Аваков пішов, щоб повернутися за більшою владою

Основна подія цього тижня — відставка Арсена Авакова з посади Міністра внутрішніх справ, яку він займав протягом семи років, і кількох його сподвижників, що займали високі посади у цьому міністерстві.

Широко обговорюється ще одна подія — скандальна стаття президента Росії Владіміра Путіна подана українською мовою, в який повторив радянсько-російське кліше про те, що росіяни, українці та білоруси єдиний народ розділений історичними обставинами. Проте у статті Путіна по суті нема нічого нового. В статті проявляється дуже велика історична і взагалі наукова некомпетентність. Призначена вона для використання всередині Росії і за межами Росії не може сприйматися серйозно. Галас навколо цієї статті в українській ЗМІ є відображенням або настроїв тих, які перелякані всім, що відбувається в Росії, або є діями тих, що виконують завдання російської пропаганди.

Які процеси відображає відставка Авакова

Особливість відставки Авакова в тому, що це найсильніша й найкомпетентніша особа в теперішньому уряді. Він вміє користуватися владою і у всіх своїх діях керується передовсім власними інтересами. З відставкою Авакова українська влада явно ослабла. Адже його наступник навіть частково не може забезпечити команді Зеленського стійкість в умовах наростаючих протестів проти діяльності команди президента, а опосередкованого керівництва іншою особою з офісу президента працівники МВС не сприймають. Вони хочуть бачити начальника в обличчя.

Для самого Авакова влада є основним пріоритетом і він йде з неї тільки для того, щоб потім одержати її на вищому рівні. Про це свідчить його попередня діяльність. Отже, безперечно, Аваков залишає МВС, щоб незабаром взяти щось більше. Досягнути цього більшого він міг і залишаючись при владі. Але, очевидно, команда Зеленського не захотіла чи не змогла йому цього дати. Тому він пішов на розрив з нею.

Варіанти для майбутнього ексміністра

Очевидно є кілька варіантів майбутнього Арсена, які б йому забезпечили ще більший вплив ніж він мав на посаді МВС.

Перший варіант найслабший — посада мера Харькова, про яку зараз багато говорять. Адже для неї треба пройти вибори і вона не дає масштабу загальноукраїнського впливу, до якого звик Аваков. Проте при умовах дальшого ослаблення центральної влади і зміцнення місцевих влад, і на цій посаді можна мати великий вплив. Тим більше вона може бути дуже добрим трампліном для повернення в Київ на посаду, яка б забезпечила фактичне керівництво країною.

Другий варіант - відновлення посади силового віце-прем’єра, чи створення спеціального міністерства для координації зі всіма силовими посадами.

Третій варіант — посада прем’єр-міністра. Для другого і третього варіанту має пройти певний невеликий час, коли команда Зеленського побачить, що не може справитися без Авакова, а Аваков зі своїми соратниками підготується до можливого тиску на владу через протестні акції.

Діючі сили

Очевидно, безпосередніми діючими силами, що викликали подію є сам Аваков і команда Зеленського, але, ймовірно, не обійшлося і без зовнішніх впливів. Адже союзників України не може влаштовувати слабка влада Зеленського. Вони б хотіли побачити в керівництві України сильну особу, яка б ефективно керувала країною. Тож в просуванні Авакова може бути зацікавлена команда президента США Джо Байдена.

Інші значні політичні сили, яких безпосередньо зачіпають перестановки в українській владі — президент Росії В.Путін і експрезидент України П.Порошенко. Обоє не зацікавлені у посиленні Авакова.

Для Путіна краще тиснути на “безхребетного” Зеленського, ніж на сильну особу з власними інтересами, яка любить владу більше ніж гроші.

Для Порошенка Аваков стає найпотужнішим конкурентом в претензії на роль широкої опозиції, яка подає себе, як така, що діє під патріотичними гаслами. Очевидно, вони будуть перешкоджати просуванню Авакова.

Основний процес — перегрупування української еліти для ефективнішого керівництва країною. Відставка Авакова значно пришвидшує це перегрупування, а сама особа Авакова незважаючи на його негативний імідж, для патріотичних сил більш прийнятна ніж команда Зеленського.

Авакову буде важко претендувати на посаду президента України. Адже для цього крім сили потрібна ще й харизма. Проте, оскільки влада для нього більш пріоритетна ніж слава, він може ефективно керувати країною на посаді, яка формально не є найвищою.

Якщо Авакову не вдасться повернути владу, він зможе її ефективно розхитати і наблизити відхід від влади президента Зеленського.

Петро Жук, Назар Мазур, Центр з інформаційних проблем територій