%, 50 — 69 років — 37%. Лікарі кажуть, що вірус руйнує організм уже ослаблений двома або трьома хронічними недугами. Наприклад, середній вік інфікованих в Італії — 63 роки. Напевно, в такому віці в українців не менше хвороб. Отже, виходить, що основне завдання людей віком 50 років плюс, не підхопити недугу, а держави — зробити все для того, щоб якнайбільше хворих урятувати. Судячи з того, що за кошти, виділені для цієї цілі, держава не закупила досі жодного апарату штучної вентиляції легенів, зробити це буде дуже непросто. Тому може статися так, що, за аналогією до відомого вислову, порятунок хворіючого перетвориться на справу рук самого хворіючого. Залишається сподіватися, що на четвертий рівень не потрапимо.

Тіна Влад.