“Європа “палає”, Штати теж, невже в Україні все добре?” – лікар розповів чому треба забувати про Сovid-19

Павло Сільковский

З огляду на щоденну невелику кількість хворих, епідемія коронавірусу в Україні підходить до кінця.

Про це повідомив рівненський вірусолог Павло Сільковский у інтервʼю “Обозревателю”.

– Ми не знаємо, скільки реально людей перехворіло… Наша статистика дуже далека до правдоподібної не лише через технічні проблеми, а й тому, що дедалі більше людей лікується самостійно й не тестується. І тому не потрапляє в статистику. Загалом, ми думаємо, що можна сміливо множити офіційну цифру перехворілих на 3 чи 5.– Якщо дійсно перехворіла половина населення – нічого страшного вже не трапиться. Не доведено, щоб нові штами викликали повторні захворювання. Це маячня. Навіть британські вчені чітко наголошували, що мутований вірус може легше передаватися, але він не викликає більше смертельних випадків чи повторних захворювань.

➖ Найгірше було восени – жовтень-листопад❓

– Це могло бути переломним моментом. Останні два місяці, грудень та січень, чітко показують нам, що кількість звернень впала в рази. По всіх ковідних госпіталях впали показники госпіталізованих хворих. У нас (4-та лікарня у місті Києві, найбільший госпіталь для лікування хворих на COVID-19, розрахований більше ніж на 400 ліжко-місць. – Ред.) повно вільних ліжок, є кисень, є всі безкоштовні ліки. Ми можемо зараз приймати і середньоважких хворих, і навіть, за бажанням – легкі форми. Те, чого ми не могли собі раніше дозволити. Але і їх немає. Показники госпіталізації дуже низькі.

➖ Це якась фантастика, бо Європа палає, Штати теж, а в Україні все добре. Чому так❓

– Мене це теж дуже дивує. Стежу на новинами, спілкуюся з колегами з-за кордону і всі говорять про тамтешній жорсткий карантин. Найімовірніше, вони ще не перехворіли в такому масштабі, як ми. У них переломний момент ще не настав. З іншого боку, попри всю критику нашої медицини, вона не просто витримала, а й навіть показала взірець, що робити із такими масштабними епідеміями.

➖ У чому це проявляється❓

– Великі шпиталі досить швидко почали приймати величезну кількість хворих. Ми приймали будь-яку кількість хворих без усяких проблем. Це перше. – Друге. Чимало українців мали доступ до лікаря. Госпіталь без всяких направлень і довідок приймав за самозверненням величезну кількість пацієнтів. Важких ми госпіталізували без винятків. І хоча я є противником дистанційного лікування – це неправильно та малоефективно – великий відсоток хворих було зорієнтовано та проліковано сімейними лікарями без ускладнень амбулаторно. Хоча були й серйозні недоліки та недбальство, честь та шана високопрофесійним адекватним сімейним лікарям. Найбільший тягар впав саме на них. – Не антибіотики рятували людей, а вчасне призначення кроворозріджувальних препаратів. Коронавірус б’є по серцево-судинній системі, викликаючи утворення тромбів, мікротромбів, які провокують інсульти, інфаркти, тромбоемболічні ускладнення в легенях. Основна група ризику – пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, люди з надмірною вагою, діабетом. Якщо сімейний лікар, навіть не бачивши своїх пацієнтів (що не є правильним), надавав правильні рекомендації – це могло врятувати їх від важких наслідків, чого ми в Європі не спостерігаємо.– І третє, стресовий фактор й паніка дуже шкодять людині. В таких важких суворих ізоляційних умовах, коли не можна вийти надвір, не можна гуляти, відпочивати, поїхати на море – це все стрес, який підточує й руйнує сили організму. Він стає погано захищеним від інфекцій, зокрема й від коронавірусу. – І хоч українці не є здоровою нацією, на жаль, ми швидко переключились і налаштувались на краще. Багато хто влітку зміг відпочити, оздоровитися, отримати заряд імунітету на зиму. Тому й немає катастрофи. ⚠ Зачиніть дітей на рік у квартирі, без повітря і прогулянок – от і буде вам хвора слабка нація.

➖ Вакцинація може стабілізувати ситуацію з епідемією❓

– Ми ще не знаємо, чи справді вакцинація є панацеєю від коронавірусу. Поки що в нас немає повних даних ні про що. Але для України вже цей рік справді може бути значно оптимістичніший. До кінця весни епідемія має перейти в фазу значного зменшення.– Перехворілим на коронавірус не варто робити вакцинацію. Протилежне твердження розбиває все наше розуміння про інфекційний процес. Людина вже впоралась, вона одужала. І справа навіть не в антитілах, бо це лише один із імунних захистів. У нас є ще клітини захисту, які є набагато потужнішими за антитіла. Якщо брати аналогію з вірусом грипу, то цього клітинного імунітету має вистачити на 2-4 роки. – Якщо клітинний імунітет сам упорався із коронавірусом – антитіла можуть і не виробитись. Ми помічали, що люди, які дуже легко хворіють, не мають антитіл, і тут немає нічого страшного. Захворіти вдруге – дуже низька ймовірність. Загалом антитіла повільно зменшуються з часом в усіх перехворілих, проте залишаються Т-клітини.📐 Вдруге на коронавірус хворіють дуже рідко, переважно це ті, хто загалом по життю має проблемний імунітет.

➖ Лікарі кажуть, що надалі коронавірус чіплятиме переважно людей у віці.

– Ковід чітко нам показав, що є небезпечним для певної групи ризику. Молоді, здорові, діти, підлітки, вагітні хворіють дуже легко. Навіть якщо в декого із них КТ показало 30-40% ураження, то це дуже умовно. Це не означає, що "згоріло" 30% легень. Це ділянки набряку зі значним накопиченням гіалуронової кислоти, яка поглинає воду. Але це відновлюваний процес. – Тим, хто, на жаль, отримав постковідні наслідки, треба звернутись до профільних спеціалістів (кардіолог, ендокринолог, невролог) та долікуватись правильно. – Якщо у вас не було серйозних наслідків інфекції – повертайтеся до звичного життя. В перший місяць не треба робити значних фізичних навантажень, варто багато гуляти, нормально їсти, висипатися та відновлювати свій імунітет. У спортзали й басейни краще не ходити, бо все-таки можуть бути ділянки в легенях, які ще не відновилися. Навантажувати їх не варто.👍 Але загалом ситуація благополучна. Досить зациклюватись на COVID-19. Треба жити далі та скоріше перегортати цю сторінку.