ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ВІЗИТУ ЗЕЛЕНСЬКОГО У США

Основна подія тижнявізит президента Зеленського в США.

Основні результати візиту:

1. Декларація про стратегічне партнерство, в якій передбачається підтримка України проти російської агресії.

2. Надання деякої військової допомоги Україні.

3. Істотне посилення економічної співпраці між країнами в інтересах передовсім американських корпорацій, які пов’язані з демократами.

4. Посилення США дій щодо блокування роботи “Північного потоку 2” для поставок російського газу в Європу і сприяння транзиту російського газу через Україну.

Безпосередні діючі сили: Команда Байдена. Команда Зеленського.

Зацікавлені діючі сили: Росія. Китай. Опозиційні на цей час, американські республіканці. Українська опозиція.

Нічого несподіваного під час візиту не сталося. Він мав очікувані позитивні результати для офісу Зеленського, адміністрації Байдена та пов’язаних з нею корпорацій.

Зеленський показав, що веде успішний діалог з найбільшою країною світу й відстоює інтереси України чим дав основу для збільшення його підтримки в Україні.

Байден збільшив свою підтримку серед української громади у США та створив сприятливі умови для діяльності в Україні пов’язаних з його адміністрацією американських корпорацій.

Для української опозиції, американських республіканців та Росії, наслідки візиту негативні, оскільки дещо зміцнилися їхні політичні й геополітичні опоненти.

Окремі негативні моменти є для Китаю, оскільки посилення в українській економіці американського впливу, веде до послаблення в ній китайського впливу.

Американська економічна допомога надається так, щоб з неї передовсім мали користь американські корпорації.

Байден припинив блокування будівництва “Північного потоку 2” , яке активно впроваджував Трамп, а тепер пішов на відновлення блокування, очевидно, пов’язане з тим, що блокування “Північного потоку 2” при умові збільшення транзиту російського газу через Україну не дасть вигоди внутрішньополітичним опонентам Байдена, республіканцям, які пов’язані з корпораціями, що планували постачати в Європу американські енергоресурси замість російських.

Основні процеси:

  1. Російсько-українська війна

2. Внутрішньополітична боротьба між республіканцями і демократами у США.

3. Становлення в Україні ефективної політичної системи.

В першому процесі подія знаменувала деяке просування на користь України.

В другому — помітне просування на користь американських демократів.

А процес політичного прогресу в Україні — сповільнила, оскільки створила видимість здатності Зеленського ефективно розвивати міжнародні зв’язки України.

Проте якихось кардинальних змін в Україні внаслідок візиту Зеленського у США очікувати не варто. Встановився рівень взаємодії команди Байдена з командою Зеленського приблизно такий, який був між командою Трампа і командою Порошенка. Різниця полягає в тому, що раніше більше враховувалися інтереси України і менше — Порошенка, а зараз менше враховуються інтереси України, і більше інтереси команди Зеленського.

Петро Жук, Назар Мазур Центр з інформаційних проблем територій