Чому українці говорять російською? Професор славістики з Австрії висловив свою думку

фото: Facebook Michael Moser

Українська є державною мовою в Україні, і тому її треба знати кожному громадянину. Але чому ж так часто на вулицях, в установах, у вишах лунає російська? Професор Інституту славістики Віденського університету Міхаель Мозер висловив припущення, що деякі українці не говорять українською мовою через стереотипи.

“На мою думку, деяким українцям заважає вивчити мову, передусім, той досі поширений стереотип, що українська – нібито “селянська” мова. Мовляв, у великих містах треба говорити російською, і тоді ти виглядаєш як освічена, культурна людина”, – сказав Мозер в інтерв’ю Укрінформу.

За словами австрійського професора, українська – чудова мова і не варто соромитися нею послуговуватися.

"Так, вона є і селянською (у цьому нічого поганою немає), і мовою інтелектуалів. Тож не варто соромитися, коли говориш українською. Навіть, якщо це не літературна мова, а суржик. Просто варто працювати над своєю мовою", - зазначив він.

Мозер додав, що українська є державною в Україні, і тому її треба знати кожному громадянину.

"Російську також можна знати, але – необов’язково. Українська – гарно опрацьована літературна мова. Вона єднає українців і не лише в Україні, а й далеко за її межами. Я б узагалі сказав, що українська – це насправді світова мова", – зазначив мовознавець-україніст.

Також професор вважає, що українська та російська мови не є дуже близькими.

"І коли хтось каже, що українська та російська мови дуже схожі, то я наводжу приклад з мого викладацького життя. Якось у Братиславі мені довелося виступати з лекцією про українську мову. Це була авдиторія студентів-росіяністів, тому я говорив російською. Під час лекції я відчув, що авдиторія не сприймає українську мову всерйоз. Тоді я сказав, що далі я виступатиму українською, і це не має нікому заважати. Я перейшов на українську мову, і зрозуміло – уже ніхто нічого не міг зрозуміти, але всі збагнули, що це зовсім інша мова", - розповів він.

Міхаель Мозер— австрійський філолог, славіст, дослідник слов’янських мов. Професор мовознавства Інституту славістики Віденського університету, Українського вільного університету в Мюнхені та Католицького університету ім. Петра Пазманя в Будапешті й Пілішчабі.

Він є президентом Міжнародної асоціації україністів, лауреатом Міжнародної премії ім. Івана Франка та нагороджений золотою медаллю імені В.І. Вернадського НАН України. Крім того, він – почесний доктор Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка, а з червня 2020 року – почесний професор Києво-Могилянської академії. Автор монографій, близько 250 наукових статей та рецензій із проблем слов'янського мовознавства. Одружений з українкою.

Джерело: Суспільне.