Коли найімовірніше в Україні буде вакцина проти COVID-19: керівник ВООЗ розповів

Щодня Україна ставить “рекорди” з кількості нових випадків COVID-19. Як запобігти поширенню хвороби, коли українці отримають вакцину від коронавірусу та чи буде друга і третя хвилі пандемії розповів керівник офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.

Як ви оцінюєте темпи поширення коронавірусу в країні?

Те, що ми зараз спостерігаємо в Україні, це зростання кількості випадків захворювання. За весь період в Україні вже зареєстровано 184 тисячі випадків коронавірусу (дані на день проведення інтерв’ю – ред.) і більше чверті мільйона підозр на коронавірус. Найближчими місяцями ми очікуємо, що кількість випадків перевищить 5 тисяч і може скласти від 7 до 9 тисяч випадків на день. У цьому ж контексті ми також спостерігаємо все більше випадків у Європі.

Чому так відбувається?

Це відбувається в усіх країнах, адже хворобу поки не викорінили. В Україні ще й досі спостерігається передача вірусу в громадах. Ми не звузили передачу до кластерного поширення (через соціальні зв'язки: сім'я, клас у школі, працівники одного відділу – ред.), до якого йде багато країн Європи. З наших досліджень ми знаємо, що лише кожна четверта особа регулярно миє руки і також бачимо, що кожна третя особа не дотримується фізичної дистанції, коли відвідує різні заходи.

Тобто ми можемо стверджувати, що ефективні лише жорсткі заходи?

Я би сказав, що Україна пішла правильним шляхом адаптивного карантину. Для кожної країни важливо намагатися зменшити шкоду, але не закривати на карантин усю країну. Тому й необхідно шукати можливості, щоб школи працювали, бізнес продовжував функціонувати, і водночас, щоб особи, які мають коронавірус, могли отримати лікування у лікарнях або вдома, адже 80% людей можуть лікуватися й отримувати догляд вдома. Але зростання кількості випадків треба тримати під контролем – воно не повинно бути надто швидким.

На жаль, в Україні дуже багато затримок з результатами тестів, люди очікують своїх результатів по 10-12 днів, як запобігти цьому?

Багато країн спочатку мали таку ж ситуацію із певною затримкою результатів тестування. Мушу сказати, що я вчора проходив тестування, оскільки маю подорожувати, зустрічатися з людьми, і я отримав результати тестування за менше ніж 24 години. Тобто необхідно намагатися, щоб кожна особа, яка проходить тестування, отримувала результати менше ніж за 48 годин.

Ми знаємо, що 70% населення в Україні пройшли би тестування, якби воно було безоплатне. Водночас ви раніше згадували про складне економічне становище. Адже в країнах, які роблять належне відстеження випадків, за тестування не потрібно платити. В Україні якщо у вас є направлення вашого сімейного лікаря, то тестування може бути безоплатне. Якщо бажаєте протестуватися самостійно, то необхідно заплатити певну суму. Різні країни пішли різними шляхами.

Чи почалася в світі вже друга хвиля пандемії і чого нам варто очікувати? Який прогноз, може бути третя, четверта хвиля?

Ріст захворюваності ми ще побачимо, і зараз необхідно з цим жити та зрозуміти, як стримувати випадки захворювання. Зараз, порівнюючи ситуацію в Україні, ми бачимо, що тут показники нових випадків за останні 14 днів подібні до Вірменії, а також до Португалії, Данії або, наприклад, Румунії.

Ми все більше спостерігаємо поширення захворювання серед молодих людей. Якщо поглянути на співвідношення показників захворюваності серед молодих людей, скажімо, у віці від 15 до 24 років, ми бачимо, як цей показник збільшився від 4,5% до 15%. Отже, втричі більше. І саме тому ми повинні залучати молодих людей більше, щоб вони розуміли це захворювання та як себе захистити.

За вашим прогнозом, як до кінця року буде зростати кількість випадків захворювання?

Важко давати якусь оцінку. Але якщо в грудні ми почнемо фіксувати більше ніж 9 тисяч випадків за день, то я буду трохи більше стурбований.

