21 тисячу гривень кожному: медики на Тернопільщині чекають, коли віддадуть

2Лише в одній області лікарям, які працюють із хворими на COVID-19, за березень повністю виплатили надбавки до зарплати у 300 відсотків. Це — Полтавська область. Таку інформацію 11 травня оприлюднив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. За його словами, полтавські медичні працівники вже отримали близько 21 тис. грн кожен.

Ще за березень кошти не всюду виплачені, а вже середина травня… Нагадаю, українським медикам ще наприкінці березня пообіцяли заплатити 300 відсотків окладу за роботу з пацієнтами, хворими на COVID-19. На практиці виявилося, що зробити це не так просто: спершу було незрозуміло, хто повинен платити — місцеві бюджети чи держава. Коли гроші, як запевняють урядовці, виділили, плутанина виникла з тим, як і кому нараховувати доплату. Зрештою, доплатили не всюди й не всім.

Незадоволення медиків вилилося в акції протестів. Зокрема й на Тернопіллі персонал лікарень висловив обурення такою ситуацією.

Хто відповідає за виплату коштів медикам? «Якщо ми говоримо про березень, то це питання урядом і МОЗ вирішене у повному обсязі. Всі кошти державного бюджету перераховані на місця, за рахунок медичної субвенції зроблені всі розрахунки», — повідомляв міністр Максим Степанов під час одного з брифінгів ще у квітні». Всі виплати мають відбуватися через Національну службу здоров’я України — НСЗУ, розповів він. За його словами, на це виділили 15,8 млрд грн. У НСЗУ підтверджують, що для цього затвердили три основні пакети послуг у боротьбі з COVID-19. Однак відповідну постанову опублікували тільки 4 травня. Відтоді вона й набула чинності. Очевидно минуло небагато часу, а тому медики досі не отримали обіцяних доплат.

— Загалом проблеми в медичній галузі зумовлені критично недостатнім її фінансуванням — за залишковим принципом, — каже голова Тернопільської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я Володимир Кузів. — Схвалений Держбюджет на 2020 рік передбачає вкрай низький обсяг видатків на фінансування системи охорони здоров’я. Це — 2,9 відсотка від ВВП, торік було 3,2 відсотка. Чи буде реформована за цих умов галузь? Така ситуація може спровокувати масові скорочення працівників, закриття закладів, зниження якості надання меддопомоги й обмеження її доступності.

За словами п. Володимира, з першого квітня цього року на реалізацію програми медичних гарантій в цілому передбачено 72,1 млрд грн, а за розрахунками профспілки тільки на виплату заробітної плати працівникам галузі необхідно 82,7 млрд грн.

— Медичні заклади реформували, перетворивши їх із бюджетних на комунальні некомерційні підприємства, але фінансували їх на 50 — 60 відсотків від потреби. Тому вони тепер не мають можливості підвищити оплату праці медикам і продовжують визначати її розмір на підставі єдиної тарифної сітки, — пояснює п. Володимир. — Розмір мінімальної заробітної плати в Україні підвищується швидше, ніж розмір прожиткового мінімуму, з якого обраховується єдина тарифна сітка. В результаті середня зарплатня в галузі охорони здоров’я найнижча серед усіх галузей економіки.

Низькі зарплати медиків почали жваво обговорювати у вищих коридорах влади тільки тепер, коли на медперсонал під час пандемії звалилися основні навантаження й небезпека зараження. Медики й справді, нині, як на війні — тільки за 11 травня, як сказав на брифінгу 12 травня Максим Степанов, в Україні захворіли на коронавірусну хворобу 62 медпрацівники. За оперативними даними Тернопільської обласної організації профспілки вісім медиків на стаціонарному лікуванні від коронавірусу, 81 медик лікується вдома, 62 медики — на самоізоляції.

Профспілки не перестають нагадувати про важливість підтримки медиків. Зокрема Тернопільська організація профспілки закупила засобів захисту й роздала по районах краю на 82 тис. грн.

Доплати для медиків Тернопільщини — кошти дуже потрібні для підтримки родин. Адже вони не отримують не тільки підвищеної зарплатні, а й хронічно тієї невеликої, яку вже заробили. За словами Володимира Кузіва, у першому кварталі цього року заборгованість перед медпрацівниками нашої області становила 13,5 млн грн. За останні місяці її зменшили. Тепер це — 7,3 млн грн. Щодо 300-відсоткової надбавки, то за інформацією на 12 травня кошти в область уже надійшли. У Почаївській районній лікарні є заборгованість із виплати заробітної плати за березень, проте, виплачено доплату 300% , отримали за березень таку доплату й працівники інфекційного відділення міської дитячої лікарні, надійшли гроші й у Монастириський район, тож не сьогодні-завтра їх мають виплатити.

— Обіцяні покращення доступності та безоплатності медичної допомоги для пацієнта та суттєве підвищення заробітної плати для працівників виявилися глибоким прорахунком. Обіцяного не отримали ані перші, ані другі, — каже Володимир Кузів. — Ми переконані зміни потрібні. Проте, не ті, які руйнують систему охорони здоров’я, призводять до масового вивільнення працівників і закриття медичних закладів.

Із п. Володимиром важко не погодитися. Очевидно, що пандемія оголила й загострила проблеми медичної галузі. Є велика надія на те, що їх влада буде розв’язувати, бо ж ніхто не може бути впевненим, що ця пандемія — остання.

Тіна Влад.