Шість причин, чому Росія ініціює бунт на Сході України

34_main
Бунтуючий Схід. РФ потрібно зірвати вибори

Останнім часом мало хто сумнівається, що до бунтів на сході України причетна Росія. 

Про це свідчать факти, зокрема СБУ опублікувала аудіозапис перехопленої телефонної розмови між членами «диверсійної групи» ГРУ Росії на Донбасі. Більшість міжнародних лідерів у своїх заявах також не сумніваються, що все що відбувається – план Кремля. Одностайні в цьому питанні і наші чиновники з експертами.

У четвер в Женеві повинні пройти чотиристоронні переговори між Росією, Україною, ЄС і США щодо розв’язання політичної кризи в нашій країні. У переговорах візьмуть участь міністри закордонних справ усіх чотирьох країн. Вчора іноземні ЗМІ з посиланням на офіційні джерела в дипломатичних колах Швейцарії повідомили, що поки в Женеві обговорюють формат зустрічі та організаційні моменти. Екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко каже, що переговори можуть і зірватися. «Якщо терористична операція проти України буде продовжуватися, зникає сенс переговорів. Про що тоді говорити США, ЄС і Росії з жертвою агресії – Україною?» – вважає колишній дипломат. Але Євросоюз вчора офіційно підтвердив заплановану зустріч.

Читайте також. Київ має офіційно попросити НАТО ввести війська в Україну – Ярослав Джоджик

Майже всі експерти говорять, що переговори в Женеві дуже важливі. Адже, якщо вони будуть безрезультатними, Захід, швидше за все, введе третю хвилю санкцій проти РФ, яка економічно може вдарити по кишені Росії.

Тим часом багато хто продовжує задаватися питанням: «Навіщо?». Чому Росії так вигідні бунти на Сході, що вона готова терпіти економічні втрати? І, звичайно, у чому полягає план Кремля, і чого він домагається? На ці запитання  відповідали експерти. Всього вони виділили шість основних причин.

«Росії потрібно зірвати вибори»

За словами експертів, Росія сподівається за рахунок подій на сході країни зірвати підготовку до президентських виборів і самі вибори, які повинні відбутися 25 травня. «Вони хочуть максимально затягнути появу в Україні офіційно обраного президента і призначення нового уряду. Чим довше в Україні не призначаються вибори глави держави, тим довше Росія може розігрувати карту нелегітимності нашої нової влади, щоб наполягати, в тому числі на переговорах в Женеві, на зміні конституційного ладу в Україні будь-якими способами. Їм, наприклад, потрібна федералізація. А потім вже, з точки зору Володимира Путіна, можна проводити будь-які вибори», - говорить Володимир Фесенко. Крім того, якщо вибори відбудуться, то Росії нового президента доведеться визнати, і потрібно буде вести з ним переговори, а не ставити ультиматуми, як зараз, впевнені експерти.

Відділення: До Криму по суші

Ще одна причина, через яку президенту Росії Володимиру Путіну вигідно проводити спецоперацію на Донбасі - у разі провалу ідеї федералізації Росія спробує відокремити східні регіони від України, вважають експерти. Тоді Донбас і Харків перетворяться в щось на зразок Придністров'я чи Абхазії, зазначає політолог Володимир Фесенко: «Якщо федеративного устрою домогтися не вдасться Росія зробить ставку на розкол України - всі російськомовні регіони стануть невизнаними територіями під імперським протекторатом Російської Федерації», - підкреслює політолог Володимир Фесенко. «Подібний статус східних частин України дасть Росії ще й вихід до Криму по суші, що для них також важливо», - сказав «Сегодня» Олександр Палій.

