Чому Путін боїться розпочати велику війну з Україною?

Фото ілюстративне

Основні сили ЗСУ РФ були розгорнуті у готовності до атаки на кордони з Україною в середині січня. Українське керівництво свого часу не відреагувало на загрозу (наприклад, закупівля пального в 2021 році не вдалося, план на 50% не виконано), а Путін залишився спроможним забезпечити якщо не стратегічну, то тактичну раптовість атаки.

Однак наступ не почався. Велика війна почалася не зараз, хоча Росія почала активні війни на окупованому Донбасі.

Причина очевидна: Путін одна за одною проходить етапи військово-політичної ескалації.

Мета Путіна також очевидна: тероризувати та дезорганізувати керівництво держави та українського суспільства, щоб змусити Україну визнати фактичну анексію Криму та Донбасу, ізолювати Україну від підтримки НАТО.

Тому кожного разу, підвищуючи рівень військової загрози Україні, Путін робить паузу, щоб увімкнути політичний тиск і виштовхнути Україну з політичних поступків під ризиком неминучої війни.

Якби Путін вірив, що зможе швидко перемогти Україну і одним ударом зламати волю народу чинити опір, Росія напала б раптово.

Але Росія боїться йти у велику війну. Кремль розуміє, що неможливо зламати спротив цілих 40 мільйонів людей, які підтримують найбільші демократичні країни у швидкій та короткій військовій кампанії. А продовження війни призведе до єдності та посилення міжнародної підтримки навколо України, а Росія не зможе виграти таку довгу війну.

Українська армія значною мірою уступає російській за технікою та організацією, але кількість вмотивованих людей з бойовим досвідом (понад 450 тисяч) в Україні більше, ніж кількість сухопутних військ, яку РФ н розгорнуто на наших кордонах (150 тис. Так, є перевага в повітрі, але ніхто так і не спромігся розбомбити велику державу і весь народ з війни літаками і ракетами, а тому знадобляться наземні дії для знищення України. Росія зазнає масштабних втрат у сухопутній операції, величезну кількість нових санкцій та обмежень, а Україна отримає найсучаснішу зброю НАТО та фінансову допомогу на війну.

Звідси висновок: розрив дипломатичних відносин та збільшення боєздатності - найкраще заспокійливе для російських агресорів. Найкращий засіб запобігти війні. Якщо ми зараз вагаємося і будемо мовчати, ми покажемо ворогу, що його тиск працює.

Росія зруйнувала Мінські домовленості саме тому, що з кожним роком наші можливості розширюються, а російський вплив в Україні йде в неті Росія програє в стратегії, Путін намагається виправити поразку в стратегії, намагаючись досягти тактичного успіху.

Тому треба використати свої переваги, і переводити ескалацію в довгу фазу. На ультиматум Путіна треба відповісти не приниженими переговорами, а розривом дипломатичних відносин, як це зробила маленька Грузія у 2008 році.

Це покаже, що напад на Україну не вирішить проблему санкцій, а лише зробить блокаду РФ ще сильнішою. Початок війни зробить неможливою поетапну деескалацію, це буде відрізок, з якого Росія більше не вийде.

Треба піднімати людей на захист країни. Піднімайте не кількість людей з гвинтівками, а підвищуйте кількість професіоналів, які повинні бути забезпечені всіма можливими сучасними засобами ефективного знищення ворога. Бойоготовна армія зупинить бліцкріг, завдасть великих втрат ворогу, а якщо Росія не зможе швидко захопити Україну, то вона втягне у довгу війну, яка для Путіна дорівнює поразці.

Яку б армію не збирав Путін, він повинен розуміти, що Україна ніколи не визнає анексію Криму і Донбасу, і буде ефективно захищатися від прямого вторгнення. Два ключових фактори: розрив дипломатії та якісне посилення армії роблять цілі агресії Путіна недосяжними.

Юрій Бутусов