Брати чи ні: іпотека під сім відсотків запрацювала

Іпотека з відсотками, які частково компенсовувала держава, працювала й раніше, але ця, яку пропонують тепер, має зміни. Розробило її Міністерство фінансів.

Як пояснив очільник Мінфіну Сергій Марченко, цьогоріч скористатися програмою зможуть близько п’яти тисяч сімей, а запланували на кредити п’ять мільярдів гривень. Тобто виходить по мільйону на сім’ю.

Іпотека під сім відсотків річних означає, що банки не змінюють відсоткові ставки — вони залишаться тими ж, як і були. Наприклад, у 2020-му середня ставка вторинного ринку (не новобудови) становила 14%, первинного (новобудови) — 17,2%. Тож, зважаючи на ці ставки, взявши квартиру на первинному ринку, ви платитимете сім відсотків, а решту — 10,2% візьме на себе держава.

На компенсацію зможе претендувати лише той, хто отримає позику в одному з уповноважених банків. Наразі це зокрема Приватбанк, Ощадбанк, Укргазбанк. Планують, що таких фінансових установ буде значно більше — до 25. Є надія, що тоді ставки за кредитами можуть зменшиьи, бо запрацює конкуренція між банками.

Цією іпотекою зможуть скористатися не лише молоді сім’ї, чи бюджетними, як це було за умов попередніх програм, а всі, хто може собі це дозволити. Щоб вирахувати, чи зможете дозволити, потрібно мати на увазі, що перший внесок — мінімум 15% від суми кредиту. Наприклад, квартира коштуватиме мільйон гривень, тож одразу потрібно заплатити 150 тис. грн.

В іпотеку, як пояснюють у Міністерстві фінансів, можна буде придбати квартири, індивідуальні будинки первинного та вторинного ринку, введені в експлуатацію із 2018 року. Є обмеження по площі, що залежать від нормативної: 50 кв. м на одного громадянина чи сім’ю із двох осіб. Плюс по 20 кв. м на кожного наступного члена сім’ї. Загальна площа предмету іпотеки може бути на 20% більшою за нормативну, але за надлишок потрібно буде платити по-повній, бо проценти за цю частину держава не компенсуватиме.

Якщо іпотеку бере молоде подружжя, то максимальна площа, на яку може розраховувати в межах програми — 60 кв. Максимальна сума іпотеки у програмі — 2 млн грн, а вартість нерухомості, яку берете, не має перевищувати 2,5 млн грн. Граничний термін, за який потрібно буде сплатити кошти — 20 років. І ще. Вік позичальника не повинен перевищувати 70 років на момент погашення іпотечного кредиту. Тож тому, хто претендує на іпотеку, має бути менше як 50 років. Зауважте, що середня тривалість життя в Україні за даними Світового банку — 71,7 року.

Максимальний дохід позичальника та його сім’ї не повинен перевищувати 10-кратний розмір середньої зарплати по відповідному регіону. Скажімо, для Тернопілля це — 119 450 грн. Адже за даними Держстату, середня зарплата у Тернопільській області у грудні 2020-го становила 11 945 грн. Банк визначить мінімальний дохід. Він має бути таким, щоб позичальник зміг платити за кредит і мати кошти на життя. Тобто, якщо на місяць вам треба сплачувати 10 тис. грн, а офіційно ви отримуєте «мінімалку» — 6 тис. грн, то в іпотеці вам відмовлять.  

Знаючи принаймні основні принципи надання іпотеки, можна зрозуміти, чи «потягнете». А окрім цього, потрібно не забувати про ризики. Так, нині уряд гарантує повернення банкові частину кредиту. А завтра може статися так, що урядовці через брак коштів чи інші причини вирішать припинити таку співпрацю з банками. А угоду ви укладете на 20 років не з урядом, а саме з банком. У такому разі решту кредиту банкові має виплатити позичальник.

Але, якщо така іпотека працюватиме, то вигода очевидна, підрахували зацікавлені: під сім відсотків за 20 років переплата становитиме 140 відсотків. А це — не 200 чи 300 відсотків як тепер.

Тіна Влад.