Домашня сонячна електростанція: вигода чи клопіт? Експерт висловив свою думку

Фото Олексія Сувірова, УНІАН, 2012 рік

В Україні понад 27 тисяч домогосподарств установили сонячні панелі. Наскільки це вигідно? Координатор платформи “Гет Маркет” Максим Бабаєв в ефірі Українського радіо розповів про те, якими бувають сонячні панелі, як їх встановити, чи допомагає держава та наскільки це вигідно.

Види сонячних станцій

Отже, є три основні види сонячних електростанцій.

“Перший — це мережеві сонячні станції. Їх основна перевага полягає в тому, що не потрібно застосовувати акумулятори. Основний недолік цих систем — це той, що ми не стаємо незалежними, ці системи не працюють, коли немає струму в загальній мережі. Саме у цих системах є зелений тариф для домогосподарств. Є ще автономні системи, з акумуляторами. І є гібридні системи, які та віддають струм в електромережу і зберігають енергію на випадок, коли зникне світло і загальних мережах”, – розповів Максим Бабаєв.

Хто може використовувати

Встановлювати сонячні панелі можна як в приватних, так і в багатоквартирних будинках, інформує Суспільне.

“Встановлювати можуть як власники приватних будинків, так і багатоквартирних. Якщо ми говоримо про багатоповерхівку, де є ОСББ, яке може встановити станцію на даху, щоб забезпечити себе і продавати електроенергію в мережу”, – повідомив експерт.

Окупність сонячних станцій

Максим Бабанов наголосив, що “зелений тариф” працює не на всю енергію, а лише на різницю між виробленою та спожитою.

“Середня вартість сонячних панелей на 10 кіловатів — 5-6 тисяч доларів. Якщо говорити про станції більшого масштабу — 50 тисяч доларів за 100 кіловатів. Важливо розуміти, що “зелений тариф” платять не за всю енергію, а лише за різницю між спожитою енергією і виданою в мережу. Чим вище споживання електроенергії, тим менше ми будемо продавати енергію, і тим довшим буде термін окупності. Зараз терміни окупності можуть коливатися — від 5 років і більше”, – зазначив він.

Державна підтримка власників

Експерт радить звертатися за кредитом на встановлення сонячних панелей до державних банків.

Наприклад, в державного банку “Укргазбанк” є програма кредитування як приватних станцій, так і станцій для власного споживання підприємствами. За програмою 5%, 7%, 9% вони кредитують”, – розповів Бабанов.

Як встановити

Встановлення сонячних панелей займає близько місяця. Найбільше часу забирають юридичні процедури.

“Є цілий перелік документів, які необхідно зібрати. Але справа не стільки в документах, є інші нюанси. Є така річ як підведена потужність мережі до будинку, вона в районі 5-10 кіловат. Якщо ми ставимо станцію, де потужність вище 10 кіловатів, і нам треба пройти процедуру підвищення допустимої енергії в обленерго”, – пояснив Бабанов.

Особливості використання

Експерт радить звертати увагу на гарантійні терміни сонячних панелей та дотримуватися умов використання.

“Панелі мають гарантійний термін, і треба уважно дивитися на те, які умови продажу обладнання. Станції виробляють як з прямого сонячного світла, так і з розсіяного, коли похмуро і йде дощ. Термін дії електростанції — близько 20-25 років. Системи утилізації в Україні немає, це тип відходів, які можна класифікувати як електронні відходи”, – додав Максим Бабанов.