Сепаратистський рух на сході України емоційно згасає – експерти

48_main
Фото: С.Ваганов

Схід України вже більше місяця лихоманить від сепаратистських виступів. 

Акції проросійськи налаштованих активістів почалися після того, як влада Росії оголосила про приєднання Криму. Якщо спочатку мітинги були, в більшості випадків, мирними, то в неділю, 6 квітня, мітингуючі захопили ряд адміністративних будівель в Донецьку, Харкові та Луганську. Основна вимога – референдум про статус регіонів.

Треба домовлятися

Політолог Кость Бондаренко вважає, що українській владі необхідно використовувати всі можливості для переговорів із загарбниками, оскільки «загострення протистояння в східних областях може закінчитися втручанням Росії».

«Як тільки почнуться силові дії щодо осіб, які захопили адміністративні будівлі, відразу ж піде звернення до Росії з проханням захистити, і, цілком можливо, що РФ під таким приводом зможе втрутитися у внутрішні справи України. Але я вважаю, що все-таки необхідно використовувати всі можливості для переговорного процесу, і для того, щоб знайти здоровий компроміс у відносинах між Сходом і Заходом», – заявив Бондаренко.

На його думку, «все, що відбувається сьогодні на Сході – це дзеркальне відображення тих подій, які відбувалися в Києві і в західній Україні в січні -лютому».

«Ми маємо справу з абсолютно симетричною відповіддю, симетричними діями. І, оскільки, в Києві та на заході України це вдалося, то ніхто не гарантує, що ця технологія не вдасться на сході України», – заявив Бондаренко.

Читайте також. Депутат з Луганська має знати українську, а Фаріон – російську: експерти про долю сходу України

На думку політолога, українська влада втратила багато часу і можливостей знайти компроміс між сходом і заходом, а зараз необхідно визнати людей, що захопили адмінбудівлі, переговорною стороною, і почати домовлятися з ними.

Аналогічної думки щодо переговорів дотримується і донецький депутат, голова постійної комісії облради з питань адміністративно-територіального устрою та регіонального розвитку Микола Загоруйко.

За словами депутата, люди, які зайняли будівлю – це не сепаратисти, а прості жителі, які хочуть змін на краще і відстоюють свої інтереси.

«В Україні ніхто не зацікавлений, ні Росія, ні Європа, ні Америка. Путін не забрав Крим, а підібрав.Крим відторгнула наша влада. Вина втрати Криму лежить на чинній владі, – заявив Загоруйко. – Зараз потрібно очікувати реакції центральної влади. Мирно врегулювати конфлікт можна тільки відкритим діалогом. Ми готові до діалогу, ми відкриті з київською владою. Якщо вони пришлють сюди національну гвардію, то вони доб’ються громадянської війни».

Можливі наслідки

У свою чергу політологи запевняють, що якщо влада не буде йти на переговори з мітингувальниками  то ситуація може різко загостриться.

«Зараз ми бачимо ситуацію, яка сталася на Майдані в Києві – коли попередня влада відмовлялася чути людей і не виходила на контакт, – розповідає політолог Сергій Чепик. – У підсумку ми отримали захоплення адмінбудівель на заході країни і в Києві. З тієї ж причини розгортаються події на сході країни. Київська влада не йде на діалог з населенням, і щоб достукатися до влади, людям довелося вийти на площі».

На думку експерта, можливий силовий розгін демонстрантів, проте подібний хід тільки погіршить ситуацію.

«Цілком імовірно, що подальший розвиток подій може піти за київським сценарієм, але тоді почнеться кровопролиття, – заявляє Сергій Чепик. – Щоб не допустити жертв київська влада повинна приїхати в Донецьк особисто і поговорити з народом. Тільки тоді можна знайти компроміс».

Плани Кремля

Політолог і глава Донецького обласного об’єднання «Комітет виборців України» Сергій Ткаченко вважає, що сепаратистський рух в Донецькій області і на сході, в цілому, емоційно згасає.

«Хоч і робляться бліцкриги по захопленню адміністративних будівель, але основний посил спрямований не на жителів східного регіону. Це імпульс Кремлю і міжнародній громадськості, що нестабільність триває», – розповів політолог Сегодня.ua.

Що стосується подальших дій Росії, що найочевидніше, Кремль відмовився від ідеї приєднання Донбасу Російської Федерації. «Дестабілізація ситуації, референдум, може бути, але введення військ не буде», – упевнений політолог.

Зазначимо, що з 29 березня на українсько-російському кордоні спостерігалося зменшення російського угруповання військ. Про це повідомив глава Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук.

На що чекати

Як швидко все заспокоїться в Україні, на думку Ткаченка, залежатиме від того, наскільки швидко політичні еліти зможуть домовитися між собою, а силовики всерйоз візьмуться за справу.

«Потрібно прибирати екстремістських лідерів, які закликають штурмувати будівлі, які збурюють людей. Але все рано чи пізно вщухне», – говорить Ткаченко.

Керівник «Комітету виборців України» в регіоні вважає, що розслаблятися не варто. Ближче до виборів сепаратисти можуть активізуватися, хоча це буде і складно.

«Швидше за все, сценарій по захопленню будівель використовувати не будуть, оскільки це буде неможливим. Коли все затихне і піде активна фаза виборчої кампанії, все залежатиме від внутрішньої політичної ситуації. І сепаратисти ззовні змушені будуть рахуватися з нашими правилами», – підсумував політолог.

Джерело: Сегодня.