12 мирних кроків для “припинення війни в Україні”: текст скандального Мюнхенського плану

ф1План із 12-ти кроків, виконання якого начебто мало б привести до встановлення миру на Донбасі, викликав міжнародний скандал.

Текст плану, що був оприлюднений 14 лютого на офіційному сайті Мюнхенської конференції з безпеки, після початку скандалу зник з сайту того ж дня, та потім зенву з’явився на ньому.

План, розроблеий європейськими та російськими експертами без участі України, однак за участі трьох українаських експертів, не містить тези про те, що війна на Донбасі – це наслідок російської військової агресії, натомість для врегулювання конфлікту передбачає 12 заходів, серед яких перегляд міжнародних санкцій щодо Росії і поновлення економічної співпрації РФ та України без повернення Росією анексованого Криму.

У документі зазначається, що у його розробці брали участь троє українських експертів: Василь Філіпчук, Олександр Чалий та Олексій Семеній. Їх роль у цій роботі в документі не уточнюється. Ініціаторами цього документа були неурядові організації – Російська рада з міжнародних справ, європейський аналітичний центр European Leadership Network та американська організація Nuclear Threat Initiative. Про це у коментарі Deutsche Welle заявив Андрєй Кортунов – гендиректор Російської ради з міжнародних справ.

МЗС України офіційно висловило обурення цим планом, заявивши, що він вигідний Росії і писався в Кремлі. Після початеку скандалу організатори Мюнхенської конференції заявили, що цей план не є офіційним документом міжнародної конференції безпеки і з сайту конференції цей план зник. Однак невдовзі він знову з’явився.

Скандальний план і обставини його появи ще будуть в центрі уваги політикуму. Українські ЗМІ зберегли видалений план із переліком експертів, які його розробляли. Документ мовою оригіналу можна прочитати за цим лінком.

Викладені в скандальному плані 12 кроків для “припинення війни в Україні” не містять ключові вимоги щодо припинення Росією військової агресії, які досі висловлювала Україна:

 1. Відновлення роботи Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню на Донбасі за участі українських та російських військових.
 2. Створення нормандського формату на рівні військових.
 3. Відкриття доступу для СММ до всієї території Східної України (про Крим не згадується) та нових пунктів пропуску через лінію розмежування.
 4. Вирішення питання безвісти зниклих.
 5. Запуск програми розмінування.
 6. Запуск програми відновлення Донбасу із залученням міжнародних донорів, при цьому Росія може стати однією зі сторін, що з доброї волі інвестують у відбудову регіону.
 7. Відновлення торгівлі між Україною та Росією на принципах ЗВТ.
 8. Поступове зняття санкцій з Росії (у документі має назву “зміна санкційного режиму”) із розробкою відповідного плану (зараз передбачається, що санкції мають бути зняті лише в разі повного виконання “Мінська”); із контексту випливає, що йдеться про послаблення тиску на РФ щодо деокупації Донбасу.
 9. Пошук та деактивація небезпечних джерел радіації у зоні конфлікту на Донбасі.
 10. Діалог у державах НАТО щодо взаємної безпеки, “для подолання речей, які розділяють” (у документі прямо не уточнюється, про що йдеться і чи має Росія бути частиною такого діалогу).
 11. Визначення пріоритетних сфер зближення між ЄС та Росією із розвитком людських та економічних зв’язків.
 12. Запуск всеукраїнського загальнонаціонального діалогу щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляд сусідів України, включаючи Росію. Зазначається, що предметами цього діалогу мають стати питання історії, національної пам’яті, мови, ідентичності та меншин.

One thought on “12 мирних кроків для “припинення війни в Україні”: текст скандального Мюнхенського плану”

 1. Якщо це не фейк, то зеленський має бути негайно взятий під варту за державну зраду, разом зі своїм оточенням.
  Цікаво,як до цього ставляться ветерани АТО, а також діючи патріоти ЗСУ,яки проливають кров зараз за Україну.

Comments are closed.