Безробітним із малозабезпечених сімей пропонуватимуть бізнес

Із січня наступного року держава надаватиме безробітним членам малозабезпечених сімей фінансову допомогу на започаткування власного бізнесу, заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна.

Цікава ініціатива, яка, на перший погляд, дуже непогана, адже спонукає людей, які не мають власних фінансів, відкрити свою справу і працювати, аби зуміти достойно утримувати свою родину. А на другий погляд — сумнівна. Бо в нас здавна виходить так, що держава, а значить усі ми, своїми податками постійно допомагаємо малозабезпеченим, глибоко не аналізуючи, чому вони — малозабезпечені? Згодна, якщо ці люди в силу фізичних даних чи хвороби не могли працювати стільки, щоб заробити. Але є такі, в яких філософія життя — не бий лежачого…   

Міністерка соціальної політики України Марина Лазебна повідомила, що з наступного року запрацює державний проєкт «Рука допомоги». Держава підтримає кожного малозабезпеченого безробітного, який хоче відкрити власну справу.

Отже, із січня наступного року держава надаватиме безробітним членам малозабезпечених сімей фінансову допомогу на започаткування власного бізнесу. За словами Лазебної, на реалізацію програми в проєкті держбюджету на планується близько 100 млн грн. Вона зазначила, що державна інвестиція в програму стимулювання зайнятості малозабезпечених уже в перший рік може допомогти створити близько двох — трьох тисяч нових малих підприємств. 

«Нова бюджетна програма — це нові можливості для територіальних громад, для зайнятості населення, створення нових робочих місць, поповнення місцевого бюджету податками від нових бізнесів, залучення додаткових інвестицій у громаду, — сказала Марина Лазебна. — І хто, як не керівники громад, найкраще знають своїх мешканців і розуміють, хто з них має хист до підприємницької діяльності. Держава допоможе кожному безробітному з родини малозабезпечених, який хоче відкрити власну справу».

Державна допомога на започаткування власного бізнесу буде безвідсотковою і становитиме до 15 мінімальних зарплат (на початок 2022 року — 97 500 грн). Ці кошти нададуть у безготівковій формі — їх можна буде використовувати тільки для оплати рахунків на придбання необхідного для заснування власної справи обладнання і матеріалів. Через три роки підприємницької діяльності допомогу потрібно повернути. Але сума, що повертається, зменшується на розмір сплачених за три роки податків та єдиного соціального внеску.

Повертати кошти державі не потрібно буде, якщо сума сплачених податків перевищила суму наданої фінансової допомоги, або, якщо підприємець працевлаштує у перший рік своєї роботи ще двох безробітних членів малозабезпечених сімей за направленням центру зайнятості.

Участь у новій бюджетній програмі можуть взяти непрацюючі малозабезпечені, які отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям і зареєстровані як безробітні. Щоб отримати таку допомогу на започаткування власного бізнесу, малозабезпеченим потрібно звернутись із заявою до центру зайнятості за місцем проживання. Крім цього, до центру зайнятості необхідно подати довідку про відсутність притягнення до кримінальної відповідальності, судимості та бізнес-план майбутньої справи.

Розробити бізнес-план допоможуть працівники центрів зайнятості, які надаватимуть учасникам бюджетної програми консультації із започаткування і ведення бізнесу та організовуватимуть для них безкоштовне професійне навчання. Після розгляду бізнес-плану й позитивного рішення регіональної комісії учасник програми має протягом 30 днів зареєструвати ФОП або юридичну особу та укласти угоду про надання фінансової допомоги з регіональним центром зайнятості та центром зайнятості за місцем проживання.

Щоб отримати фінансову допомогу, потрібно надати до центру зайнятості рахунок і договір, укладений між учасником програми і постачальником обладнання та матеріалів, необхідних для заснування власної справи. Оплата витрат проводиться регіональним центром зайнятості на підставі цих документів.

Програма, яку тепер пропонують, розроблена Міністерством соціальної політики на основі досвіду пілотного проєкту «Рука допомоги», що був упроваджений у 2016-2019 роках у Львівській, Полтавській, Харківській областях та трьох територіальних громадах Житомирської, Донецької та Чернігівської областей. Допомогу від держави на відкриття власної справи тоді отримали понад 230 учасників, з яких більше 90 відсотків, як кажуть у міністерстві, нині успішно працюють. І це — дуже оптимістичні цифри. Та хіба не заслуговують на схожу підтримку, наприклад ті, яких законодавство не вважає малозабезпеченими. Нагадаю, що, малозабезпеченою сім’єю в Україні є сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від гарантованого прожиткового мінімуму для неї. А якщо цей дохід на 200 чи 500 гривень більший від гарантованого прожиткового мінімуму? Хіба тоді ця родина взмозі самостійно організувати бізнес?

Очевидно, що такі програми потрібно робити не лише для малозабезпечених, а для всіх тих, хто хоче організувати власну справу. Можливо, з іншими умовами, обґрунтованими сумами… Інакше виходить, що держава ділить суспільство на тих, кому постійно допомагає, й тих, хто постійно змушений сам «вигрібати» з ями злиднів.

Валентина Девлиш-Баца.