ЩО ПОКАЗАЛО СВЯТКУВАННЯ 30-РІЧЧЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Основна подія минулого тижня — святкування 30-річчя Незалежності.

Найпозитивніша і найрезонансніша подія цього святкування — військовий парад, де було продемонстровано військову потужність української армії та її велике значення для суспільства. Парад істотно сприяв зміцненню впевненості українського суспільства у збереженні Незалежності і територіальної цілісності України і показав застереження агресору і тим суспільним силам, які толерантно ставляться до агресора.

Другим важливим аспектом святкування — був виступ президента Зеленського. Позитивним був показ історичної та територіальної ідентичності України. Об’єктивної необхідності її Незалежності. Тобто, що Незалежність України стала наслідком не збігу історичних обставин, а дії об’єктивних історичних закономірностей. Разом з тим у виступі не було показано національної основи української державності, зокрема великого значення діяльності тих, хто найактивніше боровся за Україну, зокрема, Івана Мазепи, військових діячів УНР, Української повстанської армії, дисидентів пов’язаних з націоналістичним середовищем української діаспори.

Третю резонансну частину святкування — театралізовану виставу, що мала б відображати політично-культурні віхи шляху українського народу до Незалежності, можна трактувати переважно негативно, оскільки вона виконана в радянському дусі з ідеологічною спрямованістю хрущовсько-брєжнєвських часів, до чого не надто органічно приєднані сучасні реальності захисту України без чіткого визначення, від кого саме здійснюється цей захист. На підсвідомому рівні формується позитив радянської епохи й відсутність стратегічного негативу у стосунках України з імперською Росією. Негативно трактується не сама імперія, а відсутність належної оцінки вкладу України в діяльність цієї імперії.

Основні діючі сили організації й проведення параду

Позитивна діюча сила — українська армія. Адже ефектний парад був би неможливий без активної ініціативності військового керівництва.

Переважно негативна щодо ефективної державної стратегії діюча сила — офіс президента Володимира Зеленського.

Різна спрямованість цих діючих сил спричинила наявність і позитивних і негативних елементів у святкуванні Дня Незалежності.

Основні процеси, в яких має значення святкування святкування 30-річчя Незалежності:

  • Становлення української державності.
  • Українсько-російська війна.

Стосовно війни зміцнено впевненість у перемозі, хоча недостатньо відображено зміст самої війни її реальну наявність в теперішній час. Формується враження про наявність чи хоча б швидку перспективу миру на позитивних для України умовах, чого насправді нема.

Щодо процесу становлення державності святкування відобразило недостатню зрілість влади і тієї частини суспільства, що її підтримує для завершення побудови ефективної й перспективної української держави.

Класична тривалість перехідного періоду державницького народу — сорок років, коли міняється два політично-активні покоління. Святкування Дня Незалежності показує, що десять років, які залишилися до кінця цього перехідного періоду, мають бути великі зміни, як у суспільній свідомості, так і у політичній культурі еліт.

Петро Жук, Назар Мазур Центр з інформаційних проблем територій