Вадим Боярський: «Якщо працездатна людина не працює, тепер їй враховуватимуть дохід 5286 гривень»

Валим БоярськийНова машина, велике житло, тіньова зайнятість і приховування доходу можуть стати причиною для втрати субсидії.

Нові правила нарахування субсидії, що анонсував уряд наприкінці квітня, викликали жваве обговорення в суспільстві. Представники департаменту державної соціальної допомоги міністерства соціальної політики  в одному з ефірів, пояснюючи нововведення, інформували про те, що приблизно 15 — 20 відсотків можуть втратити право на неї з початку нового опалювального сезону.  Щодо Тернопільської області, то, як зауважив директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації Вадим Боярський, точних підрахунків не проводили. Напевно, й на Тернопіллі таких буде не менше.

— Загалом для більшості родин субсидії призначатимуть в автоматичному режимі, як це було раніше. Але тепер є умови, за яких сім’я, яка претендує на субсидію, повинна подати нову заяву й декларацію, — пояснює Вадим Боярський. — Це, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства володіє транспортним засобом, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда).

— Тобто, враховується не сам факт покупки протягом останніх п’яти років, як це було раніше, а наявність автомобіля, з дня випуску якого пройшло менше п’яти років?

— Так. При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Також нову заяву й декларацію потрібно подати, якщо в сім’ї є особи, що досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді в них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або ж вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії; або не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний.

Окрім цього, нову заяву й декларацію мають подати такі особи: внутрішньо переміщені, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, які є орендарями житлових приміщень (будинків), які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Тепер і розмір має значення

— Тепер і розмір житлової площі, на якій проживає родина, має значення?

— Так. Субсидія на наступний період не призначається громадянам, у яких загальна площа житлового приміщення перевищує 120 квадратних метрів для квартири і 200 квадратних метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування). Якщо є заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, то субсидія не призначається.

— У попередні роки, щоб отримати субсидію, наприклад, хтось із подружжя виписувався з помешкання.

— Тепер враховують доходи членів сім’ї незалежно від адреси реєстрації їх місця проживання.

Спадок на понад 50 тис. грн також врахують

— Чи залишилася умова про ненадання субсидії, якщо родина купила щось на понад 50 тисяч гривень?

— Залишилася. Більше того, субсидія не надаватиметься, якщо хтось із членів родини набув право власності на річ, рухоме чи нерухоме майно, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень.

Наголошу, що тепер субсидія призначається не на рік, а на півроку, на рік — на скраплений газ і тверде паливо.

— Які зміни для підприємців?

— Переглянуто розміри доходів, які враховуються до сукупного доходу для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є платниками єдиного податку.

Для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (не отриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений у таких розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої на кінець періоду, за який враховуються доходи: однієї мінімальної заробітної плати — для платників єдиного податку першої групи; двох мінімальних заробітних плат — для платників єдиного податку другої групи; трьох мінімальних заробітних плат — для платників єдиного податку третьої групи.

— А якщо працездатна людина ніде не працює?

— Для працездатних осіб, у яких відсутні доходи або доходи яких менше розміру мінімальної заробітної плати та/або які не сплачують єдиний соціальний внесок, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на кінець періоду, за який враховуються доходи. Тепер це — 1762 гривні помножені на три — 5286 гривень.

Селянам, які продають молоко, зменшили враховані доходи

Зверну увагу на те, що доходи від реалізації молока враховуються у розмірі 30 відсотків нарахованих сум. Раніше враховували сто відсотків. Тобто, якщо людина здала на 10 тисяч гривень молока, то їй при нарахування субсидії врахують як дохід тільки 30 відсотків від 10 тисяч. Відповідна норма застосовується за умови подання заявником документів, що підтверджують суму доходу від реалізації молока.

— Які обставини може врахувати комісія?

— Субсидію може бути призначено за рішенням комісії (у тому числі на наступний період), виходячи з конкретних обставин, що склалися на підставі акта обстеження матеріально — побутових умов домогосподарства в низці випадків. Зокрема, на понаднормову площу житла (збільшену не більше, ніж на 30 відсотків соціальної норми житла) непрацюючим непрацездатним особам. Таке рішення не може бути прийнято щодо працездатних осіб, які перебували за кордоном сукупно більше 60 діб у період, за який враховується дохід. В обласних центрах, Києві та містах обласного значення позитивне рішення може бути прийнято лише щодо осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії.

— Раніше, якщо людина економила, то їй враховували певну суму як плату за послуги. Як тепер?

— Постановою уряду введено для тих, хто отримує субсидію, щомісячно сплачувати обов’язкову частку плати за послуги незалежно від обсягу спожитих послуг. У разі несплати надання субсидії припиняється за поданням надавачів послуг.

Це — крок до монетизації субсидій.

Тіна Влад.

 

 


 

 

 

Мітки: , , ,
Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook