Напруженість на кордонах України вигідна США, Китаю та Росії – експерти

Напруженість на кордонах України вигідна пасивній частині американо-британського блоку, Росії і Китаю, хоча кожен з них переслідує свої цілі.

До таких висновків дійшли аналітики Центру з інформаційних проблем територій у своїй публікації: “Поки одні розмовляють про відвернення загрози, інші забезпечують оборону”

Хоча в інформаційному середовищі минулого тижня найбільше уваги було до зустрічі держсекретаря США та міністра закордонних справ Росії, проте ця зустріч була не результативною, а демонстративною, тому небагато змінила: обидві строни задекларували свої позиції так, як хотіли почути їх прихильники та ті, на кого вони намагаються зберегти свій вплив, і на ній не лише не досягнуто деескалації напруженості через розміщення біля українського кордону великої групи російських військ, що мало б бути результатом зустрічі, але й відкладено таке досягнення на невизначений час. Але загроза російського вторгнення спричинила надання значної військової допомоги Україні дружніми країнами, що важливіше, ніж зустріч Блінкена та Лаврова. Першим і найбільшим актом надання цієї допомоги було доставлення для українського війська 7 британськими літаками великої партії наймодернішої легкої протитанкової зброї шведсько-британського виробництва, що й можна вважати основною подією минулого тижня.

Основними процесами, яких стосується ця подія, є глобальне протистояння між британо-американським і китайсько-російським блоками та українсько-російська війна на Донбасі.

Передача Україні великої партії дуже потрібної їй наймодернішої зброї означає збільшення значення України, як найважливішого східноєвропейського плацдарму британо-американського блоку, використання якого при певних ймовірних обставинах може бути вирішальним у глобальному протистоянні. Оскільки використання танків для російської армії є основним засобом ведення наземних бойових дій, українська армія має особливу потребу саме в протитанковій зброї. Разом з тим, крім застосування за основним протитанковим призначенням, передану зброю можна ефективно використовувати проти піхоти й авіації. Надання значної військової допомоги Україні означає також, що активна частина британо-американського блоку не розраховує не зняття напруженості біля російсько-українського кордону дипломатичними засобами і передбачає можливість збереження цієї напруженості протягом тривалого часу. В тривалому збереженні напруженості зацікавлене російське керівництво, яке таким чином демонструє своєму населенню і всьому світу свою геополітичну активність.

Китай зацікавлений у створенні постійні інфраструктури російських військ біля українського кордону, щоб вони більше не повернулися до регіонів, суміжних з Китаєм

Важливим чинником для цього є також те, що до російсько-українського кордону перекинуто війська з Далекого Сходу та Сибіру, тобто з територій, що знаходяться близько до Китаю. Поки Росією керує Путін, Китай не має потреби остерігатися від неї якоїсь загрози чи спротиву китайській експансії, проте невідомо, що може бути після зміни влади в Росії. Тому Китай зацікавлений в тому, щоб для російських військ біля українського кордону створювалися постійні інфраструктури, щоб вони більше не повернулися до регіонів, суміжних з Китаєм. Тривале перебування російських військ біля українського кордону вигідне і для пасивної частини британо-американського блоку, яку представляє теперішня адміністрація США, оскільки дає можливість продовжити дипломатичну демонстрацію своєї геополітичної активності без затрат зусиль на досягнення реальних результатів. На глобальне значення теперішнього загострення російсько-українського протистояння вказує й те, що серед основних умов, які висуває Росія для деескалації, є виведення військ НАТО з Румунії та Болгарії, що безпосередньо не стосується України, але означає використання її як засобу в глобальному протистоянні.

Одержання ефективної зброї істотно зміцнює українську позицію в збройному протистоянні на Донбасі, дає можливості протистояти тиску на Україну, щоб заставити погодитися не невигідні умови приєднання ОРДЛО, значно зменшує ймовірність російського вторгнення в теперішній ситуації, проте не надто впливає на демонстративні дії Росії в цьому напрямі. Загалом зменшується ймовірність російської перемоги у війні проти України. Але при швидкому погіршенні ситуації в Росії її повномасштабний напад на Україну цілком можливий, як останній шанс для збереження влади теперішнім владним угрупуванням. Отже, може виникнути можливість військового вирішення проблеми Донбасу. І тут надана Україні зброя має особливе значення,- адже ця зброя ідеально адаптована для боїв в місті, а саме міські агломерації становлять основну частину ОРДЛО. Нагнітання напруженості в російсько-українських стосунках стало позитивним для оборони нашої країни, але негативним для її економіки, оскільки економічні партнери остерігаються війни й нестабільності. Проте негативний вплив загрози повномасштабної російсько-української війни для російської економіки більший, ніж для української, цьому значно сприяє одержання Україною зброї, оскільки воно істотно збільшує ймовірність російської поразки. Тому можна очікувати, що можливість Росії зберігати напруженість вичерпається швидше, ніж наступлять катастрофічні наслідки для економіки України.

Подія пов'язана також з процесом глобалізаційно-локалізаційного переходу, оскільки показує, що ефективний захист забезпечують не глобальні військові блоки, а двосторонні й кількасторонні союзницькі стосунки.

Петро Жук

Центр з інформаційних проблем територій