За світло заплатимо по-старому, за газ — по-новому

Фото з вільних джерел.

Днями прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час чергового засідання Кабміну повідомив українців про те, що ціна на електроенергію для населення з першого серпня залишається 1,68 грн за кВт-год.  

При цьому він підкреслив, що вже тепер іде підготовка до опалювального сезону, а цьогоріч процес відбувається в нових умовах: тарифи на тепло та гарячу воду повністю встановлюють місцеві органи влади. Вартість кубометра газу, кіловата електроенергії залежить головно від рішення уряду, інших органів, що регулюють відносини в енергетичній сфері, а тарифи в містах і селах — від місцевої влади. Тобто, рішення приймає Київ, а відповідати за них перед громадами повинні органи місцевого самоуправління…   

Читайте також: Якщо подорожчає світло — чи бігти по дрова?

Тож до 31 серпня українці платитимуть 1,68 грн за кіловат-годину. Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко поділився міркуваннями про те, чому уряд знову відклав перегляд тарифів: по-перше, незрозуміло як споживачі відреагують на збільшення тарифів. Адже після скасування тарифу 0,9 грн за кіловат-годину в січні 2021-го за електроенергію сплатили не 95-97 відсотків українців, як зазвичай, а всього 75%. Це призвело до тимчасової фінансової ями й дещо загальмувало бажання далі галопом підвищувати тарифи для населення. По-друге, нова модель, каже він, може призвести до зловживань на місцях. Один зі сценаріїв передбачає різні тарифи залежно від рівня споживання електроенергії, тож можуть з’явитися проблеми з її обліком.

Читайте також: Курс долара

Нагадаю, як змінювалися тарифи на електроенергію за останніх чотири роки. Ще в березні 2017-го в Україні ввели тариф — 1,68 грн за кіловат-годину. При цьому передбачили три пільги: 0,90 грн за перші 100 кіловат-годин, пільговий тариф для певних груп населення (жителів зони АЕС) та нічний тариф. Ці тарифи відтоді не переглядали, аж поки із січня 2021-го Кабмін не прийняв рішення скасувати пільговий тариф 0,90 грн за перші 100 кіловат-годин. Залишили 1,68 грн практично для всіх. Наступним кроком мав стати перегляд цього основного тарифу. Але рішення вже тричі відкладали. Тепер обіцяють до першого вересня цього року повідомити, скільки платитимемо.

І ще кілька змін у нашому житті із серпня. Із цього місяця газопостачальні компанії ввели нові місячні тарифи на газ. Ціни залежать від регіону, в якому працює компанія, і в різних областях можуть відрізнятися в два рази і більше. Кубометр для населення коштуватиме від 7,80 до 13,50 грн. Найнижчу ціну поки запропонував газопостачальник «Агросинтез Трейдинг», повідомляє Газправда. — 7,80 грн. ТОВ «Черкасигаз збут» - 7,89 грн, ТОВ «Хмельницькенергозбут» - 11 грн, ТОВ «Тернопільоблгаз» і ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз» пропонують заплатити 8,99 грн за кубометр, ТОВ «Львівенергозбут» - 8,20 грн.

4 серпня премєр-міністр на засіданні уряду підкреслив: «Місцеві керівники тепер фактично визначають, які суми люди отримують за гарячу воду та тепло у своїх платіжках. Тому закликаю комунальні підприємства, якими опікується місцева влада, переходити на трирічний контракт із НАК «Нафтогаз України», у якому передбачена ціна 7,42 грн за куб. м (з ПДВ). Така ціна діятиме цілий рік, незалежно від коливань на газових ринках». Заодно повідомив, що ціни на газ у Європі та світі нині на одній з найвищих позначок за останні 10 років.

Чи переходитимуть комунальні підприємства на трирічні контракти, щоб зменшити вартість газу? Думається, перейдуть аж бігом, якщо за вищими цінами населення поголовно платити не буде.

Тіна Влад.