Чим закінчиться «справа Чауса»

Фото з вільних джерел.

Найбільш резонансна подія минулого тижня – затримання у Вінницькій області судді Чауса, якого звинувачують у корупції в особливо великих розмірах і гостра суперечка між різними правоохоронними відомствами за те, яке з них має утримувати Чауса і займатися його справою.

Безпосередні діючі сили. Основні відомства, між якими суперечка, СБУ і НАБУ, але за ними стоять внутрішні політичні сили, пов’язані, як з попередньою, так і теперішньою владою, які зацікавлені в тому, щоб до справи Чауса було якомога менше уваги і щоб він якомога менше сказав того, що може компрометувати колишній і теперішніх високих посадових осіб.

З іншого боку — зовнішні сили, під впливом яких знаходиться НАБУ, і які хочуть навести порядок в Україні, наблизити її до стану правової держави, щоб було зручніше працювати з нею і реалізовувати концепцію впорядкування світу на правовій основі. Саме таку концепцію активно просувають американські демократи. В зовнішній політиці США дуже зросло значення цієї концепції, тоді, як республіканці більше приділяли уваги не перебудові світу за демократичними принципами, а власним економічним інтересам.

Під час діяльності попередніх демократичних адміністрацій США виявилась неможливість нав’язування різним країнам правових демократичних принципів ззовні без глибоких суспільних змін в цих країнах. Як видно, адміністрація Байдена вирішила поки не шукати нових способів змінювати світ відповідно до декларованих демократами принципів, а діяти старими методами — боротися з корупцією в країнах, на які вона має вплив, не усуваючи суспільних обставин, які ведуть до корупції. Зокрема в Україні не створюються умови для приходу до влади таких політичних сил, які б не використовували корупцію, як засобу особистого збагачення і збереження політичної влади.

Швидше за все скандал з Чаусом завершиться компромісом між внутрішніми і зовнішніми політичними силами. Якась частина компроментуючої інформації від Чауса вийде назовні, але основна її частина не буде висвітлена.

Петро Жук, Назар Мазур, Центр з інформаційних проблем територій