Чи зможе новий очільник МОЗ за літо вакцинувати 5 мільйонів українців – експерт прокоментував

Віктор Ляшко

Віктор Ляшко очолив міністерство охорони здоров’я і пообіцяв, що він проведе 10 мільйонів щеплень від COVID-19, тобто вакцинує двома дозами 5 мільйонів українців до кінця літа 2021 року. Про перші заяви нового міністра, подальшу політику та реформу сфери охорони здоров’я Українське радіо поспілкувалось із заступником міністра охорони здоров’я України 2016-2019 років Павлом Ковтонюком.

Чи реально вакцинувати за літо 5 мільйонів українців

Експерт зауважив, що плани Віктора Ляшка вакцинувати за літо двома дозами 5 мільйонів українців є реалістичним, проте заниженим планом, в порівнянні з тим, який сам Ляшко озвучував раніше.

“У нас стоїть завдання вакцинувати 70% дорослих до кінця цього року, тобто йдеться про майже 24 мільйони людей. Причому уряд сам взяв на себе зобов'язання вакцинації всіх цих людей двома дозами. Тобто потрібно зробити 48 мільйонів щеплень до кінця року. Ляшко обіцяє до кінця літа 10 мільйонів. Сьогодні день, коли ми маємо мільйон щеплень. Тобто можна відняти (від загальної кількості щеплень, запланованих на 2021 рік — ред.), щоб зрозуміти, скільки нам залишиться на осінь. Виходить дуже велика цифра", — зазначив він.

Він зазначив, що Віктор Ляшко поки що не розповів, як він планує пришвидшувати темпи вакцинації та втілити в життя обіцянку про 10 мільйонів доз вакцини.

"На мою думку, це можна зробити шляхом створення якогось дива, повного перегляду підходів, які в нас є, і надзусиль, адже дуже багато часу ми вже втратили і як така кампанія в нас ще не почалась", — додав експерт.

Чи готова Україна до вироблення власних вакцин

Ковтонюк вважає, що Україна є міцним гравцем на світовому фармацевтичному ринку через велике населення та хорошу фарміндустрію, однак українська вакцина — це міф.

"Але теоретично організувати виробництво іноземних вакцин в Україні, як це робить Індія, реально", — вважає експерт.

Як Ізраїль домовлявся про вакцини

За його словами, проблема України не в тому, що тут не виробляють вакцини. Є маса країн, де їх не виготовляють, і вони вже давно набагато краще вакциновані, ніж Україна. Справа в ефективності та менеджменті, вважає Ковтонюк.

"Я мав нагоду говорити з представником МОЗ Ізраїлю, який зараз є лідером у вакцинації. У них немає свого виробництва вакцин, але було величезне бажання провакцинувати людей швидко. Вони почали переговори про поставки вакцин у квітні 2020 року, щойно в нас і в них почалась пандемія, вони почали переговори з компанією AstraZeneca про поставку", — розповів експерт.

Він зазначив, що ці переговори не були успішні, і вони були змушені перемикнутися на інших виробників.

"Але якщо ти працюєш, то так чи інакше ти досягнеш успіху. Україна, нагадаю, почала свої перші переговори в грудні 2020 року", — розповів він.

“А в розгортанні кампаній Ізраїль зробив дуже просту систему черг: спочатку почали вакцинувати всіх, кому понад 60 років, через три тижні перейшли до 40 років. Кампанія була орієнтована на те, щоб якомога більше людей, які хочуть, могли прийти. В Україні навпаки дуже багато підгруп, надзвичайно складна система черг. Люди, які хочуть — не можуть вакцинуватися, люди, яким треба вакцинуватися — не хочуть. Тому питання більше в менеджменті, ніж в наявності в нас вакцин”, — розповів ексзаступник міністра.