Американець поставив реаніматологів у глухий кут своїм татуюванням

reaniЧоловік з Майамі колись набив собі татуювання, в якому попросив не робити з його тілом нічого, що б суперечило природним законам життя і смерті. Через деякий час він потрапив у реанімацію, і лікарі не знали, що з ним робити – допомагаючи пацієнтові, вони порушували його письмове прохання.

Перед лікарями з університетського госпіталю Майамі постала етична дилема після того, як у лікарню поступив чоловік без свідомості. 70-річний пацієнт, якого не вдалося упізнати, опинився в реанімації з високим вмістом алкоголю в крові і не приходив до тями, пише медичний журнал Нової Англії. Проблема у лікарів виникла через татуювання на грудях чоловіка – він набив на собі напис «не реанімувати».

Так як лікарям не вдалося виявити найближчих родичів пацієнта та його медичну карту, перед ними стала дилема через його однозначну письмову вказівку. Коли пульс чоловіка сповільнився, медики постаралися надати йому допомогу, вважаючи, що він навряд чи збирався вмирати. Але думки лікарів розділилися – спроби вивести пацієнта з коми прямо суперечили його вказівці з приводу поводження зі своїм тілом.

Після консультації з комітетом з етики лікарі вирішили уважити бажання чоловіка «не реанімувати» його, і пацієнт помер вночі того ж дня. Лікарі зазначають, що це рішення далося їм непросто.

Спочатку ми вирішили не слідувати вказівкам на татуюванні, посилаючись на принцип відмови від незворотного шляху, але зіткнулися з невизначеністю цього трактування. Рішення було суперечливим для нас через неординарні зусилля пацієнта, спрямовані на те, щоб однозначно донести до оточуючих сенс його вказівок; тому була запрошена консультація з питань етики. Чоловікові в цей час надавали належний догляд і помістили під крапельницю.

Комітет з етики зазначив, що, допомагаючи пацієнтові лікарі ходять по тонкій грані – «реанімація» на татуюванні могла означати як реанімацію після смерті, яка зустрічається нам у багатьох страшилках а-ля Франкенштейн, так і звичайну реанімацію в госпіталі, від якої чоловік з якихось причин вирішив свідомо відмовитися. І якщо чоловік вклав у значення тату другий варіант трактування, закони штату були б на його боці.

Розглянувши справу пацієнта, консультанти з етики порадили нам уважити вказівки на татуюванні пацієнта, не реанімуючи його. Вони припустили, що було б розумніше зробити висновок про те, що татуювання висловлює справжню перевагу чоловіка, яку можна розглядати як якусь обережність, яка могла бути заснована на традиції, і що закон у деяких випадках не дозволяє обійти це питання так, щоб ми могли надати пацієнту належний догляд, орієнтований на його інтереси.

Навряд чи щось з історій про татуювання може зрівнятися за рівнем неоднозначності з цією справою пацієнта, але невмілий підхід до нього доставляє також масу інших проблем. Наприклад, одному британцеві тепер невідомо скільки часу доведеться ходити з вусами Гая Фокса через ігри з хною. Але ладно вуса, інший тільки недавно позбувся окуляр, які «не знімалися», і з якими проходив кілька років.

Джерело: Medialeaks