Бойовики ставлять Україні абсурдні умови – підсумки переговорів у Мінську

Мінськ-переговори за круглим столом. Є Захарченко і Плотніцький зі спиниПредставники самопроголошених “ДНР” і “ЛНР” вимагають від України провести верифікацію осіб, які вже вийшли з місць позбавлення волі і не повернулись на окуповані території Донбасу.

Така верифікація абсурдна, бо Україна не може розшукувати громадян без законних підстав на те, тим більше проводити їх незаконну верифікацію. Про це повідомила у Фейсбук за підсумками переговорів Тристоронньої контактної групи у Мінську 24 травня прес-секретар представника України в групі Дарка Оліфер.

Вона підкреслила, що Україна висунула свої вимоги: дала самопроголошеним ОРДЛО тиждень на погодження списків, аби почати обмін полоненими вже у червні.

“Як в рамках засідання Тристоронньої контактної групи, так і на зустрічі підгрупи з безпеки України жорстко позначила: без повноцінного режиму тиші неможливо вести подальшу роботу. Ми пропонуємо проведення розслідування випадків порушення режиму припинення вогню, зокрема, вчорашнього обстрілу Авдіївки з РСЗВ «Град», внаслідок якого було поранено одну людину і зруйновані 16 будинків. До сих пір не розслідуваний випадок обстрілу житлових будинків в Авдіївці 13 травня 2017 року, в результаті якого двоє дітей залишилися сиротами.

Українська сторона в черговий раз висловила стурбованість випадками насильства та залякування, які відбуваються по відношенню до співробітників СММ ОБСЄ на непідконтрольною Україні частини Донбасу: після підриву патруля СММ ОБСЄ зі смертельними наслідками ця агресія вже стала тенденцією. Ми наполягаємо на допуску представників місії до всієї території ОРДЛО, включаючи українсько-російський кордон. Саме на ділянки поблизу кордону найчастіше не пускають учасників СММ ОБСЄ, що фіксують і самі представники СММ ОБСЄ.

В рамках політичної підгрупи українська сторона передала свої пропозиції щодо виконання Мінських угод. На наше переконання, слід вести мову, зокрема, про скасування указу президента Росії про визнання документів ОРДЛО; скасування псевдоуказом ОРДО про встановлення квазіграніци; відмову від рейдерського захоплення українських і європейських підприємств на території ОРДЛО; відмову від рублевої зони на території ОРДЛО; відновленні Україною контролю за кордоном і створення робочої підгрупи по межі. Ці пропозиції українська сторона передала в продовження домовленостей дипломатичних радників лідерів країн Нормандської четвірки, досягнутих 6 квітня 2017 року. Російська сторона знову зайняла пасивну позицію, не демонструючи готовність виконувати взяті на себе зобов’язання.

В гуманітарній підгрупі українська сторона надала підсумки верифікації, в якій взяли участь представники ОБСЄ, СБУ, офісу українського омбудсмена Валерії Лутковської, а також матері утримуваних осіб. Верифікація пройшла в повній відповідності з українським законодавством і відповідно до стандартів міжнародного гуманітарного права, з дотриманням вимог конфіденційності та добровільності волевиявлення. У числі запитуваних ОРДЛО осіб, раніше висловлювали небажання бути переміщеними на неконтрольовану територію, є ті, хто за законом уже вийшов на свободу, таким чином, свобода їх пересування не залежить від держави, а держава Україна не має правових підстав ні розшукувати їх з метою верифікації , ні примусово переміщувати їх на територію, тимчасово непідконтрольну органам державної влади України. Представники ОРДЛО продовжують затягувати роботу і вимагають провести верифікацію тих, хто вже вийшов на свободу, що саме по собі абсурдно. Ми наполягаємо: до кінця тижня повинні бути подані списки тих, хто може бути звільнений, з тим, щоб звільнення людей відбулося вже в червні.

В рамках економічної підгрупи йшлося про оплату поставок за воду, спожиту в ОРДЛО. Ми готові постачати воду і поставляємо її, незважаючи на існуючі заборгованості. Слід особливо відзначити: з мирних жителів непідконтрольною Україні частини Донбасу квазівласті ОРДЛО регулярно збирають гроші за воду, в зв’язку з чим виникає питання про те, в чию кишеню йдуть ці гроші”, – написала Дарка Оліфер.