Газ в обхід України: стала відома реакція МЗС на підписаний довгостроковий контракт із російським “Газпром”

Фото з вільних джерел

Представники Угорщини підписали новий довгостроковий контракт щодо організації постачання газу із російською державною компанією “Газпром”.

Як повідомляє “Радіо Свобода”, угоду 27 вересня підписали керівник “Газпрому” Олексій Міллер і керівники угорської енергетичної групи MVM у будівлі Міністерства закордонних справ у Будапешті.

Зазначається, що Будапешт минулого місяця заявив, що домовився з Москвою про всі умови для того, щоб нова довгострокова угода про постачання газу набула чинності з 1 жовтня.

Водночас вказується, що наприкінці серпня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що термін дії угоди з "Газпромом" складе 15 років, із застереженням про зміну закуповуваної кількості через 10 років.

"Він сказав, що ціну газу також узгодили. За словами Сійярто, "Газпром" постачатиме в Угорщину 4,5 мільярда кубометрів природного газу щорічно. Будуть використані два маршрути – 3,5 мільярда кубометрів йтимуть через Сербію і 1 мільярд кубометрів через Австрію", — йдеться у повідомленні.

Додається, що Угорщина покладалася на Росію в імпорті природного газу трубопроводом через Україну, але в останні роки вона диверсифікувала імпорт газу, відкривши транскордонні магістралі з більшістю своїх сусідів, зокрема, забезпечивши постачання від Royal Dutch Shell, через газовий термінал в Хорватії.

Реакція МЗС

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що "здивовані і розчаровані" рішенням Угорщини підписати 27 вересня новий довгостроковий контракт з російським концерном "Газпромом" на постачання газу в обхід України.

"Вважаємо це виключно політичним, економічно необґрунтованим рішенням, прийнятим на догоду Кремлю та на шкоду національним інтересам України і українсько-угорським відносинам, що не відповідає принципам Договору про основи добросусідства та співробітництва між Україною і Угорською Республікою від 6 грудня 1991 року", — йдеться у повідомленні.

У міністерстві вважають, що Угорщині й надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, "яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи".

"З сумом відзначаємо, що це рішення завдає шкоди позитивним результатам і тенденціям у двосторонніх українсько-угорських відносинах, для досягнення яких докладено багато зусиль та енергії особисто міністрами закордонних справ України і Угорщини Дмитром Кулебою і Петером Сійярто", — додали у відомстві.

Водночас у МЗС зазначили, що ініціювали перенесення засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися 29-30 вересня у Будапешті.

"Сьогодні (27 вересня — ред.) МЗС України ініціювало перенесення засідання Комісії на більш пізній термін, адже угорсько-російська газова угода матиме суттєвий вплив на енергетичну безпеку України та Європи, створює нові обставини, які вимагають всебічного аналізу ризиків і загроз, а також узгоджених дій країн регіону, щоб мінімізувати її негативні наслідки. Українська сторона також звернеться до Європейської комісії щодо надання оцінки відповідності нової угорсько-російської газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики", — резюмували у МЗС.