У головному храмі Ватикану знаходиться частинка України. Яка саме? (Фото)

Фото із сайту ukr-parafia-roma.it

Ватикан відомий своїм малярством і архітектурою, його найвеличніша споруда — базиліка Святого Петра, що є найбільшою спорудою Ватикану та найбільшою християнською церквою у світі. Базиліка входить у десятку найвищих церков світу, є однією із чотирьох патріарших базилік Рима та обрядовим центром Католицької церкви.

   Будівництво святині тривало 120 років. 

   Собор вражає своєю величчю, архітектурним наповненням, кількістю каплиць і усипалень.

  Наш гід розповіла, що у цьому соборі є українські сліди.

  У стінах базиліки є вівтар святого Еразма. Він прикрашений мозаїчними зображеннями святого князя Володимира, блаженної княгині Ольги та символу державності України – Тризуба.

   Ми, туристи, з цікавістю слухаємо розповідь гіда, але ще хочемо побачити ці зображення на власні очі.  Для цього нам треба пройти до вівтаря, а він – перекритий. Однак наша гід – відважна і рішуча жінка. Охоронцям вона пояснила, що ми –українці, тому для нас дуже важливо побувати саме біля вівтаря Еразма і оглянути мозаїки українських князів і зображення Тризуба. Нас впускають, але за умови: повна тиша і ніяких фото. Тому опубліковані фото довелось «позичати» в мережі Інтернет.

Фото із сайту ukr-parafia-roma.it. Тризуб на фресці у базиліці святого Петра у Ватикані

   Тож яка історія появи тут цих мозаїк?

   Згадок про них немає в путівниках і вони не призначені для загального огляду, оскільки ця капела, яка розташована за знаменитою статуєю святого Петра, відведена для сповідей і завжди закрита для туристів. Однак сам факт, що в головному католицькому храмі шануються наші великі святі, є гідним уваги.

   Мозаїчні зображення Володимира Великого і княгині Ольги виконані ватиканськими майстрами на кошти української громади й особисто владики Василя Лостена, єпископа Стемфордської єпархії УГКЦ. У соборі святого Петра вони перебувають із 1989 року.

   Урочисте відкриття мозаїк, які освятив особисто Папа Римський святий Іван Павло ІІ, було приурочене до 1000-ліття Хрещення Київської Руси-України.

   У своєму зверненні до українських прочан з нагоди посвячення мозаїк, Святіший Отець підкреслив важливість події Хрещення для українського народу: «На повсякчасну пам’ять Тисячоліття Хрещення Київської Русі ви схотіли залишити в Соборі Св. Петра в Римі ікони святих Володимира й Ольги, Хрестителів вашого народу… Місце розташування цих нових мозаїк є справді вдале – поблизу образів Святих Кирила і Методія та поблизу мощів Святого Йосафата… Ми посвятили ці мозаїки благодаттю Пресвятого Духа й окропленням води свяченої, щоби всі віруючі, дивлячись на них, прославляли одного в Тройці Бога, ставали подібними до тих святих Угодників, просвітителів Київської Русі… Вділяємо вам наше Апостольське благословення, яке поширюємо на всіх віруючих українців, на Церкву та на ввесь український народ», йдеться на сайті ukr-parafia-roma.it.

   Мозаїки святого Володимира Великого і блаженної княгині Ольги в соборі святого Петра стали одним із символів належності українського народу до великої християнської сім’ї та знаком його єдності із Апостольським Престолом. Цей вівтар для українців уособлює частинку України в найвеличнішій базилиці світу – соборі святого Петра, серці Вселенської Церкви.

   Для нас собор унікальний і тим, що тут є також вівтар св. Василя Великого, під яким знаходяться мощі єпископа УГКЦ і священномученика за віру Йосафата Кунцевича.

   Зважаючи на це, у вівтарі святого Василя часто проводяться українські богослужіння.

                                                                                                      Ірина Мадзій

Джерело: газета "Вільне життя плюс".