Ахметов восьмий рік поспіль став найбагатшим в Україні – дослідження

Шо апять?
Шо апять?

Журнал “Корреспондент” увосьме публікує Золоту сотню – рейтинг найбагатших українців, складений спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital.

Більшість тих, хто увійшов до рейтингу, за рік наростили свої капітали. Ціна “вхідного квитка” у 2013-му зросла до 72 млн доларів, на 32 млн доларів більше у порівнянні з минулим роком.

Ось уже вісім років беззмінним лідером рейтингу є мільярдер Рінат Ахметов, який порівняно з минулим роком наростив свій капітал з 17,8 млрд доларів до 18,3 млрд доларів. Ахметов, незважаючи на унікальний статок, є типовим українським капіталістом, основні активи якого зосереджені в металургії і вуглевидобутку. І хоча українські капіталісти навчилися пристосовуватися до економічної нестабільності, Україна і досі залишається монополізованою, неконкурентною і орієнтованої на сировинний експорт економікою.

Другу позицію посідає Геннадій Боголюбов, цього року його капітал збільшився до 3,9 млрд доларів з 3,25 млрд доларів в 2012 році, що дозволило йому піднятися з четвертого місця списку. На третьому місці опинився партнер Боголюбова - Ігор Коломойський з 3,46 млрд доларів. На четвертому - Віктор Пінчук, його капітал скоротився з 3,19 млрд доларів в 2012 році до 2,98 млрд доларів у 2013-му. Вадим Новинський цього року посів п'яте місце в порівнянні з третім торік - вартість його підприємств знизилася з 3,3 млрд доларів до 2,8 млрд доларів.

Сумарний статок всіх багатіїв, які потрапили в список, сягає 67 млрд доларів. Чверть всіх капіталів побудовані в металургії і гірничодобувної промисловості. Приблизно 14% походять з агробізнесу та харчопрому, 13% з енергетики, 11% з нерухомості. 7% було зароблено в нафтогазовій галузі, 6% - в ритейлі, майже 5% - у медіа, 4% - у машинобудуванні, 3% - у хімічній промисловості, близько 2% - у спорті.

Прикметно, що статок першої десятки в півтора разу перевищує статки решти 90 учасників рейтингу разом узятих. Рівень концентрації українського капіталу добре ілюструє співвідношення сумарних активів 100 найбагатших бізнесменів. В Україні статок Золотої сотні щодо ВВП становить 37,6%. У Росії - 20,5%, в США - 7,9%, в Китаї - 3,8%.

Нагадаємо, у квітні 2013 року журнал Forbes опублікував рейтинг 100 найбагатших українців. Як пише видання, при розрахунку статків враховувалися всі активи (підприємства, нерухомість, земельні ділянки, пакети акцій, предмети розкоші), а також M&A-угоди учасників списку. Згідно з рейтингом, активи більшості учасників списку дешевшають: 49 з 87 учасників рейтингу стали біднішими, ніж були рік тому. Багато з тих, чий статок Forbes оцінив вище, ніж у 2012-му, "подорожчали" завдяки тому, що при оцінці були враховані активи, які залишилися за кадром торік.