Членкиня комітету охорони здоров’я розповіла про недоліки у проєкті закону про закупівлю ліків, вакцин та медичних виробів

фото: Фейсбук Ольга Стефанишина
фото: Фейсбук Ольга Стефанишина

Про це Ольга Стефанишина написала на своїй сторінці у Фейсбук:

“Сьогодні Верховна Рада проголосувала за проект закону 1076 «Про публічні закупівлі» в першому читанні.
У процесі якась зла сила викинула звідти можливість для МОЗ закуповувати ліки, вакцини та медичні вироби за допомогою міжнародних організацій. Чи це умисна дія, чи випадковий збіг, мені невідомо.
Оскільки закони голосуються сьогодні із шаленою швидкістю, ми з Mihail Radutsky екстерном провели дискусію щодо цього питання.

Голова комітету здоров’я нації погодився з тим, що практика міжнародних закупівель має свій позитивний ефект. Адже:
– Сьогодні 10 видів вакцин від 10 небезпечних хвороб, які діти і дорослі мають отримати за Календарем щеплень, є в усіх областях України. Такі показники маємо вперше за останні роки. Вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) – лише якісні і ефективні, які давно і широко використовуються у світі і мають гарантію якості.
– Нині держава повністю забезпечує безоплатне стентування для всіх пацієнтів з інфарктом з елевацією сегмента ST, які потребують негайної допомоги. Прорив у забезпеченні стався у 2016 році, коли міжнародні організації за ті самі кошти змогли закупити втричі більше стентів у 2016 році, ніж це робив МОЗ України до запровадження закупівель через міжнародні організації.
– 90% онкологічних препаратів сьогодні МОЗ закуповує дешевше ніж до міжнародних закупівель. На деякі ліки ціну вдалося знизити у 67 разів.

У той же час, ми повністю підтримуємо розвиток національної стстеми закупівель, надання всіх можливостей для Медичні закупівлі України закуповувати лікарські засоби через систему ProZorro. З часом воно має перебрати на себе більшість закупівель ліків.

Наразі є розуміння, що міжнардні закупівлі потрібно подовжити мінімум на два роки для ліків та медвиробів, вакцин-назавжди. Такі правки домовилися подати спільно з Михайлом Радуцьким між першим і другим читанням.

Таким чином ми дамо можливість становлення та плавного переходу від міжнародної практики до національних торгів та програми реімбурсаціі. Крім того, залишимо можливість купувати вакцини через дитячий фонд ЮНІСЕФ, який гарантує їх високу якість та найкращі ціни в світі.

Якщо цього не зробити, сотні пацієнтів залишаться без ліків вже з 1 березня 2020 року.

Робота в парламенті-дуже мінлива. І якщо зранку все дуже погано, це зовсім не означає, що вдень все не стане добре. І не факт, що завтра все знов не стане погано. Тому-тримаємо руку на пульсі”, – написала Ольга Стефанишина.