10 причин чому Схід має залишатися з Україною

18_main
Відділення від України загрожує регіонам серйозними проблемами. Фото AFP

Журналісти запитали експертів про причини, за якими Сходу краще буде в Україні.

Вони впевнені: центр готовий поступитися, тому ситуація заспокоїться. Схід бачить, що раю в Криму немає: там переділ бізнесу, проблеми з виплатами зарплат і пенсій, дворічна служба в армії і т.д. Так що кримського сценарію можна уникнути.

Війна: мирно не вийде

Експерти сумніваються, що Схід готовий змінити статус мирно, як було з АРК: багато жителів не хочуть в РФ, так й Україна так просто не здасть позиції. «Може початися війна. У цих умовах говорити про пенсії, зарплати і бізнес складно. Доведеться виводити капітал не через банки, а просто вантажити речі на тачку, тому що бензину не буде», – говорить заступник директора Націнституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. «Як в Криму, не буде – може початися війна», – упевнений і політолог Володимир Фесенко.

Кримінал: знову 90-і

Ще серйозна проблема – захист прав власності. «Якщо право власності на житло або бізнес доведеться переводити з одного законодавства в інше, не виключено, що буде переділ. Це може призвести до зростання криміналу, як у 90-их», – вважає заступник директора Націнституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. «А в разі приєднання до РФ, рівень злочинності може різко зрости – там він тільки за офіційними даними в 11 раз вищий, ніж у ЄС, за неофіційними – у 30-40 разів», – побоюється політолог Олександр Палій.

Меншість: люди звикли до України

Відокремитися від України хоче не більшість жителів Сходу. «Відділення – це бажання меншини. Як показують соцопитування, в Донецьку переходу до РФ хочуть 33%, у Луганську – до 30%, у Харкові і зовсім 12-15%. Більшість жителів пережили розпад Союзу, і нової драми не хочуть. У разі відділення почнеться протистояння всередині регіону», – каже політолог Володимир Фесенко. «Населення звикло жити в Україні, вони почуваються українцями, а не росіянами», – вважає Олександр Палій.

Еліти: втратять вплив

Місцеві еліти можуть втратити вплив. «У РФ звикли призначати людей зверху, з нульовим рейтингом, або 3%-м, як у Аксьонова. Так що політкапітал еліти Сходу, який ототожнює себе з рідним регіоном, множиться на нуль», – каже Палій. «Місцеві політики і бізнес, які контролюють ці області, не бачать себе поза Україною. Сьогодні Південний Схід хоче отримати більше свободи. І якщо Київ піде на поступки, все заспокоїться», – говорить президент Українського аналітцентру Олександр Охріменко.

Права: заборона акцій, мітингів і протестів

У разі приєднання до РФ жителі Сходу швидко відчують, що їх ніхто чути не хоче, вважають політологи. «У Росії заборонені мітинги. Думка жителів Сходу в Україні багато чого значить, вони можуть впливати на ситуацію в країні, – каже Олександр Палій. – Наші люди звикли, що можна протестувати, вимагати чогось від влади і домагатися. У Росії ж за будь-який мирний мітинг їх просто посадять. Таке законодавство цієї країни».

Візи: невиїзні або через Росію

У жителів Сходу, як і у кримчан, у разі відділення від України будуть серйозні проблеми з отриманням віз за кордон – регіон без статусу їх взагалі не отримає. «Їм дуже довго не буде світити безвізовий режим з ЄС. Українці його отримають явно раніше, ніж росіяни і тим більше – жителі регіону без статусу. При приєднанні до Росії, як ми бачимо з прикладу Криму, там можна отримати візи за кордон тільки через Російську Федерацію», – сказав політолог Вадим Карасьов.

Виробництво: втрата зв’язків

Відділення Сходу від України загрожує економічною кризою. «Вони отримають проблеми, які у нас були при поділі СРСР. Будуть розірвані економічні зв’язки між заводами, банками, торговими мережами. На відновлення цих зв’язків підуть роки», – пояснює аналітик МЦПД Олександр Охріменко. Першими під удар можуть потрапити ключові виробництва регіону: їм буде нікуди збувати продукцію.

Торгівля: без експорту

Всі регіони України дотаційні, і в разі відокремлення допомоги не буде. «Виробництво Південного Сходу орієнтоване на хімію, машинобудування, металургію, з кінцевим споживачем за межами України. І хто захоче купувати щось у території з сумнівним статусом?» – говорить Жаліло. «Процедура відділення нешвидка, потрібен перехідний період, щоб економіка схаменулася», – каже політолог Володимир Фесенко.

Конкуренція: шахти закриють

РФ не вигідно розвивати видобуток вугілля і металургію в Донбасі – у них вже є більш вигідний Кривбас і свої металургійні заводи. Тому галузі занепадуть. «Україна рухається в Європу, і при модернізації шахт і метзаводів Донбас може стати металургійним та вугільним серцем Східної Європи, – вважає політолог Вадим Карасьов. – РФ конкурент не потрібен, заводи і шахти закриють».

Безробіття і ціни

Згортання бізнесу може спричинити за собою безробіття, зниження доходів і зростання цін. «Їжа подорожчає на 30%, адже більша частина молочної промисловості у нас розташована в Західній Україні. І якщо з’явиться кордон, ціла група товарів дорожчатиме», – говорить аналітик МЦПД Олександр Жолудь. «У разі відділення без приєднання до РФ це буде чорна діра. Достатньо подивитися, як живе Придністров’я», – зазначає політолог Олександр Палій.

ПІВДЕННИЙ СХІД ЛЯКАЮТЬ ГЕЯМИ І БАНДЕРОЮ

Останні події на Південному Сході багато в чому спровоковані тривогами місцевого населення. Причому найчастіше міфічними, створеними політтехнологами, наприклад – про «бандерівців», котрі заполонили Україну. У Мережу вміло вкидаються страшилки, котрі покликані розхитати ситуацію і не мають нічого спільного з правдою. Наприклад, в Інтернеті просуваються такі «казки»: «Яценюк сказав, що всіх, хто не розмовлятиме українською, виселять з країни!», «Геї, педофіли і зоофіли візьмуть владу в руки і переженять всіх з усіма», «Навколо Донецька вирили окопи і танки підтягують, щоб розбомбити місто», «Є закон, що ми всі повинні будемо шанувати Бандеру і Петлюру!».

Читайте також. Страхи жителів Донбасу: 24 побоювань

Психологи пояснюють, що регіон тривалий час «обробляли» політтехнологи, але провина в тому, що люди вірять цим міфам, є і в поведінці деяких агресивних політиків із Західної України. «Люди бояться бандерівців, яких ніколи не бачили. Багато з них зараз у такому психологічному стані, що якщо їм скажуть, що Бандера приїхав на Донбас, цьому також повірять», – каже психіатр Семен Глузман. Він упевнений, що позбутися міфів жителям Південного Сходу допомогло б спілкування з мешканцями Львова, Ужгорода і Тернополя: «І тоді Південний Схід, переважно молодь, сам побачить, що привиди бувають тільки в казках. А от старше покоління переконати буде важко». Їм важливо показати: на рівні держави прийнято такі закони, які зберігають всі права жителів Південного Сходу.

Джерело: Сегодня.