В Україні встановлені нові правила щодо ціни на газ: що це означає

З 1 травня в Україні починає працювати “річний продукт” — фіксована ціна на газ, яка діятиме для українців наступні 12 місяців.

Про це йдеться на сайті Регулятора.

Всі побутові споживачі газу за замовчуванням переведені на річний контракт з 1 травня. Також газовим компаніям не заборонено пропонувати громадянам і місячні тарифи на газ. Для переходу споживач повинен буде подати відповідну заявку. Крім того, споживач має право перейти до іншого постачальника газу в будь-який момент дії річної ціни.

Регулятор має намір дозволити газопостачальним компаніям самостійно приймати рішення про те, чи дозволити споживачеві знову повернутися на річний контракт після переходу на місячну ціну. Зокрема постачальник має право вирішувати, чи приймати назад в обслуговування споживача, який пішов до іншого постачальника.

Крім того, як зазначив у Facebook прем'єр-міністр Денис Шмигаль, що встановлені правила дозволяють газопостачальникам знижувати ціни в межах річного продукту.

"Головне завдання для уряду сьогодні - це встановити зрозумілі, прозорі та справедливі правила на цьому ринку. Для цього з 1 травня в Україні почне працювати так званий "річний продукт". Це фіксована ціна на газ, яка діятиме для українців наступні 12 місяців. Компанії не зможуть її підвищувати", - зазначив Шмигаль.

"Тобто, влітку, коли ціна на газ на європейських хабах традиційно почне знижуватися, в українських компаній з'явиться більше можливостей для зниження ціни. З 1 травня державна компанія НАК "Нафтогаз України" пропонує за річним тарифним планом газ за ціною 7,96 грн/куб.м з ПДВ, без вартості розподілу. Але уряд очікує, що "Нафтогаз" та інші компанії влітку знизять ціни на річний продукт. Адже вони зацікавлені збільшувати або захищати свою частку на ринку і боротися за споживача. Саме конкуренція має підштовхнути газопостачальників знизити тарифи", - зазначив Шмигаль.

"Річний продукт - це ринковий інструмент і європейська практика, яка дозволяє захистити споживачів від коливань ціни на газ і одночасно дозволяє зберегти всі переваги відкритого ринку газу. Важливо, що українці й надалі можуть вибирати та змінювати постачальника за критеріями ціни і якості послуг", — підсумував Шмигаль.