«Донбас - джерело робочої сили для РФ»

Росія отримає за рахунок розширення кордонів більш дешевої робочої сили для далеких територій, вважають експерти. «У Росії мало своєї робочої сили, наприклад, в Сибіру, а в Україні на окупованих нею територіях їй українці явно не потрібні - стабільна ситуація буде можлива тільки у разі переселення туди росіян. Тому, швидше за все, українців, що живуть на Донбасі, відправлятимуть в далекі регіони Російської Федерації на важку роботу, на той же Далекий Схід. Росії просто-напросто потрібні раби, як будь-якій імперії, - підкреслює політолог Олександр Палій. - Це частина імперських завдань: Росія сподівається, що Європа і НАТО закриють на її дії очі, як робили постійно. Фактично, Росія не здатна зараз розвивати навіть вже наявні в неї ресурси, тому грабує сусідів».

«Хочуть буферну зону між РФ і НАТО»

Ще одна причина для спецоперації на Сході - Російська Федерація через фактичну окупацію східних областей України, або ж через федералізацію нашої країни хоче створити хоч якусь буферну зону між своїми кордонами і військовою технікою НАТО, яка теоретично може з'явитися в Україні, впевнені політологи. «Це найголовніший страх Росії - що ракетні установки Північноатлантичного альянсу будуть дислокуватися прямо впритул до російських кордонів, - пояснює «Сегодня» політолог Вадим Карасьов. - А так у Росії є шанс хоча б відгородитися від військових формувань і техніки НАТО сходом України, або хоча б Донбасом. У цій ситуації, офіційні відмовки теперішній українській владі, що Україна поки в НАТО не вступає, Росію не заспокоюють: вони ж все одно розуміють, що рано чи пізно ми вступимо в Альянс чи інший блок».

«РФ хоче бонусів на переговорах в Женеві, щоб наполягати на позаблоковості України»

Росія хоче максимально вплинути на результат переговорів у форматі США-ЄС-Україна-РФ щодо врегулювання українського питання, які, нагадаємо, відбудуться 17 квітня в Женеві. Зокрема, Росія за допомогою дестабілізації ситуації в Україні намагається вибити собі додаткові бонуси у переговорний пакет, пояснюють експерти. «Спецоперація на Донбасі - інструмент успішних переговорних позицій Росії на 17 квітня. РФ сподівається зберегти свій вплив хоча б на сході України. На цих переговорах, використовуючи складну ситуацію в нашій країні, вона наполягатиме на позаблоковості України і зміні державного ладу», - розповів «Сегодня» політолог Володимир Фесенко. «У України зараз є вибір - стати східноєвропейською країною у складі Європейського союзу і згодом Євроатлантичного союзу, але без Криму, Донбасу і, може бути, навіть Харкова, або зберегти територіальну єдність, але не йти нікуди - ні до Європи, ні в НАТО. При цьому Україна повинна буде зберігати зв'язки і з Росією, і з Заходом, зробити російську мову офіційною або другою державною, а сходу дати автономію, яка продовжить перебувати під впливом Росії», - говорить і його колега Вадим Карасьов.

«РФ хоче будь-яким способом схилити нас до федералізації, щоб не пустити в НАТО»

Росія спробує наполягти на зміні Конституції України у бік федералізації, використовуючи ситуацію на Сході для тиску на нинішню українську владу, яку вона як і раніше називає нелегітимною, стверджують політологи. «Раніше Росія впливала на місцеві еліти на Сході і в Києві, Володимира Путіна влаштовувала багатовекторна політика, позаблоковий статус і те, як Україна дрейфувала в геополітичному плані. А тепер вони розуміють, що ми рано чи пізно будемо і в ЄС, і в НАТО, і так далі. Тому вони можуть пообіцяти гарантії недоторканності кордонів в обмін на федералізацію», - говорить Вадим Карасьов. «Що дає федералізація: фактично, за планом Росії, статус східних територій буде конфедеративним, а не федеративним, тобто повноцінним державним утворенням з договірними відносинами з Києвом. Вони будуть прямо впливати на міжнародну політику і зможуть заблокувати таким чином наші євроінтеграційні прагнення і можливе входження до Північноатлантичного альянсу», - вважає Фесенко. «Також це дає РФ контроль над промисловими активами східної частини України і збільшує успішність «російської справи» щодо повернення «споконвічно російських територій», - сказав нам також Вадим Карасьов.

Джерело: Сегодня.