Що чекає на власників фальшивих Covid-сертифікатів. Пояснює адвокатка

За повідомленнями правоохоронців, українцям пропонують підроблені негативні ПЛР-тести та СОVІD-сертифікати. Вартість фальшивих документів коливається від 500 до 2 тисяч гривень. Про те, яка відповідальність чекає на тих, хто продає та користується підробками в ефірі Українського радіо розповіла адвокатка Олена Карнаух-Голодняк.

Як законодавчо регулюються дії тих, хто підробляє медичні документи, і тих, хто їх купує?

Це регулюється Кримінальним Кодексом України статтею 358, в якій три частини стосуються тих, хто виготовляє підроблені документи. Мінімальне покарання — штраф близько 17 тисяч гривень, а максимальне — позбавлення волі терміном до 5 років. Людям, які свідомо купують і використовують такі документи, загрожує штраф, арешт до 6 місяців або позбавлення волі до двох років. Ну і варто пам’ятати, якщо буде судимість, то вона нікуди не зникне з історії людини. Тобто, влаштування на роботу, оформлення віз тощо — з цим можуть бути проблеми.

Про схожість підроблених і справжніх ПЛР-тестів та СОVІD-сертифікатів

На справжніх документах є певні елементи захисту, наприклад, QR-код, який вноситься до системи. Сподіватися, що пощастить і підробку не помітять не варто, адже людина з підробленими документами в іншій країні відповідатиме згідно її законів. В деяких країнах вже впроваджуються певні технології для перевірки наявності щеплення фізично, а не документально. Тобто, людину на наявність вакцинації можна буде перевірити без документів. Тому надовго схеми з підробленими сертифікатами не вистачить.

Чи може попит на підроблені документи бути масовим, у зв’язку з привілеями для вакцинованих громадян в умовах карантину?

Україна — країна з масовою недовірою до щеплень. Вважають, що легше купити підробку, а не отримати легальні документи. І це стосується не лише щеплень. Оскільки ПЛР-тести та СОVІD-сертифікати дають право на щось, вони будуть в попиті, допоки людська свідомість не буде зменшуватися в бік того, що краще щепитися офіційно, адже нічого страшного не станеться. Проте, тут і держава працюватиме на виявлення тих, хто пропонує такі послуги. Адже, якщо повідомлення з пропозицією читає покупець, то не виключено, що його читає і поліція.

  • За добу 16 вересня в Україні зафіксували 6624 випадків коронавірусної хвороби COVID-19, одужало від хвороби 1914 осіб. Загалом з початку пандемії виявили понад 2,32 млн випадків.