«Мина Майзайло»: тернопільські актори хочуть, щоб глядачі самі робили висновки (Фото, Відео)

PB290069-nДискусія з приводу українізації триває на сцені Тернопільського драмтеатру впродовж усієї трагікомедії «Мина Мазайло».

Утім, у глядачів перед очима зринають не лише часи, описані Миколою Кулішем, а паралелі із сучасністю. Вони помітні у кожній сцені. Напевно, саме цього й добивався режисер-постановник Олег Мосійчук.

Читайте також. Тернополянам представлять комедію із надто серйозним сюжетом

Нагадаємо, прем’єру вперше показали глядачам 29 листопада. У залі зібралося чимало шанувальників театру різного віку. Завершилося все оваціями, криками «Браво», поклонами та букетами акторам і режисеру. Другий показ – сьогодні, 30 листопада, а наступні — 4, 6 та 7 грудня.

Сюжет п’єси — нескладний: Мина Мазайло – українець за походженням, міщанин, харківський службовець, хоче зробити кар’єру за допомогою зміни прізвища. Його підтримують дружина, дочка Рина і сестра дружини тьотя Мотя. Опирається нововведенням лише син Мини — Мокій, який дуже любить українську мову і культуру. З цього приводу у родині – сварки і дискусії.

Герої п’єси стоять на абсолютно різних політичних позиціях: Мина Мазайло намагається «примазатися» до російського заради кар’єри, Мокій захоплюється ідеєю українізації і цілком віддається їй, дядько Тарас вважає, що українізація — «це спосіб виявити нас, українців». Натомість  тьотя Мотя — прихильниця «єдиної і неподільної»… Вам нічого це не нагадує?

А доводи тьоті Моті? «Доводи? Будь ласка, — доводи. Да єтого не может бить, потому што єтого не может бить нікада…». А її репліки: «Краще бути ізнасілованной, нєжелі украінізірованной», «навіщо ви нам іспортілі город?», бо написали на вокзалі «Харків» замість «Харьков»… Вона – наче героїня, яка щойно зійшла з екрана проросійських телеканалів.

«Яка мовонька, така і голівонька» — одна із фраз, яку промовляє на сцені дядько Тарас. Він – прихильник старовини, козаччини. Попри це, після суперечки з тіткою Мотрею він змінює свою позицію і голосує за зміну прізвища. Для нього головне, аби залишився корінь «маз»… Проте згодом кілька разів промовляє «Ой, який же я дурний… Дурень я, дурень…». Пізно…

Власне, образи п’єси важко поділити на позитивні та негативні. Головна мета Миколи Куліша -  протиставлення, зіткненні  цих кумедних, кожен по-своєму, образів заради об’єктивного висвітлення проблеми українізації 1920-1930-х років. Тим і неочікуванішим є фінал, адже в опалу при новій владі потрапляють і ті, й інші…

Довідково. На сцену у першому прем’єрному показі вийшли: Мина Мазайло – народний артист України В’ячеслав Хім’як, Ліна, його дружина – Тетяна Гончарик (Емілія Несторович, Мокій Мазайло, син Мини – Микола Бажанов (Євген Лацік), Мокрина, донька Мини – Оксана Левків (Наталя Олексів), Уля, подруга Мокрини – Олена Складан-Демчук (Соломія Крушельницька), Тьотя Мотя – народна артистка України Люся Давидко, Дядько Тарас – заслужений артист України Ігор Сачко, вчителька Баронова-Козино – Олена Коцюлим (Віра Самчук), Аренський – Олег Кирилів, Губа – Василь Гураль, Тертика – Дмитро Чоповський та ін.

Софія Левицька

 

 

 

 

 

Мітки: , , , , , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook