25 років буремної історії – на виставці у Тернополі (Відео)

06-2925 років минає у 2014 р. з дня заснування Тернопільської філії Української Гельсінської Спілки. Історія організації насичена подіями.

Про них розповідають фотографії та друковані матеріали, представлені на виставці у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, повідомляє місцева телекомпанія  TV-4. В експозиції – лише третина усіх наявних матеріалів. Триватиме виставка ще місяць.

Читайте також. Обласне МВС погрожує 6 роками тюрми за захоплення ОДА

Нагадаємо, Українська громадсько-політична і правозахисна організація під назвою «Українська Гельсінська спілка» заснована влітку 1988 року, про що оголосили на 50-тисячному мітингу у Львові. Її головою обрали Левка Лук’яненка.

– Фактично організатором спілки є В’ячеслав Чорновіл. Чому я кажу він, бо це його ініціатива була після того, як вийшла на волю та вся політична радь, яка сиділа… – каже член Української Гельсінської спілки Володимир Скакун. – На той час Левко Лук’яненко сидів ще в засланні, але щоб не підставляти людей, які були тут, вирішили передати йому тюремною поштою, що він буде головою.

Спочатку її членами були одиниці. Проте дуже швидко кількість учасників, серед яких десятки відомих імен, росла і Українська Гельсінська спілка стала потужною силою, найбільшою правозахисною організацією в республіці.

– Участю своєю у різноманітних заходах, панахидах, страйках, протестах, мітингах, демонстраціях вона якраз формувала громадську думку і утверджувала національну ідею, щоб зламати той стереотип, насаджений десятиліттями комуністичною ідеологією, – каже член Української Гельсінської спілки Петро Маленький.

Читайте також.  У Тернополі народне віче пішло штурмувати будівлю, де працює обладміністрація

Про події 25-річної давності в області та Україні розповідають експонати виставки у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Їх музейникам передали представники Української Гельсінської спілки. Всього близько трьох сотень матеріалів. Майже сотня з них – фотографії з найцікавіших подій національного відродження на Тернопільщині та в країні загалом. Є й заборонена на той час література, яку видавали дисиденти.

Читайте також. Тернопілля: у Ланівцях – за діалог і мирне вирішення ситуації в Україні

– Представлені дуже цікаві нелегальні газети, власне газета “Тернистий шлях”, яку видавала також Українська Гельсинська Спілка на початку 90-го року, – зав. сектору відділу новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею Володимир Пукач. – Власне, це унікальні примірники. Вони були заборонені Радянською владою і видавалися підпільно в Ризі. Там замовлялися і потім переправлялися в місто Тернопіль.