Україна за крок від розриву відносин з Росією. Чи стане Білорусь посередницею? (Відео)

belarusУ конфлікті між Києвом та Москвою залишається все менше місця для дипломатії. Україна може стати черговою країною пострадянського простору, яка взагалі не матиме дипломатичних відносин з Росією. Вже на наступному тижні Верховна Рада назве східну сусідку агресором та окупантом. Який черговий крок може зробити Київ і яку роль у цьому процесі відводить Білорусі російська преса?

Дискусія з приводу призупинення дипломатичних відносин з Росією в Україні триває з часів анексії Криму. Тема знову спливла в публічному просторі у зв’язку з так званим законом про «реінтеграцію Донбасу», голосування по якому у Верховній Раді відбудеться на наступному тижні.

«Суть цього закону полягає в тому, що він точно називає Росію агресором і точно визначає окупацію територій, які на Донбасі перебувають під контролем Росії, і чітко прив’язує цю ситуацію до міжнародних конвенцій», — говорить Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Постає питання: як можна мати дипломатичні відносини з країною-агресором? У зв’язку з цим депутати з партії «Укроп» домагаються, щоб одночасно з прийняттям «закону про реінтеграцію» Рада підтримала розрив дипломатичних відносин з Росією.

«Питання розриву дипломатичних відносин з Російською Федерацією дозріло та перезріло. Я є одним з авторів поправки до закону «про реінтеграцію». Ми повинні рекомендувати уряду зробити ці кроки», — говорить Віталій Купрій, депутат Верховної Ради з партії «Укроп».

Якщо уряд чи президент Петро Порошенко зважилися б на такий крок, Україна повторила б долю Грузії, яка розірвала відносини з Росією після війни в 2008-му. З тих пір контакти між Москвою і Тбілісі проходять через Швейцарію.

Кремль визнав незалежність сепаратистів у Абхазії та Південній Осетії і збільшив там свою присутність, у першу чергу військову. Розраховуються там російським рублем, яким з федерального бюджету Москва спонсорує самопроголошені республіки. Такий же сценарій зустрів Україну, яка в 2014 втратила Крим та  частину Донбасу.

«В умовах війни — реальної війни, а не антитерористичної операції — ми не можемо мати з Росією угод про дружбу та співробітництво, які до сьогоднішнього дня не денонсовані», — додає Віталій Купрій.

Відносини ще більше погіршаться, якщо з наступного року громадяни Росії, щоб поїхати в Україну, будуть змушені робити біометричні паспорти і заповнювати заздалегідь анкету на сайті СБУ.

Але не всі в Києві погоджуються з тим, що повний розрив контактів з Москвою буде корисний для країни. Дипломатія і так не працює. Росія відкликала свого посла з України ще в 2014-му, Україна це зробила в 2015-му, під час найспекотніших боїв на Донбасі.

«Мирне врегулювання на сході України вимагає контактів. Є «нормандський формат», який передбачає участь представників РФ. Є питання, пов’язані із захистом прав українських громадян, які проживають на території РФ. Тут потрібно підходити прагматично: що конкретно це нам дасть? Чи дасть це якісь інші переваги? Я не бачу конкретних переваг після чотирьох років агресії, якщо ми не розірвали дипломатичні відносини ще раніше», — заявляє Ганна Губко, керівник іноземної комісії Верховної Ради України.

Якби дипломатичні відносини між Україною і Росією призупинилися, держави повинні будуть визначитися, хто буде посередником в їх контактах.

Впливова російська газета «Комерсант» пише, що посередником може бути та ж Швейцарія чи Білорусь, де вже більше трьох років проходять переговори контактної групи по врегулюванню конфлікту на Донбасі. Але в такому випадку Білорусі довелося б захищати інтереси 38 українських політв’язнів у Росії.

«Тут буде багато навантаження технічного та організаційного. Знову питання — чи готова Білорусь до цього і чи достатньо там нашого персоналу. Все-таки наші ресурси обмежені — і фінансові, і дипломатичні. Навряд чи Росія захоче підвищувати статус Мінська, надаючи йому статус такого представника», — вважає Андрій Паротніков, керівник аналітичного проекту Belarus Security Blog.

Швидше за все не захоче і Україна: відносини між Києвом та Мінськом останнім часом змінилися.

«Ситуація змінюється в гіршу сторону. Після випадку з громадянином України Павлом Грибом, коли його вкрали російські спецслужби на території Білорусі, Мінськ не зміг пояснити цю ситуацію і виступити з власною позицією, — говорить Михайло Самусь. — Україна навряд чи буде підтримувати ідею, щоб Білорусь була посередником».

У Києві неофіційно говорять, що Захід виступає проти розриву українсько-російських відносин. Але чи варто говорити про дипломатію, коли три роки поспіль у Москві українське керівництво називають «хунтою», Мінські домовленості не працюють, а Крим все ще знаходиться під російським прапором?

Джерело: BELSAT

 


 

 

 

Поділитись новиною з друзями в соціальних мережах

КОМЕНТУЙ У FACEBOOK

    Коментарі закриті.

TOP 100

Facebook