ЩО ОЗНАЧАЄ ПРИЗНАЧЕННЯ ВІЗИТУ ЗЕЛЕНСЬКОГО У США

Основна подія минулого тижня — заява речниці Білого дому Джен Псакі про плановану зустріч президента США Джо Байдена з президентом України Володимиром Зеленський 30 серпня 2021 року.

Основні діючі сили: команда Зеленського і команда Байдена. Разом з тим, безпосередньо зацікавленими є різні політичні сили в Україні і в США, Росія, Велика Британія і Китай.

Запланована зустріч безперечно мала б зміцнити президента Зеленського. Але для української патріотичної позиції більшим пріоритетом є підтримка України з боку США, ніж ослаблення Зеленского. Тому для них запланована подія мала би бути позитивною.

Те ж стосується Великої Британії. Хоча між Борисом Джонсоном і Джо Байденом є конкуренція щодо впливу на Україну, але зміцнення України, як стратегічного партнера Великої Британії, є пріоритетнішим ніж посилення впливу на Україну Джо Байдена.

Для Росії і Китаю, запланована зустріч, безперечно негативна, адже запланована зустріч обмежить можливості російського тиску, сприятиме посиленню впливу України на захоплені Росією території, а для Китаю обмежить можливості контактів з Україною на стратегічно важливих напрямках.

У США є три концепції щодо України.

1. Україна європейська держава і форпост американських інтересів. Їх дотримуються республіканці і проукраїнське лобі серед демократів.

2. Україна засіб демократизації і підпорядкування західному впливу Росії, зокрема через тимчасове відторгнення від України Росією частини її території. Втягнення України у довге протистояння з Росією, що ослаблює останню, є способом тиску на Росію. Цієї концепції дотримувалася основна частина демократів. Запланована зустріч Байдена із Зеленським показує, що демократи схильні відходити від цієї концепції до концепції “сильної України”.

3. Україна має бути поділена на дві чи три держави, а велика частина її території має бути віддана Росії, Польщі, Угорщині та Румунії. Цієї концепції дотримується частина демократів, зокрема проросійське лобі.

Безперечно планований візит Зеленського у США лобіювали прихильники першої концепції. Певною мірою він відповідає інтересам прихильників другої концепції.

Очевидно, теми переговорів Зеленського і Байдена традиційні — військова та економічна підтримка США, боротьба з корупцією в Україні та обмеження пливу Китаю. Але новою позитивною зміною можна вважати зміну ставлення команди Байдена до команди Зеленського. Адже — це перший візит Зеленського до нового американського президента, хоча враховуючи стратегічне значення України для США, він мав би бути значно раніше. Отже американське керівництво вирішило не чекати поки в Україні буде компетентніша і більш прозахідна влада, а налагодити тісніші зв’язки з теперішньою владою. Але для цього її треба дещо змінити. Тому можна очікувати вимогу до Зеленського забрати з свого оточення найбільш одіозних діячів і включити тих, які будуть просувати інтереси американської адміністрації.

Планований візит Зеленського у США і навіть саме його призначення мало б бути важливою подією у контексті процесу переформування української політичної еліти і наближення позитивного для України завершення українсько-російської війни. Для США цей візит мав би бути важливим у контексті переформування зміни політичної ситуації у різних країнах світу у напрямі зручному для американських демократів, відповідно до їхньої геополітичної концепції.

Після оголошення дати візиту очевидно буде активне обговорення різних аспектів українсько-американських стосунків і намагання вплинути на них відповідно до інтересів різних сил.

Швидше за все, запланований візит відбудеться. Основні політичні сили в Україні зацікавлені, щоб до цього часу в країні відбулися зміни, які б демонстрували сприйняття Україною американських вимог і пропозицій забезпечили якнайбільшу ефективність візиту. Але перешкоджати візиту при підготовці до нього, очевидно будуть проросійські сили в оточенні Зеленського та ті з його оточення, хто відповідно до власних економічних інтересів, просуває співпрацю з Китаєм. Зокрема можуть бути спровоковані резонансні скандали, які могли б перешкодити візиту.

Основними варіантами розвитку подій після очікуваного візиту може бути значне зміцнення Зеленського і невелике зміцнення Зеленського. Який варіант реалізується, залежить від того, наскільки великими будуть зміни в команді Зеленського і наскільки його найближче оточення зможе контролювати тих з його команди, інтереси яких не відповідають посиленню американського впливу на Україну, а також від компетентності команди Зеленського, наскільки ефективно зможе використати результати візиту.

Петро Жук, Назар Мазур, Центр з інформаційних проблем територій