«22 січня – святковий день для кожного свідомого українця», – Тернопільський архів (Фото, Відео)

P7280026-nДокументальну виставку, присвячену 96-й річниці проголошення Акту злуки українських земель, що відбувся у Києві 22 січня 1919 року, в державному архіві Тернопільської області відкрили 21 січня.

Вступне слово зробила заступник директора держархіву області Оксана Савчин. Коментував автор експозиційного плану Андрій Цаль – головний спеціаліст відділу інформації та використання документів ДАТО. Виставка експонуватиметься впродовж місяця.

Читайте також. Тернополяни покладуть квіти до могили Січових Стрільців       

– 22 січня 1919 р. – святковий день для кожного свідомого українця, патріота своєї держави, – каже Андрій Цаль. – У цей день було проголошено об’єднання ЗУНР і УНР в Єдину соборну українську державу, здійснилося споконвічне прагнення українців жити в єдиній державі. Об’єднання західних і східних українських земель України було одним із стратегічних завдань національно-державного будівництва в Україні того часу.

Ще 18 січня на пероні столичного двірця делегацію галичан зустрічав оркестр Січових Стрільців, а з вітальною промовою – прем’єр-міністр Чеховський. Уже 22 січня, рівно о 12 годині у Києві на Софіївській площі у святковій обстановці (день був оголошений вихідним) у присутності багатьох тисяч людей були зачитані Ухвала УН Ради від 3 січня і Універсал Директорії, в якому йшлолося: “Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, ЗУНР і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України…”.

Читайте також. Тернополян кличуть до філармонії – пригадати настрій різдвяних свят (Оновлене)

- Наступного дня, 23 січня, обидва великої історичної ваги документи були зачитані на сесії Трудового Конгресу, що відкрилася в столиці, в якому взяла участь делегація УН Ради. “Акт злуки” був одноголосно ратифікований Конгресом. Після об’єднання ЗУНР змінила назву на Західну Область Української Народної Республіки, - додав він.

Проте повної уніфікації та об’єднання обох частин України не відбулося. Через військові дії на Україні не вдалося скликати Всеукраїнські Установчі Збори, які мали вирішити остаточну форму державного устрою УНР та взаємини окремих її частин.

Крім того, були значні розбіжності між УНР і ЗО УНР у внутрішній та зовнішній політиці, визнає фахівець.

Читайте також. Тернополян запрошують на презентацію книги про місто, де печуть найсмачніший у світі хліб

- У третьому розділі представлені документи і матеріали періоду Злуки українських земель і про святкування Дня Соборності в минулому і сьогоденні, - продовжує Андрій Цаль. - Цікавими є оголошення про амністію дезертирам з нагоди Злуки українських земель, листівки ОУН, вісті Музею Визвольної боротьби України в Празі, публікації в періодичній пресі з нагоди Дня злуки, віршовані присвяти з українських журналів 30-х років та ін.

Софія Левицька. Фото - Ігоря Крочака  

Докладно про виставку - у сюжеті кореспондента телекомпанії TV-4.