Глава МОЗ Максим Степанов заявив, що Україна отримає близько 8 мільйонів доз вакцин за програмою COVAX. Розкажіть, будь ласка, на якому етапі знаходиться розробка вакцини і що це за програма?

Механізм COVAX є частиною ініціативи прискореного доступу, яка також була започаткована ВООЗ, і нині COVAX очолюється трьома організаціями, такими як Всесвітня організація охорони здоров'я, Global Alliance for Vaccines and Immunisation (GAVI) та Коаліція за інновації щодо епідемічної готовності; ця мережа була створена у 2017 році.

Ці три організації координують роботу щодо якнайшвидшого забезпечення країн вакциною. У нас є близько 156 економічних структур, тобто країн і підприємств, об’єднаних наміром спільної розробки, які поділяють намір зробити вакцини доступними. Сьогодні вони охоплюють 2/3 світового населення.

Ми маємо понад 200 експериментальних вакцин, які знаходяться на різній стадії розвитку в лабораторіях або на різних типах випробувань. І з них вже 8 вакцин, які перебувають у третій фазі клінічних випробувань, і ще одну вакцину зараз розглядаємо. Тож насправді ми маємо 9 вакцин, котрі до кінця грудня 2020 року мають показати результати, які ми зможемо розпочати вивчати.

Отже, що ми можемо сказати: якщо все вдаватиметься дуже добре, то вакцина в Україні може бути наявна в другій половині 2021 року для людей з уразливих груп населення.

Чи існує препарат для лікування COVID-19, який ВООЗ вважає ефективним?

Не існує певного єдиного препарату, який би нас вилікував. І немає жодного чудодійного препарату, який людина могла б приймати вдома у випадку легкого перебігу. Про що ми також дізналися під час спалаху COVID-19 – це про важливість кисневої терапії.

Останні випробування зазначають, що деякі кортикостероїди, такі як дексаметазон, дають певний ефект, якщо застосовувати їх для пацієнтів, які вже перебувають на вентиляції. Це стосується дуже серйозних випадків у лікарнях, де забезпечується штучна вентиляція легенів. Результати показують, що використання цього препарату, насамперед, зменшує вірогідність настання смерті в 5 разів. Також пам’ятаймо про кисневу терапію, що також зменшує ймовірність негативних результатів лікування.

Восени ми очікуємо, як ви сказали, на другу хвилю захворювання, чи варто робити щеплення під час пандемії?

Наша рекомендація – це максимально швидке розширення програми планової імунізації. Не треба забувати, що у 2019 році чи навіть у попередні роки в Україні спостерігався найвищий рівень захворюваності на кір у всій Європі. Саме тут стався другий за величиною спалах кору у світі. Нам потрібно надолужити і переконатись, що початок виходу зі спалаху COVID-19 у найближчі роки не супроводжуватиметься спалахом кору в 2022-2023 роках.

З огляду на це, планову імунізацію треба розгорнути якомога швидше. З огляду на наближення сезону нам також слід забезпечити наявність достатньої кількості сезонних вакцин проти грипу для представників груп ризику та медичних працівників. Тому що інакше буде подвійний спалах, а це насправді щось таке, чого навряд чи комусь захочеться перед зимою.

Через пандемію коронавірусу ООН підняла питання про глобальне припинення вогню. Як, на вашу думку, воно може вплинути на боротьбу з COVID-19?

Припинення вогню є важливим для реагування на спалахи захворювання. І це насправді рятує багато життів, багатьох людей, які живуть у зонах конфлікту. Це допомогло б подолати пандемію, а головне – врятувати багато життів людям, які живуть у зонах конфлікту.

Захворювання — це про спалахи, віруси, бактерії, хвороби. Вони не поважають кордонів. А нам потрібно подумати, як на них реагувати. Тому припинення вогню та забезпечення більш мирного середовища, однозначно, допомагає системі охорони здоров’я реагувати краще. І безумовно, надає більше безпеки і створює менше турбот людям, які й без того натерпілися переживань за своє здоров’я і безпеку.