Дихання забрудненим повітрям може спричинити ураження мозку та призвести до розвитку важких недуг, – учені

фото: Прямий

Про це йдеться у спільному дослідженні вчених із університетів США, Великої Британії та Іспанії, передає The Guardian.

Вони дослідили мозок 186 молодих людей з Мехіко, які раптово померли у віці від 11 місяців до 27 років. У тих ділянках, які пов’язані із молекулярним пошкодженням, що призводить до появи захворювання Альцгеймера та Паркінсона, вчені виявили наночастинки, характерні для забрудненого повітря. При цьому, у мозку людей, які живуть у менше забруднених регіонах, таких часток немає.

Окрім того, вчені дізналися, що багаті на метали наночастинки відповідають за формою та хімічним складом тим, які утворюються під час руху транспорту, та які містяться у повітрі Мехіко та багатьох інших міст.

"Це жахливо, бо навіть у немовлят у стовбурі мозку є нейропатологія. Ми поки що не можемо довести причинно-наслідковий зв'язок, але як можна розраховувати, що ці наночастинки, що містять важкі метали, залишаються інертними та нешкідливими у критичних клітинах мозку? Це пістолет, що диміться - серйозно виглядає так, ніби ті наночастинки вистрілюють кулями, які завдають нейродегенеративного пошкодження", - заявила професорка Барбара Махер, з університету Ланкастера.

Вона відзначила, що не схоже, щоб людський організм виробив захисні системи від наночасток забруднення, пише Суспільне.

Наразі дослідники вже зібрали статистичні дані, які свідчать про те, що забруднення повітря збільшує рівень нейродегенеративних захворювань. Однак нове дослідження показує механізм завдання шкоди людському мозку.

Водночас, медики поки що обережно ставляться до дослідження. Попри те, що 90% населення живе у забрудненому повітрі та наночастинки металів з нього можуть наносити шкоду, поки що недостатньо доказів, що це призводить до захворювань у майбутньому.